Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »a ten dokument přeformátoval ze stylu „odrážka odsazená 50 mezerami” na dokument formátovanýTo mi připomnělo jak jsem si včera stáhnul přihlášku na vyhlášku 50 (.doc) a všechno bylo kompletně rozházený, protože i nový řádky byly dělaný mezerníkem a mezi "Jméno:" a tečkama byl celej prázdnej řádek. Vytisknul sem to vyplnil a odevzdal, je to jejich problém že to neumí napsat
njn, je pravda že osobně ldyž něco takovýho rozesílám, posílám to jako PDFTo je prijemce urcite desne nadsen, kdyz mu z toho nejde copy/pastovat.
posílám to jako PDF
To je prijemce urcite desne nadsen, kdyz mu z toho nejde copy/pastovat.??? Ako citam, tak citam, nikde nevidim, ze by niekto spominal "zamknute" pdf.. Z bezneho PDF sa samozrejme copirovat da bez problemov..
pdf2text utilit je pomerne dost
Které jsou na nic, když u PDF objektů chybí textový popis.
Aky format by si teda uprednostnil ty, ked plaintext nestaci?
Předně je třeba upřesnit, co stačí, a podle toho zvolit formát.
Pokud se dokument bude tisknout nebo prohlížet na zařízení vhodném k prohlížení obrázků formátu A4 (což bohužel většina monitorů nesplňuje), pak samozřejmě PDF je v pořádku bez ohledu na přítomnost textové vrstvy.
Pokud tato podmínka není splněna, ale lze předpokládat zobrazení na zařízení neznámých rozměrů nebo další strojové zpracování, zvolím značkovací jazyk (XHTML, DocBook).
Pokud je dokument určen je pro jednorázové přečtení člověkem a lze předpokládat, že disponuje výstupním zařízením o alespoň 60 80 sloupcích, zvolím čistý text.
Samozřejmě je vždy třeba zhodnotit, zda přenášená informace neutrpí, když daný formát nebude dostatečně výrazově bohatý. Pokud se zde dostanu do sporu, nebo nelze odhadnout zamýšlený způsob použití příjemcem, tak zašlu stejný dokument ve více formátech.
Nakonec je třeba zdůraznit, že tento postup je třeba aplikovat pozpátku. Tedy pošlu čistý text, pakliže to není vhodné, tak značkovací, a když ani to nevyhovuje, tak nějaký obrázkový.
Dat nekomu dneska OO a neupozornit ze nativne uklada v odt, mi dneska bohuzel jeste porad jak to rict? idealisticke? naivni?Jenže ono to není tak úplně, jak to vypadá. Funguje to tak, že mladému jedou pomalu hry, vyskakují hlášky z antiviru, tak to Ota přeinstaluje. A zase se na tom instaluje a paří milion her, dokud to funguje. Tohle bylo po letech asi poprvé, co na tom někdo psal nějaký dokument. A jeho nezajímá, co tam je, a co s tím. I když mu to řeknu, tak na mne hledí a odpoví, že až bude mít problém, tak se zeptá.
A podobné molochy, které umí od všeho něco a nic pořádně, nemám rád.Jako lidi tuhle charakteristiku pravděpodobně splňujeme taky
Otazka je, jaky ma presne vyznam standard, pokud neni skutecne "standardni", tj. pouzivany vetsinou programu (ve smyslu poctu uzivatelu).Přece ten, aby se časem běžně používaným stal. Myslím, že právě tak to funguje. Něco se standardizuje a pak se toho všichni drží, aby byli kompatibilní s ostatními, protože jinak by nepřežili. Smůla je, že v IT to funguje trochu jinak.
Jinak hadejte, co se stane, kdyz poslete do nejmenovane velke korporace podporujici OpenDocument dokument v ODT ? Verte tomu, ze ho taky v nekterych pripadech neprectou....nejmenované? ... tak já si tipnu - IBM?
Realita? Hmm, pěkný místo, ale žít bych tam nechtěl.
Tiskni
Sdílej: