Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
V pravidelných intervalech se má pozornost vrací k formátu DJVU. Nevím nakolik vám tento formát něco říká, takže velmi zhruba řečeno:
Díky vlastnostem a možnostem tohoto formátu lze naskenované dokumenty (ale nejen ty) smrsknout do přijatelné velikosti aniž by tím utrpěla jejich čitelnost i při několikanásobném zvětšení, takže u takto "konzervovaných" dokumentů zůstávají zachovány i drobné detaily, s nímiž lze dále pracovat. To jen tak na úvod...
Původně jsem sem chtěl napsat nějaký stručný souhrn jak dokumenty do tohoto formátu dostat, ale nějak to nabobtnalo, tak jsem to všechno raději hodil jako manuál k DjVuLibre na Wikibooks, alespon k tomu mohou přispět i jiní. Tady se omezím jen na jedno strohé upozornění, které však radikálně usnadnuje tvorbu DJVU dokumentů.
DJVU formát je otevřený, tzn. jeho specifikace známá a nezatížená licencí. Nicméně licencované jsou aplikace, které s ním pracují. Většinu z nich držela společnost AT&T, která tento formát vyvinula, ovšem některé z nich postupně uvolnila. Cca před rokem se tak dostala k volnému použití aplikace gsdjvu
, která je nadstavbou ke ghostscriptu. Bohužel díky ne zcela vyjasněné licenční otázce (používá se CPL nikoliv GPL licence) není standardní součástí distribučních balíků djvulibre, lze ji však bez problému stáhnout z CVS zdroje a zkompilovat.
Zvědavci už možná zjistili, že bez gsdjvu
jim nefunguje příkaz djvudigital
. Tím právě můžeme hravě převést postscriptový dokument do DJVU. Výborné je, že nejenom jako obrázek, ale včetně textu (teda pokud nějaký obsahuje). Ten je interně v UTF8, takže není problém ani s diakritikou. Dokument lze fulltextově prohledávat a text můžeme kdykoliv vytáhnout k dalšímu použití.
Ačkoliv jsem si zatím pro své hrátky vystačil s distribuční verzí djvulibre, nedalo mi to a zkompiloval jsem si djview
z CVS. Je to samozřejmě polotovar, ale obsahuje už pár věcí co mi u distribuční verze chybí. Možnost zkopírování vybraného textu do schránky, připravenou podporu pro bookmarky, plynulé prohlížení informací o dokumentu, včetně okamžitého odskakování na aktuální stránku, atd.
Tiskni
Sdílej: