Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Tak konečně prošla.. Sice to vyžadovalo několik chirurgických zásahů přímo do několika souborů Makefile.in, které se projeví čertvíjak, ale zatím to jede. Nepoužívám taky nějaké extrovní aplikace abych otestoval co všechno už umí, ale na ty moje pokusy..
Tak především jsem si stáhnul aktuální wine z git repozitáře. Je-li to dobře nebo špatně je mi celkem fuk. Na wiki jsem nalezl informaci, že pro poslední Debian 64amd unstable by již neměly být nutné žádné extra úpravy a stačí pouhá "svatá trojice". No vzhledem k tomu, že jsem to chtěl zatím jen prubnout, tak jsem to pěkně naprudko narval do /usr/local
Konfigurace se sjela v pohodě, ovšem při kompilaci jsem se zaseknul u knihovny dmusic
. Pokoušel jsem se zjistit proč končí chybou při kompilaci souboru portdownland.c
, ale jelikož nejsem žádný C++ guru a na první pohled jsem žádnou botu neviděl, tak jsem prostě kompilaci tohoto souboru z Makefile.in
vyhodil.
Podobným způsobem jsem pak ještě "vyřešil" problém ještě u několika následujících souborů:
Poznámka pro zájemce: končilo to na nějakém problému s WINE_DEFAULT_DEBUG_CHANNEL a u toho winedbg to ještě vyžadovalo zakomentování dvou řádků v souboru wine/programs/winedbg/dbg.y
Po těchto zásazích však kompilace dojela bez úhony a normálně se dala nainstalovat.
Mou oblíbenou testovací aplikací je Total Commander, snad asi proto, že když ten nejede, tak pak už nic.
Najel v pohodě a navíc se ani neopakoval obvyklý zlozvyk, že okno s volbami pro ožralé zůstávalo skryto hlavním oknem aplikace. Dalším kamenem úrazu bývala diakritika. I tady však bylo nejspíš zapracováno, protože psaní s diakritikou funguje naprosto normálně jako v celém systému a to včetně takových zhovadilostí jakou je pojmenovávání souborů názvy s diakritikou.
Také jsem nezaznamenal dříve občasný problém, kdy se při umazávání znaků objevoval znak středníku. Potěšitelné bylo taky normální odinstalování starší testovací verze aplikace UEdit studio které vypršel čas. Ale trošku mě zaskočila jinak bezproblémová instalace poslední verze editoru Ultraedit. Teprve když jsem zvolil expresní instalaci místo uživatelské proběhla instalace komplet i se závěrečnou obveselující hláškou chci-li restartovat počítač. Ale to není u těchto aplikací vcelku nic výjimečného. Potěšilo mě, že i s touto aplikací již lze normálně pracovat.
Snad jen, že verze se hlásí jako wine-0.9.33-198-gcc578af, kompilace byla provedena na stroji s vlastním jádrem Linux version 2.6.20.1-2-amd64 (root@snoopy) (gcc version 4.2.0 20070105 (prerelease) (Debian 4.2-20070105-3)) #1 Wed Feb 21 14:35:18 CET 2007
a s gcc version 4.2.0 20070105 (prerelease) (Debian 4.2-20070105-1)
Tiskni
Sdílej: