Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Programming stuff. And stuff.
Předpokládám, že první čast nastavování už proběhla: proklikat tím prvním nastavovátkem (foris) a zvolit existující miniPCIe wifi kartu třeba na 5 GHz, nastavit WPA PSK heslo, root heslo a povolit LuCi - advanced webové klikátko poslouchající na portu 8080.
Jako další wifi kartu je možno obstarat si buďto miniPCIe kartu, pro kterou je na Turrisu volný slot, nebo nějakou USB wifi. Já zvolil první možnost - další miniPCIe wifi. K miniPCIe wifi si musíte taky obstarat anteny s Hirose HFL konektorem, já je vykuchal z nějakého starého routeru. Je dobré nějak vyvést kablík od anteny ven z routeru, vevnitř kvůli kovovému krytu bude očekávatelně stráta na síle signálu - naměřil jsem kolem 13-15 dB rozdíl. Zde musí být člověk trochu kreativní, já jsem ty kablíky vyvedl vedle USB portů. Možná to nevypadá nejlíp, ale funkcionalita > estetika
Není nutné, ale neuškodí podívat se, jestli je karta detekována správně - a nemuset to parsovat z sysfs. S opkg package managerem si nainstalujeme pciutils (a klidně další podstatné věci jako bash a vim) :
opkg update
opkg install pciutils
lspci
Měly by být vidět dvě wifi karty - já vybíral druhou taky Atheros, prý jsou spolehlivější než třeba Broadcomy:
0000:00:00.0 PCI bridge: Freescale Semiconductor Inc P2020E (rev 21)
0000:01:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9300 Wireless LAN adaptor (rev 01)
0001:02:00.0 PCI bridge: Freescale Semiconductor Inc P2020E (rev 21)
0001:03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9300 Wireless LAN adaptor (rev 01)
Tohle možná umí LuCi přímo, ale já jsem se chtěl trocha víc pohrabat v openwrt ekosystému, protože je dost jiný než běžné linuxové distribuce. U většiny zařízení podporovaných od openwrt se musí šetřit místem a RAMkou. Detekce openwrt skripty vypadá následovně:
mv /etc/config/wireless /etc/config/wireless.orig
wifi detect > /etc/config/wireless
# editovat /etc/config/wireless - viz nize
/etc/init.d/network restart
V tomto momentě bychom měli mít v /etc/config/wireless detekovány dvě wifi síťovky. Upravíme config, já sem hodím příklad hotového configu, na který můžete použit copy-pastu a upravit si podle sebe. Ty optiony z configu lze pokud vím rovnou editovat z LuCi, možná taková možnost bude příjemnější. Hlavně nezapomenout nastavit WPA PSK hesla a změnit "disabled" na 0 (a klidně vypnout obstarožní TKIP).
config wifi-device 'radio0'
option type 'mac80211'
option path 'ffe09000.pcie/pci0000:00/0000:00:00.0/0000:01:00.0'
option htmode 'HT20'
list ht_capab 'LDPC'
list ht_capab 'SHORT-GI-20'
list ht_capab 'SHORT-GI-40'
list ht_capab 'TX-STBC'
list ht_capab 'RX-STBC1'
list ht_capab 'DSSS_CCK-40'
option country 'CZ'
option disabled '0'
option hwmode '11na'
option channel '44'
config wifi-iface
option device 'radio0'
option network 'lan'
option mode 'ap'
option disabled '0'
option ssid 'SSID_for_5GHz'
option hidden '0'
option encryption 'psk2+tkip+aes'
option key 'Yeah,right!'
config wifi-device 'radio1'
option type 'mac80211'
option hwmode '11ng'
option path 'ffe0a000.pcie/pci0001:02/0001:02:00.0/0001:03:00.0'
option htmode 'HT20'
list ht_capab 'LDPC'
list ht_capab 'SHORT-GI-20'
list ht_capab 'SHORT-GI-40'
list ht_capab 'TX-STBC'
list ht_capab 'RX-STBC1'
list ht_capab 'DSSS_CCK-40'
option country 'CZ'
option channel '1'
option txpower '20'
config wifi-iface
option device 'radio1'
option network 'lan'
option mode 'ap'
option disabled '0'
option ssid 'SSID_for_24GHz'
option encryption 'psk2+tkip+aes'
option key 'Did I say Yeah right?'
option wmm '0'
Teď by obě wifi AP měly fungovat.
Tiskni
Sdílej:
git clone https://gitlab.labs.nic.cz/turris/ucollect.git