V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Mna trapi upload viacerych suborov naraz...
V Safari tohle nějak funguje. Když si nahrávám fotky do MobileMe Gallery, tak si můžu v tom dialogu naráz vybrat víc souborů. Ale jak to funguje — to se mě neptejte. A pak je tam nějaká (asi AJAXová) záležitost, která to pod tlakem protlačí na server. I s progressbarem.
Asi jo. Ale ten dialog na výběr souboru — ten asi ve Flashi nebude. Je to totiž standardní dialog pro výběr souboru. Ale asi tam bude nějaký hack, jak mu dovolit vybrat víc souborů.
Je to Flash. Otevřel jsem to ve Firefoxu a tam to dohledal.
<html><body> <?php for ($i=0;$i<10;$i++) { echo "Progress $i<br/>\n"; flush(); sleep(1); } ?> </body></html>Ale nevim, jestli Apache dava rizeni PHP uz behem posilani nebo az po dokonceni posilani souboru.
file
, ale z uživatelského hlediska je to dost nepraktické. Upload většího souboru, než je minimum z nastavení maximálního uploadu ve fomuláři, nastavení serveru (v PHP upload_max_filesize
a post_max_size
) a nastavení všech proxy po cestě (což může být i tak málo, jako 256KB), je horší problém, který se bohužel klasickými metodamy obejít nedá.
Pokud jsou naším cílem "obyčejní uživatelé" (tj. lamy), potom zbývají dvě možná řešení: upload přes Flash/Java applet a upload přes FTP.
S první variantou moc zkušeností nemám - Java applety potřebují být podepsané, aby mohly sahat na souborový systém, a u Flashe to také není nic jednoduchého (jeden flashista mi to kdysi vysvětloval, ale nějak mi to vypadlo z hlavy).
Naprotomu druhou variantu jsem už úspěšne použil, není moc složitá, ale vyžaduje podporu FTP serveru - ten musí být schopen dynamicky vytvářet uživatelské účty a být schopen se nějak domluvit s webserverem. Já použil ProFTPd a chrootované virualní uživatele s účty v MySQL tabulkce. Když někdo potřebuje nahrát velký soubor, je pro něj vytvořen dočasný FTP účet (ze kterého nemůže ven, a může tam je nahrávat soubory, nic víc), který je po dokončení uploadu zrušen.
Uživately je poskytrnuto uživatelské jméno a heslo (oboje generované), navíc má ve stránce odkaz ftp://uzivatel:heslo@ftp.domena.cz
, kterým se muže přímo dostat na FTP. Díky tomu mohou "obyčejní uživatelé" použít drag'n'drop a vesele si přetahají požadované soubory do cílového okna, ti zkušení mohou použít svého oblíbeného FTP klienta, nebo si FTP účet pripojit jako součást souborového systému. Po ukončení přenosu si uživatel zatrhne ve výpisu souborů ty, které opravdu chce naimportovat, zbytek je spolu s uživatelským účtem smazán (to se stane automaticky i po určitém časovém intervalu).
Tato metoda je sice takový neelegantní kočkopes (napůl HTTP, napůl FTP), ale má několik výhod:
Pro upload adresaru apod. pouzivam k naproste spokojenosti v kombinaci s PHPkem toto:
http://jupload.sourceforge.net/
Pohodlne sa to da riesit java appletom alebo flashom. Kto nema rad javu a flash nech si uploaduje subory po jednom, lebo ine riesenie momentalne nieje...
Ještě pro upload více souborů lze použít SwfUpload. Celkem dobře se s tím pracuje, ale je nutný flash. Viz. swfupload.org/
Tiskni
Sdílej: