Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Dnes ráno mě kolega vážně pobavil. Narazil na webu Evropské komise, kde se holedbá tím jak se ve státních správách jednotlivých členských zemí prosazuje Open Source, na příspěvek z prosince 2005, pod kterým je podepsán p. Jaromír Tomala vedoucí odboru IT na Magistrátu města Ostravy
Nepopírám že u nich používají také na některých serverech linux, ale zmíněný largest city district je náš obvod, který se z jejich strany dočkal akorát tak obstrukcí a osočování. Ač mají některé obvody jistou samostatnost, Magistrát ve svém centralizačním úsilí rozhoduje o koupi aplikací, které jsou mnohdy s Open Source desktopovým prostředím neslučitelné. Viz kupř. můj blogpost na téma SVI. A o jejich představě jednotné desktopové platformy ani nemluvě když jsou ochotni uvolnit miliony pro náš obvod pro přechod na platformu MS Windows.
U nás je jak správa uživatelů, tak aplikací již po několik let plně centralizována a spravována přes LDAP a CITRIX. Na Magistrátu toho dodnes nebyli schopni a ba co hůř, prosakují odtamdud takové nápady, jako přenechat kompletně IT outsourcingu. Což by s největší pravděpodobností vedlo k něčemu podobnému jako je Ovanet - metropolitní síť, vybudovaná za prachy města (a tedy občanů), převedená za pusu na tuto akciovku, která si zpětně za její používání účtuje vůči městu další peníze.
A pokud jde o přístup pana Tomaly k OpenSource. Šéf je mi svědkem, jakým způsobem se vyjádřil o linuxu při jednom jednání na magistrátu, kde šlo o úmysl založit e-goverment Magistrátu vůči občanům na proprietárním FormFilleru602 - tak jak se to nyní realizovalo z vyšších míst přes pošahaný CheckPoint. Jak se sám vyjádřil "pro Software602 jsme dost významný partner aby pro nás podobnou aplikaci připravili, ale linuxovou verzi nikdo dělat nebude!" No nezlobte se na mě, ale pokud je někdo významný partner, tak si může při tak velké zakázce vlastní nativní verzi prosadit.
Tiskni
Sdílej: