Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Před dávnými časy jsem zde publikoval blogpost, jak si na terminálové konzoli pomocí utility "grc" obarvit zobrazované výstupy. Bylo to jenom letmé seznámení s aplikací, takže jsem tenkrát nezdůraznil to, že se výstup obarvuje na základě pravidel uvedených v kolorizačním filtru, který je závislý na tom, jaká se použije aplikace. Pokud použijete tuto utilitu na obarvení výstupu, co vrací kupř. "dig", použije kolorovací filtr 'conf.dig', pro obarvení výstupu z aplikace diff zase 'conf.diff', atp.
Pokud byste si si však chtěli tímto způsobem obarvit výstup ze své vlastní aplikace – tak s největší pravděpodobností ostrouháte, pokud teda zrovna nebude používat stejný formát výstupu, jaký umí obarvit některý z již existujících filtrů. Ovšem ani pak nemáte vyhráno. Ale k tomu se dostaneme.
Tento blogpost je tedy o tom, jak napsat a používat svůj vlastní kolorovací filtr pro grc.
Kolorovací filtry jsou uložené v adresáři /usr/share/grc
. Každý se jmenuje conf a s příponou, kterou je buď jméno aplikace, či formát použití pro jaký je filtr určen. Vyjděmež tedy ze situace, kdy máte aplikaci (či skript) s názvem myapp
, jejíž výstup vypadá zhruba takto:
08:28:00.037541386 stroj SET main() DEBUG –> -d7
Ačkoliv je výstup podobný logovacímu výstupu, nebude kolorovací filtr config.log
fungovat, protože začátek řádky neodpovídá tomu co se očekává. Nicméně, právě proto, že je tento výstup podobný, můžeme tento filtr použít jako výchozí pro vlastní kolorizační filtr s názvem conf.myapp
. Začneme tedy tím, že si nejprve vytvoříme kopii:
stroj:~# cd /usr/share/grc stroj:/usr/share/grc# cp conf.log conf.myapp
Struktura filtru je poměrně jednoduchá. Filtr je sestaven z několika bloků pravidel, které se vždy skládají ze tří proměnných:
regexp – Určuje formou regulárního výrazu, jak má vypadat kolorovaný řetězec. V případě, že byste použili původní filtr conf.log
bez úpravy, narazíte, protože regulární výraz, kterým se obarvuje počátek řádku má úplně jiný formát. U standardního logu se uvádí na začátku řádky datum, které zde chybí. Tím pádem regulární výraz nesedí a nejspíš nebudou sedět ani další bloky pravidel.
Pro srovnání tedy uvedu jak vypadá regulární výraz pro zpracování začátku řádky u conf.log
:
regexp=^... (\d| )\d \d\d:\d\d:\d\d(\s[\w\d]+?\s)
A takto vypadá regulární výraz, který zpracuje začátek řádku výše uvedeného výstupu:
regexp=^\d\d:\d\d:\d\d(.)(\d\d\d\d\d\d\d\d\d)(\s[\w\d]+?\s)
Jde o klasické regulární výrazy. Kde tečka zastupuje libovolný znak, stříška označuje začátek řádku, zpětné lomítko + d zastupuje číslo, zpětné lomítko + s libovolné písmeno a kulaté závorky specifikují jednotlivé řetězce.
Pokud bychom nepoužili kulaté závorky, obarvil by se celý řetězec vyhovující regulárnímu výrazu jednou barvou
colours – Obsahuje seznam barev, v pořadí jaké se má použít k obarvení řetězců. Barvy jsou uvedené slovně (anglicky) a jsou navzájem odděleny čárkou. Viz ukázka:
colours=green, cyan, yellow, red
V tomto případě se obarví první řetězec kde je uveden čas klasickým způsobem zeleně, tečka bude světle modrá, mikrosekundy žluté a hostname stroje (čtvrtý řetězec) červeně. Zbytek řádky zůstane neobarvený, resp. bude zpracován podle následujících bloků pravidel.
count – Udává, kolikrát se může kolorovaný řetězec na řádce vyskytnout. Může mít pouze dvě hodnoty once (tj. pouze jednou) a more (opakovaně).
stroj:~# myapp -d7 list VM 2>&1 | grcat conf.myapp …
V uvedeném příkladu je použito přesměrování výstupů, protože aplikacemyapp
vypisuje svoje debugovací zprávy na chybový výstup, kdežtogrcat
obarvuje pouze řetězce, které mu přicházejí na standardní vstup. Pokud by tedy nebyl výstup před odesláním do roury přesměrován, zůstal by neobarvený.
/etc/grc.conf
Chcete-li se vyhnout psaní přesměrování a roury na řádce, musíte upravit konfigurační soubor /etc/grc.conf
tak, že do něj přidáte pravidlo, aby grc
věděl, že při použití myapp
má použít filtr conf.myapp
:
… ------------ # kvm (^|[/\w\.]+/)myapp\s? conf.myapp
Pak bude náš kolorovací filtr pro výstup skriptu myapp
fungovat i při použití příkazu grc
:
stroj:~# grc -e myapp -d7 list VM …
Parametr -e
zajišťuje u příkazu grc
– podobně jako v předchozím případě, kdy se výstup obarvuje přes grcat
přesměrování – přetočení chybového výstupu na standardní vstup.
Tiskni
Sdílej: