Editor kódů Zed (Wikipedie) po macOS a Linuxu s verzí 0.208.4 už běží také ve Windows.
Apple dnes představil 14palcový MacBook Pro, iPad Pro a Apple Vision Pro s novým čipem M5.
Debian pro mobilní zařízení Mobian (Wikipedie) byl vydán ve verzi 13 Trixie. Nová stabilní verze je k dispozici pro PINE64 PinePhone, PinePhone Pro a PineTab, Purism Librem 5, Google Pixel 3a a 3a XL, OnePlus 6 a 6T a Xiaomi Pocophone F1.
Operátor O2 představil tarif Datamanie 1200 GB . Nový tarif přináší 1200 GB dat s neomezenou 5G rychlostí, a také možnost neomezeného volání do všech sítí za 15 Kč na den. Při roční variantě předplatného zákazníci získají po provedení jednorázové platby celou porci dat najednou a mohou je bezstarostně čerpat kdykoli během roku. Do 13. listopadu jej O2 nabízí za zvýhodněných 2 988 Kč. Při průměrné spotřebě tak 100 GB dat vychází na 249 Kč měsíčně.
Byly publikovány informace o útoku na zařízení s Androidem pojmenovaném Pixnapping Attack (CVE-2025-48561). Aplikace může číst citlivá data zobrazovaná jinou aplikací. V demonstračním videu aplikace čte 2FA kódy z Google Authenticatoru.
Free Software Foundation (FSF) spustila projekt Librephone, jehož cílem je vytvoření svobodného operačního systému pro mobilní telefony. Bez binárních blobů.
Byla vydána verze 7 s kódovým název Gigi linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byl vydán Mozilla Firefox 144.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze lepší správu profilů. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 144 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Discord potvrdil únik osobních údajů přibližně 70 000 uživatelů. Incident se týká uživatelů po celém světě, především těch, kteří v rámci ověřování svého věku nahráli do aplikace doklad totožnosti. Únik informací se netýkal systémů samotné platformy, ale došlo k němu přes kompromitovaný účet pracovníka zákaznické podpory u externího poskytovatele služeb.
Americká společnost OpenAI, která provozuje chatbota ChatGPT, kvůli výrobě vlastních procesorů pro umělou inteligenci (AI) spojí síly s firmou Broadcom. Firmy o tom informovaly (en) ve svém včerejším sdělení. OpenAI se snaží zajistit si výpočetní výkon potřebný k uspokojení rostoucí poptávky po svých službách. Akcie Broadcomu po zprávě výrazně zpevnily.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Čas od času se Microsoft snaží inzerovat na Abíčku. Vždy jsme ho odmítli. Teď na to šel oklikou.
Ozvala se nám velká mediální agentura, že by nám ráda prodávala reklamní prostor. Ta stejná agentura, co mě před léty odmítla. Kluci s ní začali jednat a měli určit i konkurenční firmy, jejichž reklamy na svém webu odmítáme. Napsali tedy Microsoft. A najednou z agentury vypadlo, že to bychom neměli dělat, že od Microsoftu bude polovina reklam. Překvapení
Stanovisko Stickfish k reklamám Microsoftu se nemění a i další podmínky jsou pro nás riskantní, takže nevěřím, že dojde k dohodě. Naštěstí už Abíčko není ztrátové, takže není takový tlak na příjmy a Stickfish může říkat ne. I když z čistě ekonomického hlediska je nesmysl odmítat největšího IT inzerenta v Česku .
Nicméně jednomu z reklamních požadavku Microsoftu bychom vyhovět mohli. Mají zájem o boxík s pracovní inzercí na hlavní stránce, stejnou jako třeba DHL. Sice mi přijde zvláštní, že chtějí mezi linuxáky hledat zaměstnance, ale to je jejich věc. Osobně bych proti této reklamě nebyl. Je textová a obsahem budou volné pozice. IMHO by takový boxík neměl škodit.
Jelikož Abíčko je hlavně komunitní portál, zeptám se vás na váš názor. Pod produktovou reklamou si představte banner vychvalující třeba MS Visual Studio, srovnávací reklama je ostře konkurenční vůči Linuxu (Get the Facts) a imagová reklama slouží pro posílení značky.
Tiskni
Sdílej:
u produktové reklamy připouštím, že by mě možná některá mohla zaujmout (co já vím, co vymyslí MS v budoucnosti za produkt)...a tohle ma byt jako duvod, proc by tady tu reklamu melo abclinuxu nechat? Aby pomahali Microsoftu konkurovat Linuxu, cimz uberou tomuto portalu potencialnich ctenaru a tim padem snizi jeho pritazlivost pro inzerenty a tim primo i financni hodnotu celeho abclinuxu?
Bannerovou reklamu na internetu vnímám z reklam jako to nejmenší zlo, není příliš rušivá a kdyby mi opravdu vadila, můžu ji kdykoliv začít filtrovat...cimz udelate presne to, co MS chce - odriznete portal informujici o jeho konkurenci od dalsich prijmu. Tohle ma abclinuxu podporovat?
Buď je Linux a OSS tak dobrý, že jej MS nemůže ohrozit, a pak ať si tu klidně reklamu má, nebo je Linux a OSS jen počinem pár bláznů, který stejně dříve či později zanikne, a pak je nezobrazování reklamy MS jenom strkáním hlavy do písku.OMG! Zijete na nejake jine planete nez ja? Nebo jste si jeste nevsiml, ze reklama a marketing jsou multimiliardovy byznys, kde se tolik penez toci prave proto, ze pomoci spravneho marketingu se da protlacit prakticky vsechno? Predpoklad, ze kvalita produktu vzdy staci, aby se produkt prosadil i proti financne nesrovnatelne lepe vybavenemu konkurentovi... oh, kez by to bylo tak jednoduche. A ta vase poznamka
že MS působí na spoustu lidí z OSS komunity jako červený hadr a někdo může na Linuxovém portálu vnímat reklamu MS negativně....o to tady prece vubec nejde! Osobne povazuju fakt, ze nekteri adolescenti si resi svuj boj proti otcovske autorite "nenavisti" vuci MS, za jednu z nejvetsich slabin Linuxove komunity, a osobne mi MS moc nevadi - jenze to je prave pro p. Literaka a spol. ta nejvetsi hrozba! TO je ten nejlepsi duvod, proc by tady tu reklamu NEMELI davat. Riskovat, ze vlastni ctenari prijmou pozitivne reklamu na konkurenci, to je jako prodavat zdroje, ktere vam vydelavaji penize - nikdy se to nemuze dlouhodobe vyplatit. Je to jen podrezavani vetve pod vlastni prdeli, cim horliveji to budete (ve vidine penez za "rezani") delat, tim driv padnete. IMO pisete, jako byste absolutne nechapal funkci reklamy (funkci z hlediska provozovatele!, nikoli z hlediska vaseho), nebo alespon nedokazal uvedomit si, ze provozovatel se musi snazit na reklame vydelavat, pricemz ovsem strategicke zajmy musi byt vzdy uprednostnovany nad taktickymi, nema-li dojit ke kratkodobemu "vydojeni" projektu za cenu nasledneho upadku/krachu.
Kdyby totiz zacal web vydelavat vice (i diky reaklame od MS), mohly by casem vzniknout tlaky na jeho prodejTak to jste mohutně zaspal dobu
>>Abíčko je naopak příkladem, jak takový prodej za uvážených podmínek a rozumnému investorovi nemusí vůbec projekt zlikvidovat, ale naopak opravdu vylepšit. No, potom co se vymenilo osazenstvo/navstevnici/kritici, tak je to samozrejme pro ty, co zustali vylepseni. Nebudu pripominat stare casy[ted mam na mysli predevsim zacatky abicka], ale bylo to lepsi. Nebudu se s Vami hadat o tom, co tu bylo a nebylo a jak to bylo supernejlepsiProtože tohle je klasický blábol podle vzoru: Dřív bylo všechno nejlepčejší... dodávám: i ta budoucnost
ale rozhodne tu blogeri nejak nechybeli.To se poptejte na křivku denní návštěvnosti před a po zavedení blogů, ta vám myslím dá relevantnější odpověď. A nejde jen o pouhou návštěvnost, ale i o znatelné zvýšení aktivity zdejších návštěvníků, z čehož nakonec portál žije (tuším). Pro uzavřené společnosti jsou tu zkrátka jiné formáty než webové portály žijící z reklamy, tedy pravidelně se vracejících a nově přicházejích návštěvníků.
.microsoft {display: none;}
Hlasoval jsem vůbec žádnou a děkuji provozovateli, že tomu tak dosud bylo.
Linuxový pátek? To svádění přijít je čim dál silnější , ale jestli by pasivní posluchač byl přínosem?
... záleží na ekonomické situaci serveru, zda si může dovolit ignorovat takový příjem.
Pokud si mohl zmiňovaný server dovolit tento příjem ignorovat při červených číslech, tak teď by to mělo být ještě jasnější.