Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Jak jsem psal, chybi mi opravdu male live cd, ktere by v sobe melo hromadu konzolovych utilit. Distra jako Damm small linux , Puppy a spol se soustredi aby do sebe nacpali co nejvice grafickych veci, ale na textove programy kaslou. Napriklad DHCP server tam tak rozhodne nenajdete.
Dalsi kapitola jsou odlehcene textove verze ruznych big livecd. Napriklad Slack ma verzi s 30 MB (vsechny velikosti v tomhle clankou jsou po zkomprimovani), ale tam moc programu take neni. Zakladni problem je ze pokud se se vezme kernel, glibc, core-utils a zakladni skripty okamzite to zkonzumuje 20 MB.
Proto jsem se rozhodl si udelat vlastni live cd. Co od nej cekam:
Rozhodl jsem se misto glibc pouzit uclibc a misto core-utils pouzit busybox. Tim se velikost smrskla desetkrat. Uclibc neni binarne kompatibilni s naprostou vetsinou distribuci (jsou zalozeny na glibc), proto potrebuji buildroot do ktereho se chrootnu a kde budu provated kompilaci.
Moje volba padla na embedded gentoo stage. Vyhodou je i rychlejsi kompilace, protoze nemusim manualne resit zavyslosti, konfiguraci a stahovani zdrojaku. Pouze v nekterych klicovych balicich se gentoo chova podivne (mc,elinks,centericq), takze ty kompiluji rucne.
Dalsi veci jsou startovaci skripty. Zkousel jsem je napsat sam, ale moc jsem se nechytal. System porad hlasil neco jako Initial console not found a dalsi vesele hlasky. Proto jsem pouzil modifikovane initscripty z moji oblibene distribuce Arch linux. Tim se take vyresil vzhled /etc.
...
A nic, omlouvam se vsem co cekali navod, ale zatim nebude. Soucasny status je tento:
Prvni betu budu mit do mesice, dam ji k dispozici vcetne nastroju pro modifikovani a dokumentace.
A proc tenhle spot pisu? Jednak chci povzbudit, ruznych livecd jsou stovky a nerad bych objevoval hranate kolo. Treba nikdo text only distro nechce a proto ho ani nikdo neudelal.
A take chci hlavne poradit se softwarem, ktery tam dat. Takze pokud znate nejaky pekny konzolovy programem, sem s nim.
Tiskni
Sdílej:
Co se tyka her, pak by tam urcite nemela chybet enigma. O zabavu tak bude na dlouhou dobu postarano :-)
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
Nevim, ale nejake zakladni manualove stranky by tam byt mely. Mozna ze nekdo nosi vsechny parametry vsech prikazu v hlave, ale ja treba urcite ne (a neverim ze by to slo naucit) a v prikaz --help je obvykle nepostacujici minimum. Takze pokud bych treba toto CD pouzil k zachrane a pak zjistil, ze polovinu ukonu nevim jak udelat, moc by mi nepomohlo.