Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
dá se nějak anketa ještě změnit ?Pokud se to od mého posledního zápisku v blogu nezměnilo, tak ne.
No, tak pokud jde o Windows, musím se právě W2k zastat. Mně přišly jako nejpovedenější systém MS. Moje cesta systémy vypadala takto: MS DOS+Win 3.11, krátké, zato strastiplné období s Win95, spokojené období s NT4, pokus o W98, rychlý návrat k NT4... Rozjásal jsem se, když přišly Win2000. V práci na pracovním PC je mám stále. Doma jsem měl krátkou dobu WinXP, než jsem ho šťastně nahradil Linuxem, který už jsem předtím dlouho používal jako serverový systém.
Problém nainstalovat Win2000 jsem neměl nikdy nikde, a to už mám za sebou dlouhou řádku instalací. A mimochodem je to velmi stabilní systém (aspoň pokud jde o BSOD - jinak se ale běžně stává, že zůstane viset aplikace, která nejde sestřelit, první Ctrl+Alt+Del funguje, člověk klikne na správce úloh, který už nenaběhne, a jediné co pak naběhne, je tvrdý reset Holt, do Linuxu mají Win ještě daleko)
Ale abych byl objektivní, potkal jsem pár počítačů, kde Win98se běžely dlouho a stabilně. Ono to je asi hodně o ovladačích, a platí to stejně pro všechny systémy, Linux nevyjímaje
win.ini, system.ini
, kdyz se neco podelalo na konfiguraci stacilo je vymaznout, obnovit ze zalohy a jelo se dal. Co s tema dnesnima widlema, jedine vymazat na nainstalovat znova (diky nechci).
Nic ve zlem, ale ty jsi je v realnem pracovnim pouziti nezazil, vid?Ne. Nic to ovsem nemeni na mym nazoru ze win3.1 pripadne (NT3.51) proste byly lepsi, mluvim jenom o technickych vyhodach, moc se nezajimam o systemy v realnym nasazeni. Nejsem admin ani nepracuju v oboru IT jsem jenom obycejnej elektrikar. Pocitace a operacni systemy mam jenom jako zalibu.
Tiskni
Sdílej: