Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Přikládám zde link na forum,z kt. přesouvám diskuzi do lama_log blogu - Python, JAVA? Pro radost ci profesionalne?
Hledal jsem nějaké knihy o Pythonu:
Zde jsou reakce čtenářů na tyto dvě publikace:
Knihy popisují staré verze! - (Jiří Culka)
Knihu "Naučte se Python" si můžeš koupit - (Petr)
Hledal jsem nějaké stránky a zde je výsledek(zeštíhlel jsem výběr):
Tak toto je část,kt. teď momentálně řeším. Níže uvedené řádky jistě přibydou. Určitě se s instalací a nastavením poperu - a poté budu referovat: NEWBIES FOR NEWBIES.
Souběžně instaluji server Apache - odkaz na článek
Tiskni
Sdílej:
HA Ivan :)...Už asi vím, co tím míníte... Myslíte jistě dělení v rámci prefixu pomocí HR,kt. je defaltně používáné pro oddělení článků! Poslal sem požadavek adminovi, pro nějaké řešení:
Výtah z emailu
Myslel sem to tak, že v perexu oddělim aktualizace pomoci css napr.
<p style="margin-left:15px, border:1px dotted #fff">... </p>
Python neznám, ale je v plánu během příštího roku ;)).
K javě existuje vynikající kniha, jejímž autorem je Bruce Eckel - Thinking in Java. Neznám český překlad, jen jsem zaslechl, že prý nic moc. V anglické verzi je volně ke stažení v mnoha formátech - html, pdf, chm. Silně doporučuji.S temi starymi verzemi to neni zas tak zle.Zaklady Pythonu se lze naucit i podle starsich verzi, rozdil mezi verzemi 1.5.2 a 2.4 je vsak dost patrny, 2.4 ma totiz spoustu novych funkci, modulu ....Nektere postupy uzivane v 1.5.2 se uz nepouzivaji (treba funkce open()
- misto ni se ted pouziva file()
).
Kniha Naucte se Python je dobra, i kdyz popisuje starou verzi, nevidim vsak duvod, proc kupovat knizku, kdyz muzes na webu najit mnoho kvalitni ceske literatury (Letajici cirkus je toho dukazem).