Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Všiml jsem si, že Tvé KDE panely jsou poměrně chudé, co se nějaké viditelné uspořádanosti nebo vzhledu (pouze černá barva)Já vám to předpovídal, že tyhle screenshoty, co nejsou extra připraveny na efekt, nebudou vůbec ničím zajímavé
No, já jsem myslel, že jsem se vyjádřil jásně - příjde mi, že dnešní panely v *nixových DE jsou příliš málo konfigurovatelné, zvláště pak kicker.No já jsem právě myslel, že mi rozšíříš obzory, protože mě zrovna nenapadá nic, co by kickeru chybělo.
A co takhle dva panely, každý s jiným pozadím a rozměry. AFAIK u gnome-panelu záležitost jedné minuty u kickeru nemožné... A zrovna to je to, co mám nejdradši... spodní velkej průhlednej, s ikonkama, desktop-switcherem... a horní normální s menu, window switcherem...Proč nezkusíte Nabídka panelu > Přidat nový panel > několik druhů? Můžete si ho přesunout kam chcete a naplnit taky čím chcete. Ne že to nejde, spíš jste to ještě nenašel
Takže co? Chcete prostředí, které na první pohled zaujme a donutí k WOW! anebo prostředí, v němž se pohodlně pracuje, ačkoliv screenshot nezaujme naprosto ničím?Chci obojí a obojí taky mám.
Nesouhlasím ale s tím, že "efektivita" a grafická propracovanost jdou nutně proti sobě - pokud je vzhled dobrý, ani nemusí. A jak jsem řekl na začátku - funkce prostředí v potaz neberu.V tom případě není příliš zřejmé, o co vám jde. Barvy si doladí každý individuálně, každému individuálně vyhovuje také jiná velikost písma. Jeden má rád panel s nástroji dole a lištu s okny nahoře, jiný zase obráceně anebo nechce panel s nástroji vůbec. Jeden chce na screenshotu sexy babu, druhej zase cool draka anebo třeba jen zelenou trávu. Jeden má rád ovládání Konqueoru klasicky nahoře, druhý (jako já) si je přesune doprava vertikálně. Linuxová desktopová prostředí jsou právě příliš variabilní na to, aby se hledalo nějaké ideální nastavení. Svou představu jsem BTW zkusil uskutečnit ve výchozím designu ABC Linux 2005, ale řada lidí to nepochopila, že je to příliš jiné než Windows a velké fonty prý nejsou estetické
jestli někdo dokázal udělat dobře okopírovaný motiv Windows Vista, protože já osobně pochybuji, že to v dnešních unixových DE je vůbec možné.a co mu tam vyrasta z monitoru pipa s pivom? akoze nechapem co na tom moze byt take uchvatne...
Tvrdíte, že DE jsou v GNU/Linuxu dosti variabilní. Já si zase myslím, že stále dosti "ohýbatelná" nejsou. Dokonce ani KDE (dnes) není, podívejte se na Kicker panel na některých přítomných obrázcích. Většinou vypadá téměř "ostudně", rozhodně hůře než panely v Mac OS nebo Vistě.Jeden starší můj (nemám teď náladu uploadovat aktuální), nevím, co byste si představovat víc. Můžete si změnit a nastavit jak v KDE, tak v GNOME (tam nevím, jak změnit font hodin!) prakticky cokoliv.
Pokud jde o funkčnost, tak většina lidí chce, aby počítač na první pokus "fungoval".Řekl bych, že tohle výchozí nastavení KDE i GNOME splňují. Sice se mi taky nelíbí, ale jsem ochoten uznat, že moje preference nemusí být preference každého. Pár lidem jsem nainstaloval distribuci s GNOME a lehce vzhled upravil, tj. hlavně přidal na panel často používané ikonky a oddělil taskbar od nástrojové lišty (kvůli místu). Zrovna tak lze totéž udělat s KDE.
Žádal jsem ostatní, aby mi ukázali své vyladěné prostředí, ve víře, že najdu někde skutečně vydařený motiv panelu, čitelné písmo, optimální (nestresující) tapetu, příhodné a graficky zdařilé ikonky.Tohle je ale věc individuálního vkusu
Také mne zajímalo, jestli někdo dokázal udělat dobře okopírovaný motiv Windows Vista, protože já osobně pochybuji, že to v dnešních unixových DE je vůbec možné.Mně osobně GUI Windows nevyhovuje (znám 3.11, 98, 2000, XP) a jsem dost rád, že můžu používat něco jiného. JehoVistě podle screenshotů taky nedávám příliš šancí.
OK, tu jsou moje screenshoty. Skoro se od posledka nezměnili, což svědčí o tom, že mi prostředí asi vyhovuje :). Plocha, okýnka.
Tiskni
Sdílej: