Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V úterý dopoledne jsem na konferenci Common 2008 přednášel o otevřených datových formátech. Jedním z témat byly i výhledy do budoucna, co se týká rozvoje otevřených formátů. V té chvíli jsem ale ještě vůbec netušil, že Microsoft plánuje něco, o čem se asi snilo jen málokomu - zahrnout podporu ODF přímo do Office 2007 (prostřednictvím Service Packu 2). Co bude taková změna znamenat?
Že poměrně razantní nástup OpenOffice.org a jeho klonů, a především pak vznik a standardizace formátu OpenDocument bude mít na Microsoft vliv, se dalo očekávat. Je to vidět už delší dobu - samotný vznik formátu OOXML (Microsoft sice plánoval používat formát založený na XML už dříve, ale tlak na to nebyl příliš velký), velké snahy udělat z OOXML mezinárodní standard, výrazné zlevnění Microsoft Office pro osobní použití, zveřejnění speficikací starých formátů atd.
To všechno jsou změny, ke kterým byl Microsoft dotlačen okolnostmi. Nebýt toho silného tlaku, asi by byla situace dost odlišná. Dlouho to ale vypadalo, že Open Document Format se do Microsoft Office nikdy nedostane, nepočítáme-li podporu skrze ručně instalovaný plugin (ruční instalace = spousta uživatelů to tam nebude mít). Teprve nyní došlo k podstatné změně. Někdo by možná řekl: "Peklo zamrzlo."
Zajímavé je to hlavně v dalším kontextu. Jednak se v programu objeví také podpora PDF 1.5 (spor s Adobe byl urovnán?) a PDF/A (to má možná spojitost s podporou tohoto formátu v OO.o). Ale co je mnohem zajímavější, nebude zatím k dispozici formát OOXML v té podobě, v jaké byl schválen pro standard ISO/IEC 29500 (přijde až do další major verze Office). Kompletní popis změn je uveden v tiskové zprávě Microsoftu.
Čili Microsoft bude vlastně podporovat dříve konkurenční formát než svůj vlastní. Určitým důvodem může být to, že ISO verze OOXML ještě ani nebyla oficiálně vydána (kvůli zpoždění při přípravě finálního draftu specifikace) a zatím ji nikdo nepoužívá - kdežto ODF je již poměrně dobře etablovaným formátem. Každopádně je to věc, která může ODF vydatně posílit, a to právě na úkor standardizované verze OOXML.
Nyní jde o to, jak se to obecně projeví, a do jaké míry je to dobré či špatné. Někdo soudí, že to sníží šance programu OpenOffice.org a dalších podobných. To se skutečně může stát. Ale nevidím v tom až takový problém - používání otevřených formátů je mnohem důležitější než to, prostřednictvím jakých programů se s těmito formáty pracuje.
O tom, že Microsoft bere ODF opravdu vážně, svědčí i plány na zásadní zapojení do prací na nových verzích ODF v rámci sdružení OASIS (jehož členem už je Microsoft dlouho) a na správě standardu formátu v rámci ISO a IEC. Pokud půjde o skutečně konstruktivní práci (a nikoli naopak o obstrukce), může to formátu pomoci v dalším rozvoji.
Čili tuto událost beru jako obecně pozitivní věc, i když se vždycky dá najít nějaký zádrhel. Přinejmenším to, že Microsoft uznal význam ODF, je neklamnou známkou toho, kam se rozvoj otevřených formátů dostal. A už to samo je velmi potěšující.
Tiskni
Sdílej:
Někdo soudí, že to sníží šance programu OpenOffice.org a dalších podobných. To se skutečně může stát. Ale nevidím v tom až takový problém - používání otevřených formátů je mnohem důležitější než to, prostřednictvím jakých programů se s těmito formáty pracuje.NO, hlavne aby to nedopadlo tak, ze po masivnim rozsireni MSOffice s podporou ODF a totalnim vytlacenim OOo pak MS do dalsi verze zahrne uz jenom read-only verzi pro ODF s radou, prevedte dokumenty do naseho vlastniho binarniho formatu (pripadne OOXML, uvidime, jak dlouho se MS Office bude drzet OOXML jako standardu). No a v dalsi verzi uz zadne podpora ODF opet nebude a protoze bude OOo zase mimo hru, budeme tam, kde jsme.
(kdyz jsme u toho Common-u - tak i programator firmy Aegis s.r.o )Svět je malý. A zvlášť český IT svět
2) znacny problem je neschopnost komunikovat mezi jednotlivymi programy v opensource pomoci stejneho formatu.Zarnym prikladem budiz SVG. Format s obrovskym potencialem, ale zalozit na nem nejaky rozumny workflow, napr. treba pro tiskarinu a DTP, s pouzitim open source SW je nemozne.
7) Ne jenom kancelarsky balik hyba trhem. Ohledne MS Office bych videl jako tahouna i MS Sharepoint. Nebo i integraci s Visual Studiem.Ja mam pocit, ze existuje neco podobneho SharePointu, co je schopne se rozumne integrovat s OOo... ale jisty si nejsem
9) dalsi velky prusvih: Microsoft uvolnil specifikace formatu a komunikace. To je fajn. Ale pokud chcete nektere specifikace pouzivat v komercnim prostredi, tak platite. Na hrani doma je to fajn, ale Vy se poterbujete v hodne pripadech dostat dal.Pokud vim, tak specifikace OOXML, XPS i starych binarnich veci nekladou zadna omezeni na (ne)komercnost.
Vcelku chapu S.Balmera, jak tancil a kricel developers,developers,..... Castecne je to saskarna pro marketing, ale castecne pravda.No videl jsem tu Ballmerovu saskarnu na VSE v Praze. Mlatil tam prazdnou slamu, placal kraviny o tom, jak "v roce 2018 se budeme divat zpet na 2008 a divit se jak to bylo primitivni" a podobne. Absolutne nic novyho, uroven jak dva ajtici u piva. Ale ty lidi tam jak mu viseli na rtech, uplne blbe mi z toho bylo a zaroven jsem se musel tlemit... On vi jak pracovat s lidma asi. Akorat na me to nejak nefunguje
Zarnym prikladem budiz SVG. Format s obrovskym potencialem, ale zalozit na nem nejaky rozumny workflow, napr. treba pro tiskarinu a DTP, s pouzitim open source SW je nemozne.Hlavní oblast použití SVG vidím na webu. Aspoň zatím.
Pokud vim, tak specifikace OOXML, XPS i starych binarnich veci nekladou zadna omezeni na (ne)komercnost.OOXML a XPS žádná omezení nemají, u starých binárních formátů si tím nejsem tak úplně jistý.
Ale ty lidi tam jak mu viseli na rtech, uplne blbe mi z toho bylo a zaroven jsem se musel tlemit... On vi jak pracovat s lidma asi.Tohle mají oba Stevové (Ballmer a Jobs) společné
Hlavní oblast použití SVG vidím na webu. Aspoň zatím.Ale je to skoda. SVG by tech vyuziti mohlo mit mnohem vice, kdyby treba Scribus byl schopen nejak rozumne importovat grafiku z Inkscape (nevim ci chyba to je, ale pouzitelne to neni)
Tohle mají oba Stevové (Ballmer a Jobs) společnéNo tak ale Jobs ma alespon trochu charisma a umi se chovat na verejnosti... i kdyz taky vi co rict