Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jak jsem psal, chybi mi opravdu male live cd, ktere by v sobe melo hromadu konzolovych utilit. Distra jako Damm small linux , Puppy a spol se soustredi aby do sebe nacpali co nejvice grafickych veci, ale na textove programy kaslou. Napriklad DHCP server tam tak rozhodne nenajdete.
Dalsi kapitola jsou odlehcene textove verze ruznych big livecd. Napriklad Slack ma verzi s 30 MB (vsechny velikosti v tomhle clankou jsou po zkomprimovani), ale tam moc programu take neni. Zakladni problem je ze pokud se se vezme kernel, glibc, core-utils a zakladni skripty okamzite to zkonzumuje 20 MB.
Proto jsem se rozhodl si udelat vlastni live cd. Co od nej cekam:
Rozhodl jsem se misto glibc pouzit uclibc a misto core-utils pouzit busybox. Tim se velikost smrskla desetkrat. Uclibc neni binarne kompatibilni s naprostou vetsinou distribuci (jsou zalozeny na glibc), proto potrebuji buildroot do ktereho se chrootnu a kde budu provated kompilaci.
Moje volba padla na embedded gentoo stage. Vyhodou je i rychlejsi kompilace, protoze nemusim manualne resit zavyslosti, konfiguraci a stahovani zdrojaku. Pouze v nekterych klicovych balicich se gentoo chova podivne (mc,elinks,centericq), takze ty kompiluji rucne.
Dalsi veci jsou startovaci skripty. Zkousel jsem je napsat sam, ale moc jsem se nechytal. System porad hlasil neco jako Initial console not found a dalsi vesele hlasky. Proto jsem pouzil modifikovane initscripty z moji oblibene distribuce Arch linux. Tim se take vyresil vzhled /etc.
...
A nic, omlouvam se vsem co cekali navod, ale zatim nebude. Soucasny status je tento:
Prvni betu budu mit do mesice, dam ji k dispozici vcetne nastroju pro modifikovani a dokumentace.
A proc tenhle spot pisu? Jednak chci povzbudit, ruznych livecd jsou stovky a nerad bych objevoval hranate kolo. Treba nikdo text only distro nechce a proto ho ani nikdo neudelal.
A take chci hlavne poradit se softwarem, ktery tam dat. Takze pokud znate nejaky pekny konzolovy programem, sem s nim.
Tiskni
Sdílej:
Co se tyka her, pak by tam urcite nemela chybet enigma. O zabavu tak bude na dlouhou dobu postarano :-)
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Nevim, ale nejake zakladni manualove stranky by tam byt mely. Mozna ze nekdo nosi vsechny parametry vsech prikazu v hlave, ale ja treba urcite ne (a neverim ze by to slo naucit) a v prikaz --help je obvykle nepostacujici minimum. Takze pokud bych treba toto CD pouzil k zachrane a pak zjistil, ze polovinu ukonu nevim jak udelat, moc by mi nepomohlo.