Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Protože chci svůj nový telefon využívat naplno, aniž by bylo ke spolupráci nutné přizvat MS Windows, pídil jsem se po tom, jak pomocí mencoderu konvertovat filmy aby je bylo možno přehrávat na mobilním telefonu. Dnes jsem našel co jsem hledal. A nádavkem ještě fintu jak psát znaky které nejsou přímo na klávesnici.
Pokud jde o konverzi filmů aplikace PocketDivXEncoder tolik vychvalovaná u win uživatelů pod wine sice jela, ale nic z ní kloudného nevylezlo. Takže jsem hledal dál. Logicky správná cesta vedla přes mencoder, ale chyběl mi nejspíš správný parametr -ffourcc
, protože to co jsem vyprodukoval, mi DivX přehrávač v mobilu odmítnul. Teprve když jsem natrefil na tuto magickou formuli, slavil jsem úspěch.
user@stroj:~$ mencoder film_z_compu.mpg -oac mp3lame \ -ovc lavc -lavcopts vbitrate=96:abitrate=64 \ -vf scale=352:193 -ffourcc DIVX \ -o film_pro_e61.avi
I když ale jak se říká - není růže bez trní - narazil jsem i na klip co se pak při přehrávání v mobilu neskutečně zadrhával - asi by to chtělo upravit bitrate. Tak ale slíbil jsem také pár tipů. Týkají se psaní na E61. Víte, že pro psaní znaků které nejsou na klávesnici, lze použít více způsobů?
gucharmap
. Předem však upozorňuji, že místo znaků které jsou mimo rámec dostupného fontu bude zobrazen pouze prázdný čtvereček.No a na závěr, pro ty co ještě nevědí jak ty filmy pod linuxem do Nokie E61 nacpat doporučuji prostudovat záznam jak připojit přes bluetooth tento hardware ke stroji s linuxem.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena