Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
este dodam Mac ma tu vyhodu ze kazda aplikacia ktoru hoc ktory vyvojar urobi musi byt schvalena Applom.. to je velka vyhodaTo platí i pro normální desktop. OS X aplikace? Myslel jsem, že jen pro iPhone (iPod, iPad) aplikace...
Tím se buď spustí průvodce instalací nebo se aplikace rovnou nainstaluje.Ne vždy vývojář připraví ikonku Applications (např. multiplatformní Namebench). V případě poklikání na ikonu programu v diskové image ten program pustíte, nenainstaluje se... výjimkou budiž zmíněný installer (pkg) (a Preference Panes)
Ani ten neexistující taskbar nevadí, člověk si rychle zvykne na nový způsob práce.nerozumim ...
<joke> nebo taky nema multitasking? :o) </joke>
ani aplikace běžící v prostředí X11 nijak nenarušují vzhled a fungují bezproblémověUh!
Ad pomalost: Na stejném stroji nikoli, na mnohem pomalejším. Konkrétně na notebooku s Athlonem L325 na 1,5 GHz a integrovaným Radeonem 3200. Gnome tam běží jako namydlený blesk a to včetně stínování, vlnění a podobných hovadin. Opravdu se to celé zdá mnohem rychlejší (třeba přepínání aplikací). Narážím tedy spíše na odezvu desktopu než celkový výkon.No ja nevim, mam doma mj. 5 let stary PowerBook a aplikace se tam prepinaji tak, ze proste Cmd + Tab preskacu na aplikaci, pustim a aplikace vyskoci
Tím drahým hardwarem myslím spíš to, že v dnešní době si kancelářský počítač včetně operačního systému pořídíte za 6 tisíc Kč, u Apple je cena 2,5-násobná.No tak jiste, Macy nejsou cilene na to, aby se jich koupilo 1000 do firmy a od rana do vecera na nich jel Outlook a Excel...
Jeden by řekl, že míchám hrušky s jabkama ale mimo EFI dost pochybuju, že v noteboocích zmíněných firem v cenovém pásmu 30-40k bude oproti Apple nějaký rozdíl v kvalitě/složení komponent.No rozdil bude podle me min. v kombinaci OS X & baterka MacBooku na jedne strane a nijak zvlast slusne se k baterce chovajici Linux a Windows a slabsi baterky na strane druhe. Myslim, ze Apple v tehle oblasti jeste porad vede. OS X je totiz az paranoidne ladeny, pokud jde o chovani k baterce. Vyhodou taky je, ze Apple presne vi, pro jaky HW to ma ladit. Me se hrozne libi naprosta primitivnost designu MacBooku. Naopak ty ThinkPady povazuju za skutecne vyjimecne osklive veci
Pravda je, že ten IPS displej dělá dost velkou část ceny toho iMacu což asi většině potencionálních zájemců nedojde....dokud na tom nevidi full HD film
Moc bych si přál aby Mac měl repozitáře jako Linux, takový nějaký Appstore pro desktop aplikace.Zkus MacPorts, je to neoficiální balíčkovací systém. Je tam většina obvyklého open-source software.
SELECT
. Co je fajn je, ze muzes spoustet aplikace tak, ze zmacknes jabko + mezernik a zacnes psat nazev, je to rychlejsi a pohodlnejsi jak dok.
Ted jeste kdyby se ten dok dal vypnout a dalo se poridit tiling WM s deseti plochama :(
Proste lepsi neni, je stejna.
Problem s pramapovanim nebo umistenim je akorat tehdy, kdyz prechazis mezi appli klavesnici a normalni, jinak to vubec nevadi.
Jak k cemu. Linuxove desktopy jsou obvykle v pohode. Linuxove notebooky je to co saje, bohuzel.
Ale treba zkouset vyvoj v haskellu na mac os je x fakt spatny napad, a s GNU nastroji to taky neni moc zhave.
vim ~/.emacs
Tiskni
Sdílej: