Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Protože chci svůj nový telefon využívat naplno, aniž by bylo ke spolupráci nutné přizvat MS Windows, pídil jsem se po tom, jak pomocí mencoderu konvertovat filmy aby je bylo možno přehrávat na mobilním telefonu. Dnes jsem našel co jsem hledal. A nádavkem ještě fintu jak psát znaky které nejsou přímo na klávesnici.
Pokud jde o konverzi filmů aplikace PocketDivXEncoder tolik vychvalovaná u win uživatelů pod wine sice jela, ale nic z ní kloudného nevylezlo. Takže jsem hledal dál. Logicky správná cesta vedla přes mencoder, ale chyběl mi nejspíš správný parametr -ffourcc
, protože to co jsem vyprodukoval, mi DivX přehrávač v mobilu odmítnul. Teprve když jsem natrefil na tuto magickou formuli, slavil jsem úspěch.
user@stroj:~$ mencoder film_z_compu.mpg -oac mp3lame \ -ovc lavc -lavcopts vbitrate=96:abitrate=64 \ -vf scale=352:193 -ffourcc DIVX \ -o film_pro_e61.avi
I když ale jak se říká - není růže bez trní - narazil jsem i na klip co se pak při přehrávání v mobilu neskutečně zadrhával - asi by to chtělo upravit bitrate. Tak ale slíbil jsem také pár tipů. Týkají se psaní na E61. Víte, že pro psaní znaků které nejsou na klávesnici, lze použít více způsobů?
gucharmap
. Předem však upozorňuji, že místo znaků které jsou mimo rámec dostupného fontu bude zobrazen pouze prázdný čtvereček.No a na závěr, pro ty co ještě nevědí jak ty filmy pod linuxem do Nokie E61 nacpat doporučuji prostudovat záznam jak připojit přes bluetooth tento hardware ke stroji s linuxem.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena