Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Nebudu se tajit tím že v minulosti jsem patřil mezi nenasytného konzumenta warezu.A se slovy:Proč si to kupovat,když se to dá ukrást sosal již 10 part raru Worms4:Mayhem.Ale s tím je konec!Delší čas jsem se psychicky připravoval na akci s krycím názvem "Čisté svědomí" a pěkné hry,filmy,hudební kopie vyhazoval po částech do koše.A kdo,co za to (naštěstí) může??LINUX,LINUX a zase LINUX...Dnešní stav se má tak,že doma nemám ani jeden disk,disketu,zip,flash a jakékoliv médium na kterém by byl nelegální obsah.Dokonce jsem před časem zakoupil Dooma 3 včetně datadisku,UT2004,Posla Smrti a Quake IV.A moje rada zní:Kašlete na warez.Takový dobrý pocit při pohledu na stojánek s datovými nosiči jsem dlouho neměl
Tiskni
Sdílej:
OSA a slovenska SOZA su organizacie, ktore nemaju ziadny zakonom stanovny status globalneho vyberaca poplatkovPodle českého práva (slovenské neznám) to bohužel není pravda. § 96 AutZ říká, která díla jsou povinně kolektivně spravována. Podle § 98 pak o udělení oprávnění rozhoduje ministerstvo kultury, a udělí ho tomu, kdo splní zákonné podmínky, a za předpokladu, že pro danou oblast není jiný správce. Nejdůležitější je ale § 106, odst. 7 - ten automaticky uděluje oprávnění k výkonu kolektivní správy těm, kdo ho měli podle dřívějších předpisů. Jinými slovy, OSA a další podobné organizace, protože dřív měly oprávnění k této činnosti, ho tímto zákonem získaly znovu.
Nazpívej desku a napiš ten příspěvek znova.Asi tak...i kdyz upravil bych to: zkus si svym hudebnim talentem vydelavat na zivobyti a pak napis ten prispevek znova.
zkus si svym hudebnim talentem vydelavat na zivobytivydělávat na živobytí si může člověk tím, že 1) zpívá a hraje na koncertech (= pracuje jako každý jiný) 2) nahraje, nazpívá konzervu pro nějaké vydavatelství, i když to dá velkou práci, je to jednorázové, viz také "live" nahrávky 3) podniká coby vydavatel s konzervami (svými a jinými) Nelegální kopírování konzerv a vaše výtka se pak týká pouze případu 3). Totiž teoretické možnosti, že díky kopírování nebude zakoupen oficiálně prodávaný nosič zakonzervovaného díla. Tedy měla by znít: "zkus si podnikat s kopírovatelnými produkty a pak napiš svůj příspěvek znova" Plést do toho "umění" nebo spravedlivou odměnu pro umělce je čirá demagogie. Z dobře prodejného díla, které tím pádem předpokládá buď masovou reklamu nebo módní záležitost (což nelegální spontánní kopírování a šíření podporuje a vzájemně se s popularitou doplňuje), získá nejvíce jeho prodejce, který pak může umělci nabídnout nadstandardní bonus - což pak není odměna za jeho práci, ale podíl na zisku podnikání s různými faktory dobře umístěným produktem na trhu. Tedy ocenění "popularity" umělce a díky tomu bonusové zhodnocení jeho dávno řádně zaplacené "práce".
ale nektery veci sou proste moc drahy a nebo u nas nejsou vubec k dostani (ruzny starsi a nezavislejsi filmy).
OS: mam legalni Hry: (ty tri co hraji mam koupene) cedegu : starsi verzi ale koupenou photoshop 7 : vydrazen pres ebay (ale origoska :)a tim to konci :) dale nasleduje archiv 200Gb filmu a hudby :)) uz pochopitelne ehm puvodu :)
protoze ikdyz me se ty filmy treba nelibej nekdo jinej by se na ne podival rad a usetrim mu pak stahovani. cas od casu si s nekym vymenit par kousku ze sbirky
i za ty windows bych zaplatil mit zbytecnejch par tisic
Tohle není argument. Nemůžete přece obhajovat "krádež" tím, že si tu věc (kterou navíc nutně nepotřebujete) nemůžete dovolit -- tohle se dá pochopit max. u potravin, pokud ten člověk umírá hlady.
ze ja to sem psal, akorat na me nekdo bude mektat ze to delam a myslim uplne blbe. clovek se prizna a este by ho div ne kamenovali ...
dela to vetsina lidi a ani se nicim neobhajujou bo jim to prijde normalni.
1) možná většina lidí ve TVÉM okolí (např. v mém okolí je drtivá většina PC, které mám tu čest nyní spravovat je kompletně legální, většinou MS, nebo i linux s komerčním softem).
2) To že něco dělá "většina" lidí opět není argument.
dokonce sem byl i ve firme kde meli novy pc a na nic stary (a "nelegalni") windows 98 (kvuli nakym specialnim ucetnim a evidencnim programum, ktery jediny meli normalne koupeny) a ve fakture k tem pocum byl napsanej jako OS linux. navic jako bonus bylo na disku este par filmu a mp3 (taky "nelegalni") ktery tam nasoupal ten co jim ty pc dodal a zprovoznil.
a znam i lidi ktery si koupi novej komp s oem win xp home a prvni co udelaj je ze formatnou disk a fifnou tam xp profesional warez edition
ale je to argument proc by nam to melo projit - by jinak museli zavrit nebo dat bestialne vysokou pokudu skoro kazdymu kdo ma doma pocitac.
Fajn, já a lidi v mém okolí se domluvíme, že budeme vraždit. Bude to dělat "většina" (přesná čísla neznám, ale je to fakt!) ale nemůžou nás za to zavřít, protože by nás museli zavřít "všechny". Opravdu zajímavá logika.
Pripájam sa do debaty o wareze. Čo sa týka warezu a Linuxu, v minulosti som používal platený driver pre modem Linuxant, samozrejme že bez licencie. Dnes mám v booku jednu hru, hudbu a pár divxov, takže som bežný PC User.
Naopak warez mám rád vo Windowse. Plno programov mám cracknutých, no čo už. Radšej inštalujem na Windows kvalitný aj keď cracknutý soft ako slabý freeware, inak by Windows neprežil. Takže v Linuxe warez nemusím ale vo Windowse áno. Aj keď Windows teraz nepoužívam.