V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Říká se, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. Opravdu jsme ale tak zkažení a špatní? Když vidím v televizi Paroubka či Ratha, nebo čtu jejich plány, dostávám záchvaty vzteku a mluvím sprostě (známí potvrdí, že je to neobvyklý úkaz). Ale já si nemohu pomoci, když vidím, do jaké zkázy tuto zemi vedou. Vždyť ani komunisti neplánují znárodnit veškeré zdravotnictví a zničit soukromé nemocnice! Chápu kamaráda, který se odstěhoval do USA a už se nechce vrátit zpět do evropského socialismu.
Tiskni
Sdílej:
Zas tak jednoduché to není.
BTW: Vždycky je tu zpoždění vlády za lidem, v takovémhle systému - jinak to nejde (kam se hrabou na internet).
Fraze, kdyz se ti to nelibi, tak to udelej jinak a lepe, nebo drz hubu, se stala postupem casu zaplatou na pusu, kdyz se nekomu neco nelibi v politice, ale neni politik, tak ho timhle sjedu aby drzel hubu.To byla prostá reakce na názor, že "proč vybírat ze dvou hoven to, které smrdí míň?". Řeknu-li to jinak, je málo pravděpodobné, že mi bude někdo (politik, strana) vyhovovat svým programem i chováním zcela stoprocentně. Pak mám dvě možnosti: volit menší zlo (tedy tu stranu, která je mi přese všechno nejbližší nebo nejméně vzdálená), anebo to jít dělat líp. Nevolit vůbec znamená vzdát se možnosti něco v tomto směru ovlivnit.
Zabalit nevolice jako obrovkou potencialni volicskou zakladnu nove strany je taky blbost. To nemuzes myslet vazne.Není to voličská základna nové strany. Ale kdyby tu novou stranu volila třeba jen pětina těchto nevoličů, s politickou scénou to pořádně zacloumá.
Jeste je dobrej napad, co uz taky od politiku padnul, povina ucast na volbach.Povinná účast ve volbách je nesmysl - volit je právo, ne povinnost.
Jak si muzes bejt jistej ze nejsem politicky aktivni na lokalni urovni?Nemůžu, ale z hlediska konstrukce mé reakce to nehraje žádnou roli.
takova strana se musi jasne odlisit od houfu mimoparlamentnich pidistran. Napriklad tim, ze bude mit jasnou vizi, enthusiastickou osobnost v cele, nezprofanovanou clenskou zakladnu (na to doplatila US, kdyz se do ni ze zistnych duvodu nahnala vetes prevazne z ODS), jasny program a dostatek vule a penez vest minimalne triletou soustavnou kampan. Zatim tu bohuzel nikdo takovy neni.Protoze to je skoro utopie, temhle podminkam se muze blizit tak nejaka extremisticka strana (jasna vize, enthusiasticka osobnost, jasny program, nezprofanovana=religiozni clenska zakladna) autoritativne rizena (dostatek vule) a financovana prumyslovou korporaci (dostatek financi). Bohudik tu (zatim) zadna takova neni. Ale zavislaci na draku Železňákovi (ani nevim, jak se ta dalsi "nezavisla" pidistranicka jmenuje) se k tomuto obrazu jiste vyvinou... V posledni dobe vypada slusne Strana zelenych (hlavne co si vyjasnili program a bylo nahrazeno nejvyssi vedeni, a to zdola). Minimalne vizi a (relativne) nezprofanovanou clenskou zakladnu by meli, jelikoz nerozdavaji koryta. Snad i ta enthuisticka osobnost v cele by ted mohla sedet (pokud to nepodminujes zaroven medialnim showmanstvim), dokonce podeprena politickou zkusenosti (byvaly ministr, pracuje na projektech MŽP). Vule by taky sedela, kampan de facto jednim smerem se vede od pocatku a nejaci ti lokalni zastupitele take funguji (cili nezije jen v mediich). Navic volebni preference trvale vypadaji zajimaveji nez u jakekoliv ostatni mimoparlamentni strany... Akorat ty penize na bombastickou medialni kampan budou asi chybet, to jo. Co ty na to? :)
tak je radikalni penzijni reforma jedina nadeje. Jinak tento stat zbankrotuje a duchodci nedostanou vubec zadny duchod.Kazda vlada, ktera se rozhodne pro nejake radikalnejsi reformy, si ale podrizne vetev sama pod sebou (viz stavky v Italii, Francii, volebni pat v Nemecku) ve svem kratkem volebnim obdobi, zatimco efekty reforem (pripadne bankrot statu) se pocitaji tak na pristi generaci. A je uplne jedno, jestli u vesla sedi soudruzi z CSSD, KSCM nebo ODS a KDU-CSL (US-DEU). To uz bude vetsine clenu dnesni vlady, vetsine poslancu a vetsine dnesnich volicu relativne sumafuk. Podobny pristup je k ochrane zivotniho prostredi nebo k nahrade fosilnich energetickych zdroju: cekat, az si na to "vydelame", az az az ... pak bude pozde na to chtit se ptat, co deti, maji si kde hrat? BTW. hospodarska situace USA neni asi zrovna zarny priklad (zadluzeni statu nebo pocet lidi pod hranici chudoby), ale je fakt, ze ti na rozdil od nas muzou aspon zacit nejakou valku nebo postupne vyrabovat par rozvojovejch zemicek (Victory Plan, New American Century), aby se pripadny nedostatek co nejmene dotknul domacich volicu. Bohuzel taky politika (kterou bych nazval pravicova), kdy se presune ze statu vetsi odpovednost na individuum, by mela taky presunout moc korporaci na decentralizovane zdroje, tj. malym lokalnim firmam, malym lokalnim zdrojum energie, a do toho se tradicne zadne "pravici" ani "levici" nechce, protoze stranicke spicky tradicne obsadili ochranci velkych hracu. Kdyz se decentralizuje moc (zdroje, penize), tak to nikdy neprinese vyhody tem, kteri o tom zatim muzou rozhodovat. Soucasna "pravice" se sice vehementne snazi presunout na indidividuum ruzne "starosti" a "odpovednost", ale "radosti" by rada zaroven ponechala tem, co si to dneska mohou dovolit zaplatit (at to jsou treba zlodeji). "Levice" se zase snazi "nenasrat delniky", tj. nechat jim pouze "drobne radosti", ale zase klicove zdroje by rada drzela pod statnim dozorem (at treba zlodeju). Reseni? Asi neni. Odpovedny clovek se asi nebude spolehat na stat a bude se snazit zabezpecit se nezavisle... bohuzel v nasich podminkach asi i tak, ze si bude prikradat, kde se mu to dovoli. Urcitou nadeji skytaji napr. "novi lide" v politice, kteri nemaji zatim reformami co ztratit, ale mira a rychlost zkorumpovatelnosti se da tezko odhadnout.
Klausova dizertace sice podle mnohých ekonomů na doktorát není, je pravděpodobně opsaná, a pro jistotu se z archivu samovolně vytratila,Pokud vím, tak tohle platí pro Grossovu disertačku, a stejně tak i diplomku (ta je skoro určitě opsaná z výroční zprávy ČNB, navíc má velmi malý rozsah).
prekvapive o malilinky stupinek blize k tomu ma ZemanZeman není státník, nýbrž hulvát. Když vyjel do ciziny, udělal tam ostudu (např. svými výroky o slovenském pivu nebo svou opicí ve Švédsku). Také mluva ve stylu zaplivaných putik není vlastností státníka. Státník je jen ten, kdo se umí aspoň trochu chovat, což není případ Zemana. Nejde zdaleka jen o efekt, hulváti prostě nebývají bráni příliš vážně.
Což je oproti Klausovi obrovský rozdíl… :-)
prekvapive o malilinky stupinek blize k tomu ma Zemantaky si rikam, jestli tohle nahodou neni preklep....
Ja jsem na to moc mlady (tricet mi bude az za 21 dni) a nezkuseny. Do politiky by meli jit lidi, kteri uz neco dokazali a mohou ukazat vysledky sve prace.Ne lidi, co chteji neco zmenit? Paradoxne si myslim, ze vychodiskem by mohlo byt vice mensich ("elitarskych") stran, ktere nemuseji tolik spolehat na demagogii mas, protoze jejich volici vedi, proc je voli. Problem je, ze k tomu, aby pusobila nejaka "strana" na celonarodni urovni, musi byt patricne velka... Z toho vyplyva oslabit celonarodni kompetence a presunout je bliz k regionum, kde neni ideologie tak dulezitym prvkem volebni kampane. Plus (DULEZITE!!!) kontrolu na vyssi, tj. dejme tomu evropske urovni, aby se pokud mozno predchazelo mistnimu klientelismu. Zkratka... ze vsech uvah mi vychazi, ze princip narodnich vlad na zaklade politicke ideologie a demagogie (jde "o princip", ne o "vec") je presne to, co zadne skutecne reformy nedovoli.
A to me stve, ze je tu tolik politiku a zadny statnik. Nikdo s vizi, jak provest zasadni reformy, klidne i za cenu, ze ho lide budou nenavidet a v dalsich volbach prohraje. Jen sami zbabelci, kteri pro procento hlasu ve volbach udelaji cokoliv.A ted klicova otazka, co kdyby zasadni reformy "naridily" organy EU (komise na zaklade mandatu parlamentu). Prave proto, ze procento hlasu ve volbach do EP ma uplne jine dimenze a preziti nejake narodni vlady je v celoevropskem meritku prakticky nezajimave. Zato je pro evropske struktury zivotne dulezite, aby narodni socialni zabezpeceni v budoucnu nevazaly veskere zdroje pro financovani evropske politiky.
Az na to, ze skutecny program KSCM je v rozporu se zakony teto zeme.
a) nejsem si jistý, jestli je Kalousek černoprdelník. Ne všichni v KDU-ČSL jsou totiž katolíci. Kromě toho co se jeho přímo týče, myslím si že zase tolik názory nemění a stojí si za svým, i když je to nepopulární.
b) myslím si, že tímhle výrazem urážíš všechny katolíky. A to píšu přes to, že já katolík nejsem.
c)Chtěl bych ti připomenout, žes trochu zapomněl na lidi, kterým komunisté zničili život. Kdybys byl jedním z nich a nebo někdo ve tvé rodině, měl bys určitě raděj toho Kalouska.
d) To, že jsou komunisté aspoň viditelní, s tím souhlasím. A to, že jsou voleni "svobodnými" voliči je spíš ostuda
Tak na tu veřejnou popravu bych se velice rád přišel podívat, poprvé bzch vzstrčil nos "z pelechu".
(1) Muzete nekdo vysvetlit, jak a co nici ceske zdravotnictvi?
(2) V jakym stavu je ceske zdravotnictvi?
(3) Jaka jsou pro a proti soukromeho sektoru ve zdravotnictvi?
(4) Co to znamena evropsky socialismus?
(5) Proc je vyhodnejsi stehovat se do USA? Jake ja tam zdravotnictvi?
Dulezita je zmena. A ja bych chtel nekterym prohlasenim zde uvedenym rozumet, abych byl na tu zmenu pripravenej. Kazdou vladnouci garnituru povazuju za implicitne spatnou, takze pravidelne stridani je pro nasi zemi vyhodnejsi.
Ničí ho Rath a to tím, že destabilizuje systém, odvolává Musílkovou, která za dluhy VZP může až jako poslední (za dluhy VZP můžou ministři zdravotnictví ČSSD)
(2) V jakym stavu je ceske zdravotnictvi?Jak kde. Nemocnice, které hejtmani ODS převedli na obchodní společnosti jsou bez dluhů (dostali je s dluhy), ty ostatní jsou na tom velmi špatně.
(3) Jaka jsou pro a proti soukromeho sektoru ve zdravotnictvi?Proti ať napíše někdo jiný. Jako "Pro" vidím především to, že soukromý majitel nenechá nemocnici zbankrotovat, protože mu přináší zisk -> výhoda pro pacienta, nemocnice si mohou konkurovat a přinášet další službu a výhody.
(4) Co to znamena evropsky socialismus?To že se lidé nestarají sami o sebe, ale nechávají stát aby to dělal za ně. Tohle neplatí jen ve zdravotnictví - např. poplatky v bance za zrušení účtu nemá řešit ministr ale klienti, zkažené maso v supermaketu má sice hlídat hygiena, ale lidé by se o to měli starat sami. V normálních státech to chodí tak, že když lidé chtějí něčeho dosáhnout, vytvoří uliční výbor a sami se postarají o to, co jim vadí. (Třeba bojkotují supermarket.) V Česku každý jen nadává, že oni nahoře to prostě rozhodli a s tím nejde nic dělat...
Když budou nemocnice soukromé, tak jejich hlavním cílem bude zisk. A z toho mohou vyplynout pro pacienta i značné nevýhody. Například to, že se tyto nemocnice soustředí jen na jednoduché operace, na kterých se dá vydělat. A o pacienty s těžkými a dlouhodobými chorobami nebude zájem a budou je posílat do státních zařízení.Jenze pak je opet chyba v systemu. Kdyby pojistovny platily odpovidajici castku, nemely by zadny duvod, naopak, mohly by se treba specializovat na nektere choroby. Co je treba velmi hloupe, je stravovani v nemocnici. Proc maji pacienti v nemocnicich jidlo zdarma? Nemocnice neni armada spasy a ze zdravotniho pojisteni by se nemelo platit stravovani, ale lecba. Stacila by tato jedna zmena a hned by se urcite usetrilo par miliard.
Kdyby pojistovny platily odpovidajici castku, nemely by zadny duvod, naopak, mohly by se treba specializovat na nektere choroby. Co je treba velmi hloupe, je stravovani v nemocnici. Proc maji pacienti v nemocnicich jidlo zdarma?Ano, kazdy by mel po lekarskem zakroku VIDET a POTVRDIT lekari ucet pro pojistovnu (treba zadanim PIN jako u terminalu v obchodaku a bez toho potvrzeni by lekar nedostal nic), a zaroven by pak pojistovna mela poslat zpravu o platbe lekari za pojistence na vedomi pacientovi. Najde se tisic vymluv, proc by to neslo, ale fakt nechapu, proc v obchode dostanete stvrzenku na kdejaky psouk a u lekare se vsechno vyrizuje v zakulisi. Ano, proc maji pacienti v nemocnicich jidlo zdarma a proc tak nekvalitni. Prispevky na jidlo by mela proplacet pojistovna pojistenci a ten by je mel predavat za kvalitni jidlo nemocnici (mohou to byt neprenosne stravenky). Cili chyba neni az tak v systemu pojisteni, ale v tom, ze vsechny platby probihaji skryte, tj. netransparentne. Jednak pro lidi a pak take pro vsechny cleny pojistovny. Kdyz se rika "clen pojistovny" nikoliv "zakaznik", tak by snad meli mit jednotlivi clenove take pravo volit nejakou spravni radu? Kdyz je vedeni pojistovny odpovedne jen jakesi spravni rade politiku, jako je to dneska, tak je to idealni puda pro ruzne tunely (nezavisle na tom, z jake politicke strany jsou, jak se ukazuje pri nynejsich debatach o VZP).
V těch 1500 je navíc co? Výkony nebo léky bych do toho nepočítal.Jenže to se právě musí. Léky jsou hrazeny v paušálech, běžné výkony taktéž, platí se úklid/dezinfekce (mohem náročnější než v hotelu), odpisy přístrojů a jejich údržba/opravy, přece jen i toho personálu je trochu víc (a také dražší) než v hotelu.
Ale sčítat operaci chlopně u jednoho pacienta s konzumací antibiotik vleže druhým pacientem mi přijde dosti podivné.Podivného toho je víc. Třeba ohodnocení výkonů - nevím jak operace chlopně, ale u některých operací jsou to částky zcela zanedbatelné vzhledem k ceně přístrojů, které jsou nutné, k době trvání operace a k počtu potřebných lidí. Když bývalému prezidentu Havlovi odebírali část plíce, bylo to tehdy (1997?) ohodnoceno částkou cca 1100 Kč. Naproti tomu banální vyšetření (EKG apod.), která se dělají bez větších nákladů, mají ohodnocení poměrně vysoká (to EKG je tuším okolo 150 Kč).
Ten pan na Hradě nemá nic proti aktivní formě demokracie.Ale ano, má. Uznává pouze čistou zastupitelskou demokracii, tedy volby a pak už se zvolení představitelé postarají o vše. To je to co už pár let pořád opakuje. Ostatně, názor je to zcela opodstatněný, tento systém je osvědčený a stabilní. Problém je akorát v tom, že interval mezi volbami je příliš velký v poměru k době, jak dlouho je u nás demokracie. Zpětná vazba tedy zřejmě nefunguje tak, jak by si většina z nás představovala.
Tehdy říkal něco úplně jiného než jak se to pak psalo u nás.No, něco z toho si lze i přečíst na webu
Docela mne prekvapilo ze odbory maji v soucasnosti politicky blize k ODS nez k CSDD.HE?
Ten pan na Hradě nemá nic proti aktivní formě demokracie. Tehdy říkal něco úplně jiného než jak se to pak psalo u nás.On si tem pan na Hrade svoje projevy (i v originale) publikuje na www.klaus.cz, takze je uplne jasne, co kde rika.
Jeste bych rad znal odpoved na 5. otazku.
Existuje asi jakasi rovnovaha, ale problem je v tom, ze soukrome zdravotnictvi (nevim jak by se to resilo) musi souhlasit s principem solidarity. Slabina tohoto systemu je prave zas v jeho solidarite.
Soukrome nemocnice by popiraly svou existenci, kdyby se nesnazily byt ziskove. V pripade pouze soukromych zarizeni by se take mohlo stat, ze nektere chudsi regiony nebudou vubec obslouzene. Zrejeme obe varianty vedou k zaniku.
Mam dojem, ze ve spolecnosti se precenuje vyznam individualismu, a v tomto blogu je to znat. Musi byt vse v rovnovaze. Ale stehovat se kvuli temto problemum do USA nebudu. Rad bych vedel jak je to tam se zdravotnictvim.
Neco tady padlo o obcanskych iniciativach, v tom si myslim, ze je zase pravda nekde mezi. V pripade ruznych vetsich pohrom je obcanska iniciativa dulezita, ale ne tak jako iniciativa statni. Problem u nas je v tom, ze polistopadova jakakoliv obcanska iniciativa byla zprofanovana a casto je (pan prezident Klaus) spinena.
Soukrome nemocnice by popiraly svou existenci, kdyby se nesnazily byt ziskove. V pripade pouze soukromych zarizeni by se take mohlo stat, ze nektere chudsi regiony nebudou vubec obslouzene.Ja furt nechapu, proc si tolik lidi mysli, ze nemocnice nesmi byt ziskove ci soukrome. Co je na tom spatneho? Asi uz maji lidi v krvi, ze automaticky predpojimaji, ze kdo je soukromy, ten bude šidit. Jenze v Cesku šidí kdekdo a na pravni forme nezalezi. Argument s chudymi regiony je nerelevantni. Nemoci si nevybiraji lidi podle stavu penezenky. Takze i tam maji nemocnice spoustu zakazniku. To je asi hlavni rozdil mezi soukromymi a nesoukromymi nemocnicemi. Soukrome se na cloveka divaji jako na zakaznika, verejne jako na pacienta (ktery je obtezuje). Severni Morava neni zrovna bohaty region a presto se tam zacaly skupovat nemocnice a menit na soukrome. Vysledek? Uz nejsou ztratove a zvysila se kvalita lecby i jejich oblibenost u pacientu. Treba i ta novojicinska nemocnice casem prijde o svou strasnou povest, kterou si za sve statni spravy vyslouzila.
Ale stehovat se kvuli temto problemum do USA nebudu. Rad bych vedel jak je to tam se zdravotnictvim.Nemam informace, ale nejspise jako jinde. V necem lepsi, v necem horsi. A stehovat se kvuli zdravotnictvi take nebudu.
Ja furt nechapu, proc si tolik lidi mysli, ze nemocnice nesmi byt ziskove ci soukrome.
Jsem nepsal nesmi. Preci regiony, kde jsou mensi vyplaty, by nemely v nemocnicich na sluzby, ktere jsou v bohatsich regionech.
... Nemoci si nevybiraji lidi podle stavu penezenky...
... ale podle stavu penezenky se urci lecba. Nebo ne?
Ja mam osobne dost vymlouvani se na komunisty, ti uz dost dlouho nevladnou, a vysledek vidi kazdy sam. Jak to dobre, tak to zle.Nevládnou? Já myslím, že tento vtip to popisuje celkem přesně.
Koho budeš volit
Komunisty
To já vím, ale z které strany?
pokud jsou pro Tebe prijatelnejsi nez demokraticke strany bolsevici, StBaci a vrazi z KSC, kteri verejne hlasaji, ze kdyz budou u moci, znici demokracii krvavou revoluci a silou nastoli vladu proletaru
Navzdory pravičáckým lžím napáchal socialismus jen minimální škody, naopak přinesl prospěšné kolektivistické tendence, masivní výstavbu, kvalitní ateistické školství, podporu porodnosti, bezplatné zdravotnictví, a především minimalizaci zahraničního dluhu.Jako vtip dobré
Socialistické zdravotnictví jsem příliš nezažil takže nemohu srovnávat.Socialistické zdravotnictví jsem zažil velice důkladně - málem jsem přišel o levou ruku, protože mě v nemocnici odmítli (s odkazem na rajonizaci) ošetřit tříštivou otevřenou zlomeninu. Nebýt známých, kteří to byli nakonech schopni zařídit, dopadlo by to špatně (v Praze tehdy všechny mimopražské posílali do Motola, což znamenalo cestu přes celou Prahu - samozřejmě bez sanitky - a navíc tamní úrazovka měla naprosto děsivou pověst). Socialistické zdravotnictví bylo obecně vystavěno na principu "zdraví lidu", ne "zdraví člověka". Cílem bylo, aby byl člověk opraven do práceschopného stavu. Neměl právo na nic, nedostával žádné informace o léčbě, natož aby mohl o něčem rozhodovat. Návštěvy v nemocnicích byly 2x týdně hodinu, u dětí do 6 let byly zakázány. Prostě pacient byl jenom věc, která procházela "strojem" zdravotnictví.
masivní výstavbu ohavných betonových oblud (které jsou po pouhých 30-40 letech v dezolátním stavu)30-40 let? to nemyslíš vážně, tak staré budovy už dávno měly být po generální opravě nebo zbourány a postavené nové (paneláky byly plánované na 30 let, což zplnily), jenže na výstavbu jdou dnes tak malé peníze, že by nebylo, kde bydlet.
velké výkyvy v porodnostitak to by mně zajímalo, jak se to řeší? že by se v dobách s nízkou porodností zakazovala antikoncepce?
mizerné zdravotnictví s naprostým odlidštěním pacientaje zajímavé, že stejní lékaři s danými vědomostmi mohou pracovat stejně dobře i v německu a jiných západních státech, takže těžko mluvit o špatném školství nebo o nekvalitě ve zdravotnických zařízeních
leckde se např. ještě donedávna pracovalo na strojích z 30. letleckde se ještě dnes pracuje na strojích starých 50 let. Tohle není argument, každý podnikatel nebo podnik si nejdřív spočítá, co ho stojí nový stroj a zhodnotí rentabilitu investice a pokud je konstrukce i tak starého stroje taková, že náklady na jeho provoz jsou nízké, pak není důvod k investicím, leda by ho k tomu tlačila technologie, kterou starý stroj nezvládne.
to nemyslíš vážně, tak staré budovy už dávno měly být po generální opravě nebo zbourány a postavené nové (paneláky byly plánované na 30 let, což zplnily)To právě dokazuje, jaké to bylo zvěrstvo je tehdy stavět. Narvaly se neskutečné peníze do něčeho, co pořádně nefungovalo, s čím jsou problémy (ani bourání paneláků není nejjednodušší).
že by se v dobách s nízkou porodností zakazovala antikoncepce?Ha ha ha...
takže těžko mluvit o špatném školství nebo o nekvalitě ve zdravotnických zařízeníchŠkolství bylo založeno na biflování, a některé předměty se učily dost pokřivěně. Výuka lékařů nebyla špatná po stránce technické - ale zoufale bídná po stránce přístupu k pacientovi. Dodnes většina lékařů není schopna správně komunikovat s pacientem. V západních státech se to naši lékaři velice rychle museli naučit, jinak by byli brzy odejiti. U nás však problémy přetrvávají.
leckde se ještě dnes pracuje na strojích starých 50 let. Tohle není argument, každý podnikatel nebo podnik si nejdřív spočítá, co ho stojí nový stroj a zhodnotí rentabilitu investice a pokud je konstrukce i tak starého stroje taková, že náklady na jeho provoz jsou nízké, pak není důvod k investicím, leda by ho k tomu tlačila technologie, kterou starý stroj nezvládne.Ale zrovna třeba staré papírenské stroje pracovaly zoufale neefektivně, a hlavně neekologicky.
betonových oblud (které jsou po pouhých 30-40 letech v dezolátním stavu)
P.S. skvělá patička, jedna z nejlepších, co jsem tu viděl…
Tak jsem skoncil +4 smerem k liberalismu+4 je snad v tomhle grafu smerem k autoritarství? Liberalismus ma znacku minus.
Nedelam si iluze, ze by nas ODS spasila, ale snad aspon trochu zmeni smer a treba ji mineme.Jak jsi to psal? Pravicove kecy, levicove akce? Ono se to zvani o "rovne dani", kdyz je to z opozicnich lavic. "Pravice" v Nemecku mela taky plnou hubu reforem a snizovani dani ("levice" taky, coz o to) a hup, je po volbach a uz se zvysuje DPH. Osobne neverim, ze i kdyby ODS volby (tesne) vyhrala, ze nebude hledat vymluvy pro to, aby dane snizovat nemusela (hrozba terorismu, tunely CSSD za doby jeji vlady atd. atd.). Zatim jsem neslysel jedineho politika ODS, ktery by ve me svym vystupovanim a tim co rika, vzbuzoval duveru. Uz vubec ne Topolanek, Tlusty, Langer, Necas... tj. stranicke spicky.
PS. abychom jednou nerikali - stastne, klidne a mirumilovne 20. stoleti. (ted myslim globalne - celosvetove, ne lokalne - Cesko).Ja myslim, ze budeme, kdyz si tak promitnu do budoucna nektere uvahy o globalnim znecisteni pitne vody, prelidneni (migrace obyvatelstva), geneticky upravenych potravinach (=likvidace tradicniho zemedelstvi, tj. hladomory v chudych zemi horsi nez dosud, zaroven vetsi mira zamoreni herbicidy), tzv. ropny zlom k tomu vsemu ... a z toho vseho vyplyvajici potencial valecnych konfliktu mezi staty ale i skupinami obyvatel uvnitr statu. Ostatne, uplynulo 5 let noveho stoleti a mame za sebou likvidaci "dvojcat" uprostred New Yorku, invazi do Afganistanu, invazi do Iraku... pred sebou potencialni invazi do Iranu a kam vsude jeste. 21. stoleti si fakt nepredstavuju jako idylku. Spis naopak. Bohuzel.
Taky mne nic lepsiho nenapadam jiny postup - CSSD me ... tento ... a KSCM z principu ne.
Chápu kamaráda, který se odstěhoval do USA a už se nechce vrátit zpět do evropského socialismu.Máme se vám snad skládat na letenky? (vysvětlení: poslouchal jsem dneska nevímjakdlouho jiného nespokojence co mi velmi hlasitě vysvětloval jaká je Česká republika prdel a stojí to tu za ....)
Zdravotnictvi:
r. 1985Mama si na zledovatelem chodniku zlamala nohu. Na dvakrat. Po prevozu vlastnimi prostredky(sanitky by se nedockala) do nemocnice ji dali nohu do sadry, ktera koncila pod kolenem. Na kazde kontrole si stezovala, ze ji noha pod tim kolenem dost boli. "Mate to omackane od te sadry". Po 4 tydnech, kdyz ji sadru sundali, zjistili, ze ma nohu zlamanou jeste jednou pod tim kolenem.
r. 1994Otce lecili na obrnu licniho nervu asi rok a pul. Dokonce mu delali plastiku obliceje, protoze nemohl dovrit jedno ocni vicko. Stav se nelepsil a nase prosby o dalsi vysetreni byly zamitnuty. Pres zname a uplatky se dostal na tu 3d potvoru(asi CT). Diagnoza rakovina mozku, nelecitelne stadium. Konec si domyslite.
r.2005Skoro tchan se 3 roky lecil s pateri. Operace patere, vymena obratle. Nakonec invalidni duchod. Pozdeji problemy s travenim."To je asi zanet tenkeho streva". Zhorseni stavu do stavu prevozu do nemocnice. Opet vlastnimi prostredky. Cely den jezdeni mezi Prahou a Benesovem a hledani nemocnice, kde si ho nechaji. Nastesti dostal zachvat na jedne ambulanci v nejmenovane nemocnici, tak si ho tam nechali. Po 14 dnech zjistovani diagnozy - rakovina rozlezla po celem tele(pater, streva ..). Rychly konec.
Muj prakticky lekar asi jednou do roka"Nechodte bliz ke me, jeste me nakazite. Hm. To bude asi chripka, ted ji maji vsichni. Sestri..."
Vzhledem k tomu, ze rakovina je tusim druhy nejcastejsi pricina umrti v CR, tak to vysetreni na zjisteni rakoviny musi byt strasne drahy, drazsi nez plasticka operace, operace patere, vymena obratle a nasledne hospitalizace apod...
Kdyz zvoram zakazku, bude draha, nekvalitni, tak uz si u mne nikdo neobjedna. Az budu mit tuto sanci u doktora, tak at spatny doktor-nemocnice krachne. Vznikne tim dira na trhu, ktera se zaplni.
Tzn. at je registr nemocnic, at to jsou obchodni spolecnosti a at MZ nekeca jak se zhrouti zdravotni pece.
Mimochodem jsem u VZP, ale zacinam zjistovat co ktera pojistovna hradi a co ne. Treba u zubare je to docela poznat.
Děkuju za upřímnost, dovolím si vyjádřit soucit a soustrast.
Já jsem měl docela kliku, s perthesem jsem se dostal do Košumberka a tak díky tomu a Panu doktoru Burgerovi a paní doktorce Sílové (další jména už si napamatuju, je to přes 20 let) od nás ze západu můžu chodit. Ti, kdo skončili v Plzni, tak dnes sotva pajdaj. Těžko hodnotit, nechci ještě lámat hůl.
Na nemocnici v Plané máme (jako rodina) nepříjemné vzpomínky, taky zřejmě špatná diagnóza.
Jsem u ZP MV ČR a jsem tomu rád. I když skoro nemarodím, tak jako dárce krve (mj.) mám nějaké zajímavé výhody.
Jo, máš pravdu, jak se linux atd. rozšiřuje, tak se tu vyskytují i menší "nadšenci" - a ti píše i o něčem jiném, než o pingwínovi.
P.S. mně se to ale líbí, chodím převážně sem - takže mi vyhovuje zdejší pestrost.
Za podstatné považuji, že jde odlišit technické od zájmových problémů.
Mam pouze kratkou poznamku: Zacinam byt zdesen z toho, co se deje s timto odbornym (jak dlouho jeste?) serverem.Myslis to, ze se flamewary presunuly z odborne diskuse, ktera je ted mnohem vecnejsi, do blogu? Kdyz ti vadi zapisy a diskuse v blozich (ktere tu driv nebyly), tak do nich prece nelez. Muzes zustat s tim odbornym serverem, na jaky jsi byl zvykly (jen bez tech flamewaru holt). Prijde mi to, jako by u tvy oblibeny hospode otevreli ve sklepe diskoteku, ty tam vlezes (protoze ses zvedavej) a pak ses zdesenej z toho, ze tam hraje hlasita hudba, ze to tam neni jako v ty hospode vedle ("co se to s tema hospodama deje?").
Nezlobte se, ale to že je 80 % zápisů v blogu naprosto nepřínosných a dalších 15 % jen provokujících (jako tento) neobhajujte úrovní ostatních částí abc. Pokud blogy budou odrazovat schopné sem chodit a psát, bude Vám sebelepší redakční systém na nic.
Já podobné zápisy považuji za daleko nebezpečnější než výpotky pana Plešingera. Opravdu si naprosto stejný zápis přečtu rád na nějakém politickém serveru a budu potěšen, když mě seznámíte s úrovní zdravotnictví v USA, nebo s rostoucí hladinou inflace v Burundi.
Abych nemluvil úplně od věci: Ano některé články mi připadají málo odborné, diskuse pro mě přínosem není, faq nemohu hodnotit, zprávičky jsou vinikající a hardware silně zastarává.
Pokud blogy budou odrazovat schopné sem chodit a psát, bude Vám sebelepší redakční systém na nic.Cim blogy odrazuji?
Pokud blogy budou odrazovat schopné sem chodit a psátNerozumím tomu, proč by měly blogy někoho odrazovat. Jak už někdo zmínil výše, jsou blogy jen jednou z mnoha dalších služeb portálu. Koho nezajímají, ten je přeci vůbec nemusí číst. Řekl bych, že ten jeden box na hlavní straně nemůže být tak těžké ignorovat.
Ano některé články mi připadají málo odborné, diskuse pro mě přínosem není, faq nemohu hodnotit, zprávičky jsou vinikající a hardware silně zastarává.Neboli kromě zpráviček to tu nestojí za mnoho? I když mne mrzí, že si to myslíš, tak nechápu, jak to souvisí s existencí blogů. Každopádně však můžeš úroveň pozvednout i sám. Napsat odbornější články, pomoci se sekcí Hardware...
Neboli kromě zpráviček to tu nestojí za mnoho?
Proboha to ne, některé články nejsou příliš odborné (ve smyslu specializované), ale nekvalitní článek na abc si nevybavuji.
Absolutně jsem nechtěl hodnotit úroveň a přínos abc, jen jsem reagoval na odpověď pana Literáka, která mi přišla jako:
Proč mi vyčítáte, že to auto rezne, když má kožené sedačky
Pokusím se to shrnout: na abc mi vadí jen to, že se tu objevují články (zápis v blogu je, svým způsobem, článek), jejichž cílem je jen rozpoutat bouři. Pokud takový zápis spáchá řadový čtenář, má to daleko menší význam, než když jej napíše člověk, který má bezesporu mezi odbornou veřejností autoritu.
nechápu, jak to souvisí s existencí blogůPár slov o tom padlo v Copak se stalo Yetimu?. Já se v tom nechci hrabat.
Napsat odbornější články, pomoci se sekcí Hardware
Jdu na to...
Proč mě citujete i s hrubkou, víte coto se mnou dělá?
P. S. Blogy nerušte
Po zbytečném tlachání mi dovolte drobný návrh, nestálo by za pokus Hardware trochu zkomercionalizovat? Myslím něco ve smyslu "Tuto myš k testování poskytla firma mhard"od zacatku byly koncipovany jako obecne, bez podminky relevance vuci Linuxu ci IT. Mozna by to byla chyba, ale tezko to ted menit.Kdyby byly blogy redigovane (hlidana "relevance"), tezko rict, k cemu by tu vedle clanku, zpravicek, FAQ, slovniku, ucebnice a diskusi (tj. prisne relevantniho obsahu) jeste mely slouzit. Cili je to tak, ze kdo chce tvorit relevantni obsah, ma k tomu na abicku dostatek volneho (az prilis volneho ve smyslu nezaplneneho) prostoru.
Paroubek dle mého mínění: Blbec kterej si myslí, že mu všechno projde. Na první pohled komunista jako řemen.
Rath: Mladej arogantní a ještě k tomu na prachy. Jeho názory mi připadaj jako kdyby mu byly 4 roky a řek támhle to chci, támhle toho nemám rád.
Lidi dle mého mínění: Nevim ale připadá mi, že lidi v tomhle státě jsou blbci když jim někdo nastrčí za jednoho blbce ještě většího(Gross Paroubek) a lidi rázem na všechno zapomenou a hle najednou jim zbejvá pár procent aby byli zvoleni znovu, proto prosim hlavně nevolte ČSSD dík. Za druhý komunisti maj tolik hlasů protože všichni co jim fanděj tak je volej a nikdo nezůstane doma. A i když spousta lidí tvrdí že to za komunistů bylo hrozný a teď najednou si říkaj že to nebylo tak špatný tak to vůbec nechápu.
Toť vše. Je možný, že to někdo bude považovat jako kecy nějakýho puberťáka.
Nevypadá to, že by Ti bylo tak málo ... napsal jsi to pěkně
Myslím, že je výborné, že Vás nenechává politika klidným, jen prosím nepodléhejte dojmům a zjednodušeným soudům a zkuste uvádět argumenty, ne jako já níže .
Ony se nás naše média snaží malinko odrazovat od kritického myšlení a často nám předkládají lži jako hotovou věc.
Ale k Vašemu příspěvku.
Na Paroubkovi není nejhorší to, že vypadá jako komunista.
Na Grossovi není nejhorší to, že se nevykecal z čachrů s bytem.
Na Tlustém není nejhorší to, že se vykecal z čachrů s bytem.
Na Klausovi není nejhorší to, že byl zvolen komunisty.
Rath je fenomén, toho pána sleduji již pár let se zaujetím, lékaři jako celek u mě hodně klesli, že si jej zvolili za "velitele".
Lidé obecně nejsou blbci.
Ja doufam jen v lokalni politikuI v lokální politice se může člověk zklamat. Volil jsem např. člověka, kterého znám přes 20 let, a vždy se choval velice slušně. Ale během působení na radnici se docela rychle změnil. Brzy přijal za své různé politické kšefty (a programových zásad se stejně rychle vzdal) a slušnost byla rázem pryč. Bohužel.
O jak velké město se jedná?25000 obyvatel.
Na dědinách obvykle místní proti svému starostovi neřeknou křivé slovo.Oni jsou obvykle rádi, že to vůbec někdo dělá. Je dost rozdíl dělat primátora stotisícového města, a starostu někde v obci s 1000 lidmi. Oba mají řádově srovnatelný objem práce. Ten první má ale k dispozici armádu lidí, relativní dostatek peněz, a bere za to slušný plat. Kdežto ten druhý úřaduje doma nebo v malé místnosti mikroúřadu, lidi nemá žádné, peněz málo, musí chodit do "normální" práce a plat starosty samozřejmě nemá.
Ehm. Malý příklad:
V mašem malém (60 000) severočeském městě je tradičně hodně voličů komunistů. Inu, rozhodli se čačtí demokraté vytvořit koalici proti nim. Povedlo se!
Když už byla tato koalice, proč ji nevýužít pro rozdělování výhodných míst a zakázek? Chovejme se tržně! A tak se chovali tržně a státotvorně ( já na bráchu, brácha na mě...).
A tak preference komunistů nebezpečně stoupaly... Vypadalo to, že příští volby vyhrají dokonce proti všem. Co s tím? Ani pan profesor nepomohl (vypískán po pěti minutách). A tak se s těžkým srdcem prostě nasypalo i komunistům. Oni si to lidi řeknou.
A řekli... Dneska je úplně jedno. kdo ty příští volby vyhraje; všichni jsou jedna velká rodina. Idealní stav!
Kdyby volby měly něco změnit, byly by zakázané!
Kdyby volby měly něco změnit, byly by zakázané
Taky pravda, dejme lidem iluzi a delejme si to sami. Ale kdyz tohle prijmu, tak to nevim, co vlastne smysl.
Tak nějak. OF bylo tak nesourodé, že jediné, co ho drželo pohromadě, byla KSČ. Jak postupně jeho členové začali chápat, že KSČ už není (bezprostřední) hrozbou, odpudivé síly uvnitř OF začaly převažovat nad přitažlivými. Asi tak jako protimečiarovská koalice na Slovensku nebyla schopná žádného programu, protože jediné, na čem se dokázali shodnout, bylo to, že nechtějí Mečiara. A to je na čtyři roky vlády sakra málo…
Když vidim otázku v nadpisu, vzpomenu si na to, jak prý Gromulku v roce 1980 (nebo kdo to byl) ujišťovali, že "Poláci nejsou Češi, tam armádu poslat nemůžete", do Polska proti Solidaritě. Táta dostal "Historii KGB" a něco jsem z toho pročet.