Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
V pravidelných intervalech se má pozornost vrací k formátu DJVU. Nevím nakolik vám tento formát něco říká, takže velmi zhruba řečeno:
Díky vlastnostem a možnostem tohoto formátu lze naskenované dokumenty (ale nejen ty) smrsknout do přijatelné velikosti aniž by tím utrpěla jejich čitelnost i při několikanásobném zvětšení, takže u takto "konzervovaných" dokumentů zůstávají zachovány i drobné detaily, s nímiž lze dále pracovat. To jen tak na úvod...
Původně jsem sem chtěl napsat nějaký stručný souhrn jak dokumenty do tohoto formátu dostat, ale nějak to nabobtnalo, tak jsem to všechno raději hodil jako manuál k DjVuLibre na Wikibooks, alespon k tomu mohou přispět i jiní. Tady se omezím jen na jedno strohé upozornění, které však radikálně usnadnuje tvorbu DJVU dokumentů.
DJVU formát je otevřený, tzn. jeho specifikace známá a nezatížená licencí. Nicméně licencované jsou aplikace, které s ním pracují. Většinu z nich držela společnost AT&T, která tento formát vyvinula, ovšem některé z nich postupně uvolnila. Cca před rokem se tak dostala k volnému použití aplikace gsdjvu
, která je nadstavbou ke ghostscriptu. Bohužel díky ne zcela vyjasněné licenční otázce (používá se CPL nikoliv GPL licence) není standardní součástí distribučních balíků djvulibre, lze ji však bez problému stáhnout z CVS zdroje a zkompilovat.
Zvědavci už možná zjistili, že bez gsdjvu
jim nefunguje příkaz djvudigital
. Tím právě můžeme hravě převést postscriptový dokument do DJVU. Výborné je, že nejenom jako obrázek, ale včetně textu (teda pokud nějaký obsahuje). Ten je interně v UTF8, takže není problém ani s diakritikou. Dokument lze fulltextově prohledávat a text můžeme kdykoliv vytáhnout k dalšímu použití.
Ačkoliv jsem si zatím pro své hrátky vystačil s distribuční verzí djvulibre, nedalo mi to a zkompiloval jsem si djview
z CVS. Je to samozřejmě polotovar, ale obsahuje už pár věcí co mi u distribuční verze chybí. Možnost zkopírování vybraného textu do schránky, připravenou podporu pro bookmarky, plynulé prohlížení informací o dokumentu, včetně okamžitého odskakování na aktuální stránku, atd.
Tiskni
Sdílej: