Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jde o to, že se zajímam o vývoj webů a, protože jsem začátečník, tak mě zajímá vše okolo. "Nač používat, proč nepoužívat....?". Možná "drsně" podaný dotaz, ale nechci Javascript nijak zatracovat. Koneckonců knih a dat o Javascriptu mám doma dost, a to i Velkého průvodce...
Javascript jsem používal, k obsluze již zmíněných grafických prvků pomocí událostí - ano většinou to byly grafické prvky (menu, skryvani div, img_rollovers).
Poslední dobou se hodně mluví o standartech - validita stránek, a to i přesto, že jsem tvůrcem malých projektů, chci je dodržovat, a možná zde otevírám, a musím přiznat osobně, že ještě ne dokonale naštudovanou problematiku, ale kolikrát se mi stalo, že Javascript se musí psát pro 2 rozdílné prohlížeče! Jistě každý ví o čem mluvím. A právě odtud otázka pochází - Je nutné stránky rozšiřovat, neustále nabalovat technologiema?
Není právě lepší cesta - psát jednoduchý a přehledný kód?. Já vím, zde se nabízí další větev - Co CSS a "hacks CSS"? Ano věřte, že to řeším i já, a jsem vášnivý čtenář a badatel, jak psát kód jednoduše a pro celou komunitu - "Internet". Neustále naštěvuji spoustu webů, kde je tato problematika řešena (např. Pixyho blogg, Stopdesign.com,Quirksmode,A List Apart).
Touto otázkou jsem sledoval, při mém používání Javascriptu - je jistě nahraditelný, ale.... co jsem očekával od diskuze - přinejmenším nesouhlas, ale ať už s posměškem, ironií nebo i s radostí mě uvést v omyl, že je jistě mnoho jistě další věcí, kt. jdou napsat (O tom Google... to mě překvapilo)!! A na základě Vašich odpovedí si ucelit názor - a má-li to tak být, když teď pročítám zpětně tento článek - nabízí se krásná myšlenka: "Získejte zpět člověka, kt. bude opět používat Javascript!"
Nahráda za Javascript? - další větev.... jistě ještě upřesním
Musím říct, že jsem se mýlil..."Náhrada za Javascript"!!! Podílím se na menším rs a javascript potřebuji pro ošetření několika proměnných! Další projekt psaný v javascriptu html/text editor pro rs!!
(DOM+javascript)... inu, něco co jsem objevil, a můžu říci, že je to fajn...
Tiskni
Sdílej:
Jde o to, že se zajímam o vývoj webů a, protože jsem začátečník, tak mě zajímá vše okolo. "Nač používat, proč nepoužívat....?". Možná "drsně" podaný dotaz, ale nechci Javascript nijak zatracovat. Koneckonců knih a dat o Javascriptu mám doma dost, a to i Velkého průvodce...
Javascript jsem používal, k obsluze již zmíněných grafických prvků pomocí událostí - ano většinou to byly grafické prvky (menu, skryvani div, img_rollovers).
Poslední dobou se hodně mluví o standartech - validita stránek, a to i přesto, že jsem tvůrcem malých projektů, chci je dodržovat, a možná zde otevírám, a musím přiznat osobně, že ještě ne dokonale naštudovanou problematiku, ale kolikrát se mi stalo, že Javascript se musí psát pro 2 rozdílné prohlížeče! Jistě každý ví o čem mluvím. A právě odtud otázka pochází - Je nutné stránky rozšiřovat, neustále nabalovat technologiema?
Není právě lepší cesta - psát jednoduchý a přehledný kód?. Já vím, zde se nabízí další větev - Co CSS a "hacks CSS"? Ano věřte, že to řeším i já, a jsem vášnivý čtenář a badatel, jak psát kód jednoduše a pro celou komunitu - "Internet". Neustále naštěvuji spoustu webů, kde je tato problematika řešena (např. Pixyho blogg, Stopdesign.com,Quirksmode,A List Apart).
Touto otázkou jsem sledoval, při mém používání Javascriptu - je jistě nahraditelný, ale.... co jsem očekával od diskuze - přinejmenším nesouhlas, ale ať už s posměškem, ironií nebo i s radostí mě uvést v omyl, že je jistě mnoho jistě další věcí, kt. jdou napsat (O tom Google... to mě překvapilo)!! A na základě Vašich odpovedí si ucelit názor - a má-li to tak být, když teď pročítám zpětně tento článek - nabízí se krásná myšlenka: "Získejte zpět člověka, kt. bude opět používat Javascript!"
Nahráda za Javascript? - další větev.... jistě ještě upřesním
Ten dodatok by som radšej videl pridaný do zápisu. Mohol si vyznačiť, že sa jedná o update napríklad takto:
JavaScript je hlavne dobrým prototypovým jazykom. To prináša mnoho možností a s nimi spojených nepríjemností, napr. debugovanie.
JavaScript nie je jazykom interaktívnych html stránok, sú v ňom napísané celé aplikácie (Mozilla Suite/Firefox/Thunderbird/..., ale aj iné).
Ak je JavaScript na nejakej stránke, nesmie zabezpečovať funkčnosť, bez ktorej stránku prehliadať nemôžete (v Lynxe, alebo v Dille).
Používanie XMLHttpRequest (a pod.) sa nazýva používanie AJAXu (čo nie je technológia). AJAX znefunkčnuje vytváraniu histórie a preto by malo buyť použité len na získavanie naozaj dynamických dát, dôležitých len v momente, keď ich užívateľ žiada.
Robí sa to takto:
<p>Odstavec, pútač.</p>
<break>
<p>Ďalší odstavec</p>
<p>A ďalší</p>
...