Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V neděli 11. září 2011 (tedy přesně 10 let od „událostí 11. září“) se v restauraci Chapadlo v Praze–Nuslích konal sraz s názvem „10 let utahování šroubů“. Datum nebylo náhodné, ba právě naopak – cílem srazu bylo setkání lidí, kteří si tak chtěli připomenout ono smutné výročí. Smutné nejen tím, že tehdy (v roce 2001) zemřelo tolik lidí, ale především tím, že za posledních 10 let nabral trend omezování slušných lidí na pořádné intenzitě.
Únos čtyř dopravních letounů a náraz tří z nich do významných budov USA byl významným mezníkem v dějinách celého světa. Nejenže odstartoval dosud probíhající válku v Afghánistánu, nýbrž především došlo k významnému zlomu v míře zasahování do života obyčejných lidí, které nelze ani s velkou fantazií považovat za teroristy.
Nejde jen o to, jakému ponížení je vystavován každý, kdo cestuje letadlem. Mnohem významnější jsou zásahy do běžného života, jako například (u nás ústavním soudem zrušené) data retention, neustále posilované pravomoci bezpečnostních složek nebo tendence prolomit právo nevypovídat proti sobě samému (například ve formě povinného sdělení šifrovacího hesla).
Právě proto byl na 11. září svolán sraz „10 let utahování šroubů“, kde si mohli podebatovat lidé, kteří nejsou s takovým vývojem spokojeni. Přináším ze srazu několik fotografií, najdete je dole pod textem (ano, jsou strašné, ale lepší nemám).
Rád bych tímto poděkoval restauraci Chapadlo za výborné jídlo a neméně kvalitní pivo, bezpečnostním složkám, že nás místo zatčení nebo dokonce vaporizace pouze natáčely a odposlouchávaly, a v neposlední řadě také Českým drahám za delší povození, než které jsem si zaplatil.
Tiskni
Sdílej:
Ne, to je člověk, který má vlastní měnu.A ma ji krytou letosnim valasskym senem, ne?
Kdybych vedel kdo je kdo, tak bych mohl posoudit.Lepší nevědět. Mimochodem je tam jeden vrcholový politik, byť z mimoparlamentní strany (ne, ČPS to není, byť se její místopředseda jednoho takového srazu v minulosti účastnil). Jediný, kdo tam není nikde vidět, jsem já. To proto, že jsem cvakal spoušť na foťáku a svůj ksicht jsem do záběru nenastrčil. Ale fotilo tam víc lidí, takže předpokládám, že se ty fotky taky někde objeví.
Ale fotilo tam víc lidí, takže předpokládám, že se ty fotky taky někde objeví.V archivech BIS? :D
Pokud teroristé, jak je jim připisováno, stojí proti našim hodnotám a snaží se zničit náš způsob života, tak nezbývá než konstatovat, že před deseti lety vyhráli na celé čáře a první akci na území Států jsme jim rádi sami dali více, než o čem kdy mohl ten nejodvážnější z nich snít.Jenže ono proti teroristům prakticky nejde vyhrát. Buď se proti tomu nebude dostatečně dělat a pak to bude vypadat hůř, než v Iráku před pár lety; nebo se proti tomu dělat bude, ale tím pádem je konec s otevřenou společností.
Žvásty debílku.Teda, ty máš v hlavě pěkně nasráno.
Bohatě stačí současné zákony,Tak mě řekni, jak zastaví „současné zákony“ teroristu, který si dá bombu do žaludku...
nadále nevměšování se do cizích zemí, starání se sami o sebeTo jsou kecy, islamisti chtějí islamizovat svět a budou to dělal se všemi dostupnými prostředky. Takže když se odtam západ stáhne, tak to bude mít jenom za důsledek, že se ještě rychleji budou snažit se rozlízt po světě.
a udržování sociální rovnováhyve spolčnosti...A to s terorismem jako souvisí jak? Vůbec nijak.