Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
a ten dokument přeformátoval ze stylu „odrážka odsazená 50 mezerami” na dokument formátovanýTo mi připomnělo jak jsem si včera stáhnul přihlášku na vyhlášku 50 (.doc) a všechno bylo kompletně rozházený, protože i nový řádky byly dělaný mezerníkem a mezi "Jméno:" a tečkama byl celej prázdnej řádek. Vytisknul sem to vyplnil a odevzdal, je to jejich problém že to neumí napsat
njn, je pravda že osobně ldyž něco takovýho rozesílám, posílám to jako PDFTo je prijemce urcite desne nadsen, kdyz mu z toho nejde copy/pastovat.
posílám to jako PDF
To je prijemce urcite desne nadsen, kdyz mu z toho nejde copy/pastovat.??? Ako citam, tak citam, nikde nevidim, ze by niekto spominal "zamknute" pdf.. Z bezneho PDF sa samozrejme copirovat da bez problemov..
pdf2text utilit je pomerne dost
Které jsou na nic, když u PDF objektů chybí textový popis.
Aky format by si teda uprednostnil ty, ked plaintext nestaci?
Předně je třeba upřesnit, co stačí, a podle toho zvolit formát.
Pokud se dokument bude tisknout nebo prohlížet na zařízení vhodném k prohlížení obrázků formátu A4 (což bohužel většina monitorů nesplňuje), pak samozřejmě PDF je v pořádku bez ohledu na přítomnost textové vrstvy.
Pokud tato podmínka není splněna, ale lze předpokládat zobrazení na zařízení neznámých rozměrů nebo další strojové zpracování, zvolím značkovací jazyk (XHTML, DocBook).
Pokud je dokument určen je pro jednorázové přečtení člověkem a lze předpokládat, že disponuje výstupním zařízením o alespoň 60 80 sloupcích, zvolím čistý text.
Samozřejmě je vždy třeba zhodnotit, zda přenášená informace neutrpí, když daný formát nebude dostatečně výrazově bohatý. Pokud se zde dostanu do sporu, nebo nelze odhadnout zamýšlený způsob použití příjemcem, tak zašlu stejný dokument ve více formátech.
Nakonec je třeba zdůraznit, že tento postup je třeba aplikovat pozpátku. Tedy pošlu čistý text, pakliže to není vhodné, tak značkovací, a když ani to nevyhovuje, tak nějaký obrázkový.
Dat nekomu dneska OO a neupozornit ze nativne uklada v odt, mi dneska bohuzel jeste porad jak to rict? idealisticke? naivni?Jenže ono to není tak úplně, jak to vypadá. Funguje to tak, že mladému jedou pomalu hry, vyskakují hlášky z antiviru, tak to Ota přeinstaluje. A zase se na tom instaluje a paří milion her, dokud to funguje. Tohle bylo po letech asi poprvé, co na tom někdo psal nějaký dokument. A jeho nezajímá, co tam je, a co s tím. I když mu to řeknu, tak na mne hledí a odpoví, že až bude mít problém, tak se zeptá.
A podobné molochy, které umí od všeho něco a nic pořádně, nemám rád.Jako lidi tuhle charakteristiku pravděpodobně splňujeme taky
Otazka je, jaky ma presne vyznam standard, pokud neni skutecne "standardni", tj. pouzivany vetsinou programu (ve smyslu poctu uzivatelu).Přece ten, aby se časem běžně používaným stal. Myslím, že právě tak to funguje. Něco se standardizuje a pak se toho všichni drží, aby byli kompatibilní s ostatními, protože jinak by nepřežili. Smůla je, že v IT to funguje trochu jinak.
Jinak hadejte, co se stane, kdyz poslete do nejmenovane velke korporace podporujici OpenDocument dokument v ODT ? Verte tomu, ze ho taky v nekterych pripadech neprectou....nejmenované? ... tak já si tipnu - IBM?
Realita? Hmm, pěkný místo, ale žít bych tam nechtěl.
Tiskni
Sdílej: