abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 7
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1961 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Je nutné používat Javascript?

    19.11.2005 19:58 | Přečteno: 1793× | Programování (všeobecně) | poslední úprava: 5.3.2006 23:02

    Úvod do problematiky...

    Jde o to, že se zajímam o vývoj webů a, protože jsem začátečník, tak mě zajímá vše okolo. "Nač používat, proč nepoužívat....?". Možná "drsně" podaný dotaz, ale nechci Javascript nijak zatracovat. Koneckonců knih a dat o Javascriptu mám doma dost, a to i Velkého průvodce...

    Mé používání Javascriptu

    Javascript jsem používal, k obsluze již zmíněných grafických prvků pomocí událostí - ano většinou to byly grafické prvky (menu, skryvani div, img_rollovers).

    Validita, korektnost, jednoduchost kódu

    Poslední dobou se hodně mluví o standartech - validita stránek, a to i přesto, že jsem tvůrcem malých projektů, chci je dodržovat, a možná zde otevírám, a musím přiznat osobně, že ještě ne dokonale naštudovanou problematiku, ale kolikrát se mi stalo, že Javascript se musí psát pro 2 rozdílné prohlížeče! Jistě každý ví o čem mluvím. A právě odtud otázka pochází - Je nutné stránky rozšiřovat, neustále nabalovat technologiema?

    A co jiné technologie - CSS?

    Není právě lepší cesta - psát jednoduchý a přehledný kód?. Já vím, zde se nabízí další větev - Co CSS a "hacks CSS"? Ano věřte, že to řeším i já, a jsem vášnivý čtenář a badatel, jak psát kód jednoduše a pro celou komunitu - "Internet". Neustále naštěvuji spoustu webů, kde je tato problematika řešena (např. Pixyho blogg, Stopdesign.com,Quirksmode,A List Apart).

    Shrnutí

    Touto otázkou jsem sledoval, při mém používání Javascriptu - je jistě nahraditelný, ale.... co jsem očekával od diskuze - přinejmenším nesouhlas, ale ať už s posměškem, ironií nebo i s radostí mě uvést v omyl, že je jistě mnoho jistě další věcí, kt. jdou napsat (O tom Google... to mě překvapilo)!! A na základě Vašich odpovedí si ucelit názor - a má-li to tak být, když teď pročítám zpětně tento článek - nabízí se krásná myšlenka: "Získejte zpět člověka, kt. bude opět používat Javascript!"

    Upozornění

    Nahráda za Javascript? - další větev.... jistě ještě upřesním

    Mýlil jsem se

    Musím říct, že jsem se mýlil..."Náhrada za Javascript"!!! Podílím se na menším rs a javascript potřebuji pro ošetření několika proměnných! Další projekt psaný v javascriptu html/text editor pro rs!!


    Šeredně jsem se mýlil

    (DOM+javascript)... inu, něco co jsem objevil, a můžu říci, že je to fajn...

           

    Hodnocení: 17 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    19.11.2005 23:03 halogan | skóre: 7 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je nutne pouzivat javascript?
    Trochu jsem neporozumněl vaší otázce, ale pokusím se odpovědět. Inu JavaScript je zajímavý jazyk, který se dle mého nepoužívá moc, ale měl by. Vznikají pak zajímavé aplikace, za kterými většinou stojí Google. S příchodem XMLHttpRequest tu máme novou škálu možností.

    Zajímavých aplikací je přehršel, jmenoval bych např. Google Maps, GMail, Flickr, GigaCentrum, ...

    Jinak účel? Zrychlení a zefektivnění práce.
    vim isn't just for nerds
    derddddd avatar 20.11.2005 09:27 derddddd | skóre: 4 | blog: lama_log | Pisek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je nutne pouzivat javascript?
    No tak to zajimave, GOOGLE....
    Snad se tady neztratím...:))
    20.11.2005 00:35 Pmx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je nutne pouzivat javascript?
    Třeba k uvaření čaje vůbec není nutné používat javascript, ale jinak, proč ho nepoužít... Java je příliš těžkotonážní a občas jsou s ní problémy, takže - JS. Není proč ho nahrazovat.

    Design-interaktiv se dnes dělá pomocí čistého CSS ;-)
    20.11.2005 00:48 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je nutne pouzivat javascript?
    Ovšem podmínkou je solidní prohlížeč (rozuměj ne IE).
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    derddddd avatar 20.11.2005 10:18 derddddd | skóre: 4 | blog: lama_log | Pisek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je nutne pouzivat javascript?

    Je nutné používat Javascript


    Úvod do problematiky...

    Jde o to, že se zajímam o vývoj webů a, protože jsem začátečník, tak mě zajímá vše okolo. "Nač používat, proč nepoužívat....?". Možná "drsně" podaný dotaz, ale nechci Javascript nijak zatracovat. Koneckonců knih a dat o Javascriptu mám doma dost, a to i Velkého průvodce...


    Mé používání Javascriptu

    Javascript jsem používal, k obsluze již zmíněných grafických prvků pomocí událostí - ano většinou to byly grafické prvky (menu, skryvani div, img_rollovers).


    Validita, korektnost, jednoduchost kódu

    Poslední dobou se hodně mluví o standartech - validita stránek, a to i přesto, že jsem tvůrcem malých projektů, chci je dodržovat, a možná zde otevírám, a musím přiznat osobně, že ještě ne dokonale naštudovanou problematiku, ale kolikrát se mi stalo, že Javascript se musí psát pro 2 rozdílné prohlížeče! Jistě každý ví o čem mluvím. A právě odtud otázka pochází - Je nutné stránky rozšiřovat, neustále nabalovat technologiema?


    A co jiné technologie - CSS?

    Není právě lepší cesta - psát jednoduchý a přehledný kód?. Já vím, zde se nabízí další větev - Co CSS a "hacks CSS"? Ano věřte, že to řeším i já, a jsem vášnivý čtenář a badatel, jak psát kód jednoduše a pro celou komunitu - "Internet". Neustále naštěvuji spoustu webů, kde je tato problematika řešena (např. Pixyho blogg, Stopdesign.com,Quirksmode,A List Apart).


    Shrnutí

    Touto otázkou jsem sledoval, při mém používání Javascriptu - je jistě nahraditelný, ale.... co jsem očekával od diskuze - přinejmenším nesouhlas, ale ať už s posměškem, ironií nebo i s radostí mě uvést v omyl, že je jistě mnoho jistě další věcí, kt. jdou napsat (O tom Google... to mě překvapilo)!! A na základě Vašich odpovedí si ucelit názor - a má-li to tak být, když teď pročítám zpětně tento článek - nabízí se krásná myšlenka: "Získejte zpět člověka, kt. bude opět používat Javascript!"


    Upozornění

    Nahráda za Javascript? - další větev.... jistě ještě upřesním

    Snad se tady neztratím...:))
    Yin avatar 20.11.2005 14:14 Yin | skóre: 39 | blog: Yinotopia | Slovesnko, Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je nutne pouzivat javascript?

    Ten dodatok by som radšej videl pridaný do zápisu. Mohol si vyznačiť, že sa jedná o update napríklad takto:


    JavaScript je hlavne dobrým prototypovým jazykom. To prináša mnoho možností a s nimi spojených nepríjemností, napr. debugovanie.

    JavaScript nie je jazykom interaktívnych html stránok, sú v ňom napísané celé aplikácie (Mozilla Suite/Firefox/Thunderbird/..., ale aj iné).

    Ak je JavaScript na nejakej stránke, nesmie zabezpečovať funkčnosť, bez ktorej stránku prehliadať nemôžete (v Lynxe, alebo v Dille).

    Používanie XMLHttpRequest (a pod.) sa nazýva používanie AJAXu (čo nie je technológia). AJAX znefunkčnuje vytváraniu histórie a preto by malo buyť použité len na získavanie naozaj dynamických dát, dôležitých len v momente, keď ich užívateľ žiada.

    Nikdy nie je tak zle, aby to jeden poharik nemohol ešte zhorsiť.
    derddddd avatar 20.11.2005 14:40 derddddd | skóre: 4 | blog: lama_log | Pisek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je nutne pouzivat javascript?
    Zkousel sem, ale omezeni pocet pismen...
    Snad se tady neztratím...:))
    20.11.2005 15:04 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je nutne pouzivat javascript?
    Použij značku <break>! Což to tam není napsané?
    Copak toho není dost?
    Yin avatar 20.11.2005 15:50 Yin | skóre: 39 | blog: Yinotopia | Slovesnko, Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je nutne pouzivat javascript?

    Robí sa to takto:

    <p>Odstavec, pútač.</p>

    <break>

    <p>Ďalší odstavec</p>
    <p>A ďalší</p>
      ...
    Nikdy nie je tak zle, aby to jeden poharik nemohol ešte zhorsiť.
    derddddd avatar 20.11.2005 19:10 derddddd | skóre: 4 | blog: lama_log | Pisek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je nutne pouzivat javascript?
    sem v linuxu a snazim se instalnout cestinu, dam to pak do kupy - rad bych do blogu psal s diakritikou....zatim
    Snad se tady neztratím...:))
    20.11.2005 10:40 Martin Beránek | skóre: 33 | blog: mousehouse | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je nutne pouzivat javascript?
    pokud je javascript pouzit tak, ze to bez nej nefunguje, je to podle me vzdycky spatne... snizuje to pouzitelnost

    ad XmlHttpRequest) zajimava vec, zatim sem nikde nepouzil, ale je to zase: co prohlizece ktere nepodporuji, co pristupnost - porad vas bavi psat vsechny stranky dvakrat?

    osobne zatim nevidim reseni... vsechno sou to pokusy jak "nasimulovat" opravdovou aplikaci bezici na klientskem pocitaci - tedy:
    • vykaslete se na webmail, pouzivejte protokoly k tomu urcene (tohle je spise narazka na novinky na Centrum.cz, na kterem webmail sice pouzivam, ale velmi nerad... v krajni nouzi je stejne nepristupny)
    • zacnete pouzivat skutecne programy (ala google earth - to je podle me to prave pro mapy, jenom me mrzi ze je to napsane v .netu a neprenostitelne (proc jenom to nenapsali v Java3D ???)
    vzdyt dnes uz snad neni problem stahnout tech par MB treba s JavaAppletem... (viz stare dobre (javove) icq2go)

    zatim nejvetsi prasarnu kterou sem videl, je html vystup z JSF (myslenka je pekna, ale zadavatel stranek se odmital smirit s tim, ze polovina veci tam bude v JS a tedy na stranky nebude moct zpravovat treba z lynxu)

    nejradeji bych JS ve svem prohliczeci vypnul, ale bohuzel se pouziva
    never use rm after eight
    derddddd avatar 22.11.2005 21:42 derddddd | skóre: 4 | blog: lama_log | Pisek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je nutne pouzivat javascript?
    co je to html výstup z JSF
    Snad se tady neztratím...:))

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.