Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
V pravidelných intervalech se má pozornost vrací k formátu DJVU. Nevím nakolik vám tento formát něco říká, takže velmi zhruba řečeno:
Díky vlastnostem a možnostem tohoto formátu lze naskenované dokumenty (ale nejen ty) smrsknout do přijatelné velikosti aniž by tím utrpěla jejich čitelnost i při několikanásobném zvětšení, takže u takto "konzervovaných" dokumentů zůstávají zachovány i drobné detaily, s nímiž lze dále pracovat. To jen tak na úvod...
Původně jsem sem chtěl napsat nějaký stručný souhrn jak dokumenty do tohoto formátu dostat, ale nějak to nabobtnalo, tak jsem to všechno raději hodil jako manuál k DjVuLibre na Wikibooks, alespon k tomu mohou přispět i jiní. Tady se omezím jen na jedno strohé upozornění, které však radikálně usnadnuje tvorbu DJVU dokumentů.
DJVU formát je otevřený, tzn. jeho specifikace známá a nezatížená licencí. Nicméně licencované jsou aplikace, které s ním pracují. Většinu z nich držela společnost AT&T, která tento formát vyvinula, ovšem některé z nich postupně uvolnila. Cca před rokem se tak dostala k volnému použití aplikace gsdjvu
, která je nadstavbou ke ghostscriptu. Bohužel díky ne zcela vyjasněné licenční otázce (používá se CPL nikoliv GPL licence) není standardní součástí distribučních balíků djvulibre, lze ji však bez problému stáhnout z CVS zdroje a zkompilovat.
Zvědavci už možná zjistili, že bez gsdjvu
jim nefunguje příkaz djvudigital
. Tím právě můžeme hravě převést postscriptový dokument do DJVU. Výborné je, že nejenom jako obrázek, ale včetně textu (teda pokud nějaký obsahuje). Ten je interně v UTF8, takže není problém ani s diakritikou. Dokument lze fulltextově prohledávat a text můžeme kdykoliv vytáhnout k dalšímu použití.
Ačkoliv jsem si zatím pro své hrátky vystačil s distribuční verzí djvulibre, nedalo mi to a zkompiloval jsem si djview
z CVS. Je to samozřejmě polotovar, ale obsahuje už pár věcí co mi u distribuční verze chybí. Možnost zkopírování vybraného textu do schránky, připravenou podporu pro bookmarky, plynulé prohlížení informací o dokumentu, včetně okamžitého odskakování na aktuální stránku, atd.
Tiskni
Sdílej: