Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Koupil jsem si novou klávesnici, protože ta předchozí potvora za 70,-Kč nebyla moc použitelná.
Už z předchozí věty je zřejmé, že já ke štěstí nepotřebuji zase až tak moc ;), takže jsem si vybral Geniusku model KB-19e za cca 3 stovky.
Po několika týdnech jsem se rozhodl, že si rozjedu multimediální klávesy. Hned mne přitom napadlo, že pak blognu nastavení Xmodmap či tak něco. Bohužel jsem zažil velké zklamání. Ta potvora se rozchodí jednoduše tak, že si v nastavení klávesnice vyberu jaký model mám. Kam ten svět spěje? ;)
Teda v reálu tam tenhle model ve výběru nebyl, tak jsem zvolil jednadvacítku a následně se ujistil, že všechny klávesy jsou správně namapovány na svoje XF86 symboly. A protože mám Mandrivu, je jasný že jsem měl v KDE rovnou i namapovaný příslušný akce na většinu z nich.
Abych měl vůbec o čem napsat, rozhodl jsem se shrnout alespoň některé postřehy:
Tiskni
Sdílej:
Multimediální klávesy jsou hezká věc, ale v praxi vidím jediný přínos v ovládání Amaroku. Používáte rutině někdo ještě něco jiného?KCalc, ztlumení a zesílení zvuku, další, předchozí, stop, obnovit, mkdir, KFind, KMail domů... copak nevidíš? :)
KCalc, ztlumení a zesílení zvuku, další, předchozí, stop, obnovit, mkdir, KFind, KMail domů.
ja vidím co je tam napsáno, případně vidím že mám něco předdefinováno i umím si namapovat něco jiného, ale nevím k čemu :)
Prostě Amarok a konec. Když chci kmail, kliknu na jeho ikonku, lehčí než v šeru hledat jeho klávesu. KCalc pouštím zásadně přes ALT+F2, lehčí výpočty zapisuji přimo tam a kcalc ani nepotřebuju.
ja mam chicony wireless kbr0108. tuto bolo treba (pred rokom, mozno viac) konfigurovat celu. pouzivam vsak len zaklad pre multimedia plus - gimp - umount + eject - eject -t + mount - xset dmps force off na wireless klavesnici sa tieto extra tlacitka daju akceptovat, sluzi mi i ako "dialkove ovladanie" jedno z tych tlacitiek je mam vyhradene na sw suspend, no zatial som sa zatial nedokopal ku konfiguraci)
WinLogo + sipky hore/dole -- hlasitost (aumix)
WinLogo + Insert/Delete -- basy
WinLogo + Home/End -- výšky