Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Tenhle blog - to je prostě perfektní práce. Mimochodem kdo to školil ? Petr Staněk ?
No já byl před třemi týdny na jeho týdenní školeni Linux - poštovní server a bylo to opravdu perfektní. Člověk zjistí, že se má pořád co učit a mnoho věcí jde udělat elgantněji, než si myslel A přesně jak říkáš, až na tom školení člověku mnohdy věci zapadnou pěkně do sebe.
Jo, pochopit LDAP jsem mel taky trosku problem, ale pak to prislo a vidim, jak je to easy:)
Jste si jist ze to byl javascript -neni to spis hostscript, csript, vbscript nebo jak se ten M$ bazmeg menuje.
Do nastavení DHCP serveru si nezapomeňte přidat WINS server nebo se začnou rojit kecy o tom jak Windows nenašly doménu. Po přidání nastavení se budou objevovat také, ale v menší míře ... Windows je v tomhle na**** - naběhne a přitom ani neví co se kde v síti nachází (není "rozkoukaný"), no a další problém pak nastává v okamžiku kdy mu přeskočí kolečko (problém mezi nebem a zemí).
Problémy s tím, že Windows nemůžou najít doménu, jsem měl také. Nicméně WINS server se nakonec neukázal jako dobré řešení. Při větším počtu klientů (cca přes 100) v různých subnetech se to začínalo chovat dost divně problémy s přihlašováním byly pořád.
WINS hlavně udržuje tzv. browse-listy. Moc jsem ale nepochopil jejich význam - asi slouží jen k tomu, že lze zobrazit "okolní počítače", a tomu ve větší síti přikládám nulový význam. Pokud mám všechny stroje zanesené v DNS, tak se na ně dostanu naprosto spolehlivě podle názvu...
Problémy s nalezením domény jsou způsobeny tím, že Windows nemůžou najít PDC. Ten hledají broadcastem, z WINS, nebo z lokálního LMHOSTS souboru. Nastavení WINS nám nakonec jen přineslo další problémy. Teď na všech PC, které jsou v doméně, napevno nastavujeme adresu PDC v LMHOSTS. Po více jak roce provozu a > 100 PC mám zkušenost, že to pak funguje na 100%, i když je PC za routerem.
Obsah LMHOSTS na klientech lze generovat třeba takovýmhle skriptem:
REM vytvoreni noveho lmhosts souboru
echo 192.168.1.5 NETBIOS_JMENO_SERVERU #PRE #DOM:DOMENA > %systemroot%\system32\drivers\etc\lmhosts
REM nutno dodrzet delku retezce v uvozovkach
echo 192.168.1.5 "DOMENA \0x1b" #PRE >> %systemroot%\system32\drivers\etc\lmhosts
REM nucene znovunacteni zaznamu z lmhosts
nbtstat -R
Díky moc, zkusím... Počítačů mám v síti asi 150 a funguje si to jak chce ...
Výhody domény se až tak neprojeví, pokud každý uživatel stabilně pracuje na jednom počítači. Pokud je nastavená doména, může se přihlásit každý na libovolném PC se svým jménem a heslem. To je třeba ve škole docela nutnost.
Další výhoda domény může být, když chcete např. nějakou složku z jednoho PC nasdílet, ale jen některým uživatelům. S doménou máte na každém PC k dispozici seznam všech uživatelů a hned jim můžete přidělit ACL. Ověřování jde přes PDC, takže nemusíte mít všude lokální účty, které by ještě k tomu musely mít všeude stejná hesla.
Pokud jsou nastaveny cestovní profily, pak má uživatel kdekoliv svoje stejné prostředí - nastavení programů ap. Samozřejmě jsou s tím ale i problémy - je třeba nastavit kvóty a upozorňovat uživatele, pokud profil moc narostl - jinak přihlášení může trvat opravdu dlouho. Taky se občas stane, že se profil úplně rozsype a je potřeba ho smazat.
Celkově s tím ale mám dobré zkušenosti. Máme Sambu jako PDC s cestovními profily + další 2 Samba servery napojené na LDAP, cca 120 PC s WinXP a asi 600 uživatelů, je to ve škole, takže se k tomu nikdo nechová zrovna dobře - za rok a půl nebyl jedinný problém.
Tiskni
Sdílej: