Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Přiznávám, že jsem tento program nikdy nepoužíval, a tedy mi zřejmě chybí ono prozření.
Na druhou stranu, proč bych nemohl program ohodnotit jen na základě jeho popisu na domovské stránce?
Na titulce jsou jako největší lákadla zvýrazněny:
Two file windows side by side Multiple language support Enhanced search function Compare files / synchronize directories Quick View panel with bitmap display ZIP, ARJ, LZH, RAR, UC2, TAR, GZ, CAB, ACE archive handling + plugins Built-in FTP client with FXP (server to server) and HTTP proxy support Parallel port link, multi-rename tool Tabbed interface, regular expressions, history+favorites buttons New: Thumbnails view, custom columns, enhanced search
Hmm, co je na tom divného? Konqueror můžu rozkouskovat na libovolný počet podoken, určitě existují desítky filemanagerů co tento Norton styl upřednostňují. Dobře, asi je to zamýšleno spíše jako charakteristika.
To je snad samozřejmost. Pokud se taková možnost uvádí jako výhoda, tak je to spíše náprava nedostatků jisté platformy.
Jak moc vylepšená? Něco jako beagle, které lze řetězit za sebe a využívat index toho druhého? Nebo jde o prosté hledání ve filesystému? Jednou jsem viděl uživatele používat Alíka a nedokázal najít soubor podle textového obsahu (a budu upřímný, také se mi to nepovedlo, i když tam ta funkce zjevně byla), tak bych pochopil i to. Ale potom výhoda neplatí při porovnání mimo svou platformu.
Konečně nějaká funkce, kterou bych od filemanageru čekal. Netuším jak jsou na tom linuxové aplikace, nechci si kvůli tomu instalovat například Krusader. Synchronizuju obvykle přes rsync -e ssh nebo z lenosti kopíruju. První zmiňovaná zajímavá funkce!
To je snad normální, soudím podle Konqueroru.
Nic zvláštního na tom nespatřuji.
Tak to je k smíchu. Transparentní práce nad běžnými síťovými protokoly je záležitost systému, v KDE (KIO) běžně edituji soubor a nijak neřeším, zda ho mám otevřen přes ftp, ssh nebo lokálně.
Přiznávám, že netuším co si pod tím prvním představit Jedná-li se o zasíťování dvou pc, tak je zvláštní, aby se o toto starala grafická aplikace. Připouštím, že by se to občas mohlo kvůli rychlosti zprovoznění hodit, ale až budu chtít použít jiný kabel, co pak? A jak je ošetřen stav, kdy k danému zařízení nebude mít ta aplikace oprávnění? Prostě záležitost systému, nikoliv filemanageru.
Hromadné přejmenovávaní souborů beru jako druhou užitečnou funkci! Nevím jak si stojí linuxový zástupci, prozatím si vystačím s rename nebo find -exec mv {} {}.old \; či kombinací obého.
Taby jsou normální.
Myslí-li se omezení výpisu souboru regulárním výrazem, v čem je to lepší než například kio-locate? Snad ne tím, že je to omezeno jen na jednu aplikaci, kdežto logicky to má být vlastnost prostředí, což radikálně zvyšuje použitelnost.
Historie příkazů je normální, stejně tak záložky oblíbených.
Náhledy jsou normální, hledání už zmiňovali. Jak nastavit, které sloupce chci vidět v Konqueroru netuším, ale zato mohu přepínat mezi několika způsoby náhledu. Ale popravdě, na cokoliv jen trochu pokročilejšího je nej BASH.
Berlička, toto máme na linuxu vyřešeno systémověji a dokonce v několika úrovních. KDE mají své KIO, ještě níže může být Fuse.
Přiznávám, nějak jsem nepochopil, o co jde. Něco jako amigistické datatypy? To by bylo fajn, ale zase to nemá co dělat ve filemanageru, mělo by to být níže alespoň na úrovni prostředí. Protože jinak nevidím žadné plus proti klasickému asociování jiného programu na datový typ.
Žádnou viditelnou výhodu oproti tomu co běžně používám nevidím. Impozantní počet, ale co jsem kdy potřeboval, to jsem našel.
Vzdávám to, musel bych se pořád opakovat. Nevidím žádný přínos nebo nechápu souvislost s filemanagerem.
Nehodlám ten program shazovat, počet jeho uživatelů má asi své důvody. Ale celkově dvě zajímavé funkce, které navíc předpokládám má každý filemanager, to je trochu málo.
Připadá mi, že jeho pověst je založena spíše na rozšiřování funkčnosti Windows o prvky, které jsou jinde normální. A protože je řeší až na úrovni jedné aplikace, nemá ani šanci se vyrovnat použitelnosti systémových řešení.
Tiskni
Sdílej:
2) Nedaří se mi nikde na webu najít screenshot rozhraní k hromadnému přejmenování v TC. Co přesně je na něm lepší?lepsi oproti cemu? umoznuje prejmenovat souboru za pomoci ruznych citacu, menit velikosti pisem, pojmenovavat na zaklade podretezcu puvodniho jmena, dal nevim - tohle jsou funkce ktere jsem pouzival asi nejvic pekne je, ze to jde velmi rychle "naklikat" (clovek rovnou vidi vysledek) a muze s tim pracovat i clovek neznaly regularnich vyrazu a neschopny napsat prejmenovavaci find na cely radek nevim jak je na tom v soucasne dobe s podporou regularnich vyrazu...
Na druhou stranu, proč bych nemohl program ohodnotit jen na základě jeho popisu na domovské stránce?Protože je to blbost a výsledkem je kopa keců.
Mrzoute, jsi opravdu tak mimo? Nemuzes preci hodnotit nejakej produkt na zaklade toho, co si prectes na jeho domovsky strance. Pokazdy, kdyz si prectu podobnej zaslepenej prispevek, je me za autora skoro trapne. Nic ve zlym
Co se tyce TC, je fakt, ze asi chybi nejaky kvalitni svobodny dvoupanelovy manazer souboru pro X window, s moznosti pouzivat pluginy ve stylu TC. A nezatizenej nejakym molochem, jako napr. v celku povedeny Krusader. Dokazujou to nejruznejsi nedokonceny nebo neaktivni projekty.
Proste neco, co se povedlo pro textovy rezim - skvely mc.
Kazdopadne, mozna jsi nezvolil zrovna vhodnou formu tvyho pideni, v cem spociva sila TC. Uz v uvodu
A i přes tyto hesla se více uplatňují OpenOffice navzdory TeXuMichas jablka s hruskami. Zkousel jsi nekdy profesionalni sazbu rozsahle prace obsahujici mnozstvi matematickych vzorcu na "malicko" jine urovni, nez je jedna blba derivace?
Nautilus a Krusader , MC navzdory cp, cv, mv, ... .nautilus a konq jsou desktopove filemanagery a webove prohlizece, cili neco uplne jineho. Opet jabka & hrusky.
Jestli to není tím, že teorie Unixu je až příliž stará a většina uživatelů raději použije novejší lepší komplexní aplikace. Třeba i v kombinaci s malými progáměčky.Novejsi nemusi byt vzdy lepsi. Pokud ti vyhovuji graficka megaklikatka, ktera si vsechno implementuji samy, misto toho, aby pouzivaly "nizsi" knihovny/nastroje (konq ani nautilus sem nepatri, pozor), asi fakt UNIX nebude to prave. Nesnaz se ho ale prosim pausalne odsuzovat.
Jindřichu, jestli nejste spíš zvláštní vy Nenapadne vás to když sledujete reakce na vás? Fantastické je, jak vy nechápete oč jde vaším oponentům a oni zase to, kde máte, min. ze svého úhlu pohledu, pravdu vy.
Podle mě jste vy (a dalších móc lidí) nepochopil IMHO nejlepší definici GNU/Linuxu: Think differently! Jinak - né hůř, né líp.
Ale opravdu díky za Win/Total Commander v Windows, Je to dobrá alplikace!
Taby ve filemanageru normální? Který je má?! Prosím, prosím? Krusader?Krusader má taby od verze 1.30. Obrázek tam nefachá, tak tady jsou mé taby
Internacionalizace
zdaleka není samozřejmostí. Zde zmíněné Krename jsem česky neviděl (ne že by to vadilo), Krusader je počeštěný dobře, ale ne úplně (zas - ne že by mi to vadilo), docela dost pěkných linuxových udělátek nemá lokalizaci. A naopak i ve woknech je málo aplikací loaklizovaných do tolika jazyků jako TC.
Vylepšená podpora hledání
Jo je lepší. Zkus to.
Standartní vyhledávání ve win je proti TC hnus(konzolový hledací příkazy snad wokna ani nemaj). Řetězení příkazů asi nejde, ale ve woknech ti moc nechybí, jsou na to udělaný. A je to o tolik rychlejší než vyhledávací příkazy linuxu, až se o tom za linux stydím mluvit.
Porovnání souborů a synchronizace adresářů
Jo, pěkný, jednoduchý a funkční. Doplnit do Krusaderu odkaz na udělátko k porovnávání souborů není úplně snadný a i pak to není tak docela ono.
Rychlý náhled obrázků
Možná je to "normální" i jinde, ale v Kongueroru to nepoužívám a Krusader to neumí. Zato v TC k mé plné spokojenosti. Rozdíl těžko popsat, zkrátka v TC to vypadá tak, že mi ta funkce pomáhá, v Kongueroru mě jenom zdržuje.
Práce s archivy
Především je daleko pracnější, přidat do linuxu podporu pro rar nebo ace, než do TC podporu pro linuxový archivy. Dále rychlý(!) procházení souborama v archivu s možností rychlýho prohlížení jejich obsahu Lister pluginem - pohoda. V linuxu je podobná funkce v Krusaderu, ale pomalejší a chybí lister pluginy, neuvidíš zdaleka tolik typů souborů. A než bych ty příkazy napsal do konzoly .. Já tak rychle nepíšu ..
Zabudovaný ftp klient
Smát se tomu je divné. V linuxu je to řešeno lépe, ale TC není v linuxu.Parallel port link
Tohle je historická perlička, bonus pro práci se starým PC. Nevím zda ji někdo používá. Zmiňovat se v souvislosti s windows o oprávnění k přístupu k zařízení jako problému je poněkud neuvážené.
Tabbed interface, regular expressions, history+favorites buttons
Jo, je to normální. Zdaleka ale ne u všech filemanažerů, ať ve woknech nebo linuxu. Minimálně jako popis vlastností to sem patří. A taby u TC dost podstatně zvyšují funkčnost a jsou šikovnější než v Krusaderu. Jiný linuxový filemamažer srovnatelných vlastností mě nenapadá.
Thumbnails view, custom columns, enhanced search
Pro toho, kdo preferuje batch není co řešit. Pro toho kdo má rád rychlost a jednoduchost práce, taky ne.Srovnání podobných funkcí krusaderu - nevím jak náhledy, ostatní je podobné.
Pluginy
Opět by sis měl rozmyslet, zda hodnotíš program, nebo systém, jinak to co píšeš nemá moc logický smysl. Ani já se nechci opakovat. Kdo nezkusil, neuvěří. Tyhle pluginy jsou prostě způsobem jak z mizerného systému udělat dobrým programem použitelný. Slouží ke spoustě věcí na které najdeš jistě samostatné konzolové programy. V linuxu. A pak ti ještě zbývá rozhodnout, jestli náhodou prostředí filemanažeru není na něco rychlejší nebo jednodušší než konzole.Závěr
Rozšiřování funkčnosti windows o prvky které jsou v linuxové konzoli normální je podle mě velmi záslužná práce. A že to nejde udělat na úrovni systému je holt smůla