Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Zajimalo by me, jestli je mozne opustit nasi planetu rychlosti mensi nez kosmickou za predpokladu nevycerpatelneho zdroje paliva?
Tiskni
Sdílej:
To ummístění je v nějakých bodech, mam pocit, že Lagrangeovy se jim říká, okolo Země mají být tři - kde je těleso v rovnováze a nepadá ani do Země ani do Slunce?
No, já mam pocit, že podstatný je, že v těch bodech je výslednice působících sil nulová, ne?
A já pořád kde se lidi ty bludy učí. A ejhle- ve škole!
lano zhotovene z nynejsi nejpevnejsi oceli muze byt maximalne dlouhe asi cca 100km, aby uneslo samo sebe
Libovolné lano unese samo sebe do libovolné výšky, pokud budeme průběžně zvyšovat jeho průřez. Nad zemí bude tenké jako vlas, na GSO bude nést celou váhu, a bude proto velmi silné. Jde to spočítat ale není to úplně jednoduchá trojčlenka, protože GSO je ve výšce 35900 km, gravitační zrychlení klesá se čtvercem vzdálenosti od středu země, zatímco odstředivé zrychlení roste lineárně.
myslim, ze je jasne, ze tloustka lana neni dulezita.
Pokud by byla tloušťka konstantní tak důležitá není. Ale konstantní tloušťka lana je pro tyto účely velmi nevhodná. Divím se že to váš fyzikář neví.
Ucitel nam take tvrdil, ze na Zemi nejni mat.(ani vyvinuty), co by toto(vysneny vytah do vesmiru) vydrzel.
Učitel je blb. Jde to postavit třeba i z vařenejch špaget, ovšem na horním konci dojdeš k astronomické tloušťce. Čím pevnější materiál, tím efektivněji by to šlo realizovat- toť vše.
"Učitel je blb"Jinak asi neni, rekl bych, ze jsem ho mozna pochopil trochu jinak, mame delat malou ulohu z fyziky (asi mala semestralni pracicka) a zadal nam nekolik uloh s tim, ze si mame nejakou vybrat, ke kazde neco povedel. U teto konkretne rekl, co jsem popsal vyse(bavili jsme se o lanu a vsichni mysleli lano a ne "valec") a pak dodal, aby jsme tuto problematiku zpracovali a navrhli reseni, takze to 100% vi (a ja jsem znej udelal bl** :-/, takze se mu omlouvam :) ).
Proc se teda tak nadsene mluvi o prvni kosmicke rychlosti?
Ja vzdy chapal prvni kosmickou rychlost jako rychlost nutnou k tomu, aby kdyz vystrelim projektyl touto rychlost z povrchu zeme tak uz se nevrati
Otec me trosku vyvedl z miry, kdyz po dohadech oznamil, ze kazde teleso, ktere chce opustit gravitacni prostor zeme musi mit nejmene kosmickou rychlost. Ja s tim nesouhlasim. Myslim, ze kdyz poletim jen 500 km/h, tak vyletim take na obeznou drahu, ale za delsi cas. Je to proto, protoze me porad neco pohani, kdezto projectyl musi tu rychlost mit, protoze pohon nema.
Mohl by to nekdo upresnit? Nejsem fyzik
Ono je to stejné jako když zrychluješ na dokonale hladké silnici a na ošklivě hrbolaté = když máš větší tření, tak to tření (valivé?) působí proti směru pohybu: Stejně tak tady je gravitační zrychlení orientované proti směru pohybu, drží to těleso u Země. (látka gymnázia, asi 1. ročník?)
Ok, tak Fyzika I na VŠ
ale MĚL by
Ono je rozdíl rychlost a zrychlení, u 1. kosmické je to snad 7.9 km/s. Jak autor prispevku pise o 100km/hod, tak k tomu by mel pripocitat i gravitacni zrychleni - tak jako treba u zminovaneho vytahu, protoze tam je uz rychlost vzdalujiciho se telesa od zeme "nadmerecna", pridana, kdyz se mam pohybovat VZDALUJICI se rychlosti od Zeme, musim mit rychlost (zrychleni) o to gravitacni zrychleni vetsi.
Co já vim, tak použité motory v Boeingu mají své limity, nedávají v daných výškách již potřebný tah? Dolet 7000km se přece udává v nějaké výšce, čím vyšší výška, tím vyšší spotřeba, ne?
O rychlosti se mluví proto, že udělí impuls a díky setrvačnosti se dostane těleso do vesmíru.
Abych to upresnil.
Bud mam slaby motor a proto musim vyvinout urcitou rychlost co nejblize k povrchu zemi. Pak v urcite vysse kde je vzduch ridsi nepotrebuju silu motoru, protoze mam rychlost.
Nebo budu mit silny motor a pak nepotrebuju takovou rychlost, protoze ten motor me udrzi i v ridkem vzduchu.
Nebo kecam nesmysly
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free