V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
tak jsem si řekl že to už by mě opravdu sakra mrzelo, kdybych o ta data přišel...
a LVM logický oddíl naformátoval na btrfsEhm...
Mě na tom více zaujalo to BTRFS nad LVM. Btrfs má vlastní multi device manager.
I když z tohoto:
tak jsem si řekl že to už by mě opravdu sakra mrzelo, kdybych o ta data přišel
asi plyne, že Aleš ta data nezálohuje. Asi je nepotřebuje.
Docela by mě zajímalo jak by sis představoval zálohování takového kvanta dat.
Já mám v kompech dohromady asi 5TB diskového prostoru, kde je asi 3.5TB dat, a protože o ta data opravdu nechci přijít, tak k tomu asi 4.5 TB externích disků pro zálohy. Zálohování však nemám automatizované. Zkrátka kdykoliv mám pocit, že jsem od minulé zálohy udělal nějakou důležitou změnu (jednou, dvakrát do měsíce), tak to nasypu na externí disky. V případě, že komp lehne popelem, tak nepřijdu o všechno. Mít všechny disky neustále online, to bych byl hodně nervozní.
nechat si sjet obsah disku pomocí md5sum do (mega)souboru (a mít pak možnost si ověřit, že se nic neztratilo/nepoškodilo - máloco naštve víc, než když člověk zjistí, že má soubor zálohovaný na deseti místech, ale všude už je verze s chybou)
Možná by bylo lepší nechat md5 konečně v klidu umřít. Používám SHA512.
nacpat to do databáze kde jako jeden z indexů bude ten hash. Kromě jiných skopičin bude snadné u nového souboru spočíst md5 a vyhledat v databázi, zda ho už nemám
Já jsem dřív přemýšlel (potom jsem objevil squashfs a ještě potom btrfs) o ukládání dat (nejenom nějakého seznamu) do DB a jejich deduplikaci (dle bloků, nikoliv celých souborů). Ale než se z myšlenky stal návrh, tak už tu jsou FS, které to umí / budou umět.
tento soubor seřadit dle hashe a najít tak snadno duplicity obsahu (nikoli jména) - například pic12345.jpg = pic12345-rybnik.2011.zari.jpg = 2011.09.dovolena.rybnik.jpg
fdupes; hardlink
Navíc ne vždy to jde jen bezhlavě smazat či nahradit hardlinkem - některé vývojové větve i nesouvisejících projektů ptřeba občas obsahují dočasně stejný kód, který se rozdělí až později (typicky u mě různé konfiguráky) - smazání znefunkční větev, hardlink rozhodí druhou/třetí/další větev při změně.
Jo jo. Na tohle se lépe než hardlinky hodí reflinky.
Tiskni
Sdílej: