Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
este dodam Mac ma tu vyhodu ze kazda aplikacia ktoru hoc ktory vyvojar urobi musi byt schvalena Applom.. to je velka vyhodaTo platí i pro normální desktop. OS X aplikace? Myslel jsem, že jen pro iPhone (iPod, iPad) aplikace...
Tím se buď spustí průvodce instalací nebo se aplikace rovnou nainstaluje.Ne vždy vývojář připraví ikonku Applications (např. multiplatformní Namebench). V případě poklikání na ikonu programu v diskové image ten program pustíte, nenainstaluje se... výjimkou budiž zmíněný installer (pkg) (a Preference Panes)
Ani ten neexistující taskbar nevadí, člověk si rychle zvykne na nový způsob práce.nerozumim ...
<joke> nebo taky nema multitasking? :o) </joke>
ani aplikace běžící v prostředí X11 nijak nenarušují vzhled a fungují bezproblémověUh!
Ad pomalost: Na stejném stroji nikoli, na mnohem pomalejším. Konkrétně na notebooku s Athlonem L325 na 1,5 GHz a integrovaným Radeonem 3200. Gnome tam běží jako namydlený blesk a to včetně stínování, vlnění a podobných hovadin. Opravdu se to celé zdá mnohem rychlejší (třeba přepínání aplikací). Narážím tedy spíše na odezvu desktopu než celkový výkon.No ja nevim, mam doma mj. 5 let stary PowerBook a aplikace se tam prepinaji tak, ze proste Cmd + Tab preskacu na aplikaci, pustim a aplikace vyskoci
Tím drahým hardwarem myslím spíš to, že v dnešní době si kancelářský počítač včetně operačního systému pořídíte za 6 tisíc Kč, u Apple je cena 2,5-násobná.No tak jiste, Macy nejsou cilene na to, aby se jich koupilo 1000 do firmy a od rana do vecera na nich jel Outlook a Excel...
Jeden by řekl, že míchám hrušky s jabkama ale mimo EFI dost pochybuju, že v noteboocích zmíněných firem v cenovém pásmu 30-40k bude oproti Apple nějaký rozdíl v kvalitě/složení komponent.No rozdil bude podle me min. v kombinaci OS X & baterka MacBooku na jedne strane a nijak zvlast slusne se k baterce chovajici Linux a Windows a slabsi baterky na strane druhe. Myslim, ze Apple v tehle oblasti jeste porad vede. OS X je totiz az paranoidne ladeny, pokud jde o chovani k baterce. Vyhodou taky je, ze Apple presne vi, pro jaky HW to ma ladit. Me se hrozne libi naprosta primitivnost designu MacBooku. Naopak ty ThinkPady povazuju za skutecne vyjimecne osklive veci
Pravda je, že ten IPS displej dělá dost velkou část ceny toho iMacu což asi většině potencionálních zájemců nedojde....dokud na tom nevidi full HD film
Moc bych si přál aby Mac měl repozitáře jako Linux, takový nějaký Appstore pro desktop aplikace.Zkus MacPorts, je to neoficiální balíčkovací systém. Je tam většina obvyklého open-source software.
SELECT
. Co je fajn je, ze muzes spoustet aplikace tak, ze zmacknes jabko + mezernik a zacnes psat nazev, je to rychlejsi a pohodlnejsi jak dok.
Ted jeste kdyby se ten dok dal vypnout a dalo se poridit tiling WM s deseti plochama :(
Proste lepsi neni, je stejna.
Problem s pramapovanim nebo umistenim je akorat tehdy, kdyz prechazis mezi appli klavesnici a normalni, jinak to vubec nevadi.
Jak k cemu. Linuxove desktopy jsou obvykle v pohode. Linuxove notebooky je to co saje, bohuzel.
Ale treba zkouset vyvoj v haskellu na mac os je x fakt spatny napad, a s GNU nastroji to taky neni moc zhave.
vim ~/.emacs
Tiskni
Sdílej: