abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.85 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Řešeno je 5 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Zajímavý článek

    Byly publikovány novinky z vývoje GIMPu. Pracuje se na novém formátu souborů. Stávající binární XCF bude nahrazen "zazipovaným XML". XCF zůstane plně podporován pouze pro načítání starých souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Workshop o umělé inteligenci v Dartmouthu proběhl před 70 lety, od 18. června do 17. srpna 1956. Dvouměsíční soustředění 6–11 informatiků, iniciované Johnem McCarthym, položilo základy oboru umělé inteligence.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    dnes 03:00 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.1 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.2. Podrobný přehled novinek a vylepšení na Linux Kernel Newbies nebo LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 18:55 | Komunita

    Debian dnes slaví 33 let. Ian Murdock oznámil vydání "Debian Linux Release" 16. srpna 1993.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:22 | Komunita

    Probíhá hlasování o používání LLM při vývoji Debianu. Vývojáři Debianu mají na výběr 9 možností (návrhy A až H a žádný z nich).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze

    Omarchy je linuxová distribuce s dlaždicovým správcem oken Hyprland. Založena je na Arch Linuxu. Vydána byla v nové major verzi 4.0.0 - The Quattro Release. Videopředstavení na YouTube. Celý desktop shell byl přepsán do Quickshellu. Přidána byla podpora pluginů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    15.8. 13:33 | IT novinky

    Francouzská Ústavní rada zamítla zákaz používání sociálních sítí dětem mladším 15 let. Francouzská obdoba ústavního soudu uvedla, že opatření představuje nepřiměřený zásah do svobody projevu. Francouzský parlament zákaz schválil na konci července, začít platit měl od září. Šlo o první zákaz sociálních sítí pro děti v Evropě. Členové Ústavní rady se domnívají, že ustanovení „představuje zásah, který není přiměřený, nezbytný ani

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    14.8. 16:33 | Zajímavý projekt

    Open-source trackball Ploopy Adept má novou verzi nazvanou A+. Stále jde o symetrický desktopový trackball s šasi z 3D tiskárny a firmwarem QMK. Novinkami jsou dvojice tlačítek, jimiž půjde také otáčet, a volitelná opěrka ruky. Funkcionalita firmwaru je rozšířena o gesta, vrstvy a možnost konfigurace za běhu. Schémata a kód jsou jako obvykle na GitHubu. A+ půjde předobjednat za 99 CAD (bez dopravy a cla/DPH).

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    14.8. 14:33 | IT novinky

    Prusa Research představil nové modely svých 3D tiskáren: Prusa XL+, CORE One+ (Gen 2) a CORE One L+.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (7%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (22%)
    Celkem 2408 hlasů
     Komentářů: 31, poslední 13.8. 00:27
    Rozcestník

    Hackování XChatu pod Wokny

    1.12.2005 01:02 | Přečteno: 1728× | Plané filozofování | poslední úprava: 1.12.2005 02:07

    Jako IRC klienta používám výborný program xchat. Rád bych tento program občas používal i pod Windows. Bohužel ačkoliv je software GPL, windozí binárka je třicetidenní shareware. Jelikož jsem nedávno po windows zkoušel překládat jednoduchou GTK aplikaci pomocí mingw, řekl jsem si, že bych si mohl vyrobit vlastní freewarovou binárku. Jak u mě bývá ve windows v poslední době zvykem, zvrhlo se do v drsné hackování :-)

    Autoři xchatu používají ke kompilaci MS Visual Studio, ale v dokumentaci píšou, že by to mělo jít i s mingw. Asi by to šlo přeložit i pod cygwinem, jenže mingw port gcc dělá krásnou čistou binárku závislou jen na msvcrt.dll a bez potřeby nějakého X-serveru.

    Vzhůru dolů!

    Všechny potřebné knihovny (gtk, gdk, pango, intl, png, iconv, atk, zlib) už jsem měl na disku, tak jsem začal uvažovat nad vlastní kompilací. Potřeboval jsem stvořit nějaký ten Makefile. Ten za normálních okolností vznikne po běhu ./configure. To jsem sice v cygwine pustit mohl, ale bylo mi to dobré tak pro získání nápovědy, v cygwinu jsem to kompilovat nechtěl a neměl jsem tam ani potřebné knihovny. Vrhl jsem se na drsný trik, xchat jsem skompiloval normálně v Linuxu a potom jsem přes find -name "*.o" získal seznam *.c souborů, které je třeba kompilovat. Místo Makefile jsem vytvořil následující elegantní baťák o jednom megapříkazu.

    c:\dev-cpp\bin\gcc -o ./xch.exe ./src/common/proto-irc.c ./src/common/outbound.c ./src/common/notify.c ./src/common/dcc.c ./src/common/cfgfiles.c ./src/common/url.c ./src/common/history.c ./src/common/inbound.c ./src/common/ctcp.c ./src/common/modes.c ./src/common/network.c ./src/common/plugin-timer.c ./src/common/servlist.c ./src/common/text.c ./src/common/tree.c ./src/common/util.c ./src/common/server.c ./src/common/userlist.c ./src/common/ignore.c ./src/common/xchat.c ./src/common/plugin.c ./src/fe-gtk/chanview.c ./src/fe-gtk/palette.c ./src/fe-gtk/plugingui.c ./src/fe-gtk/xtext.c ./src/fe-gtk/urlgrab.c ./src/fe-gtk/dccgui.c ./src/fe-gtk/setup.c ./src/fe-gtk/gtkutil.c ./src/fe-gtk/banlist.c ./src/fe-gtk/fkeys.c ./src/fe-gtk/search.c ./src/fe-gtk/menu.c ./src/fe-gtk/about.c ./src/fe-gtk/rawlog.c ./src/fe-gtk/textgui.c ./src/fe-gtk/pixmaps.c ./src/fe-gtk/servlistgui.c ./src/fe-gtk/ignoregui.c ./src/fe-gtk/editlist.c ./src/fe-gtk/ascii.c ./src/fe-gtk/userlistgui.c ./src/fe-gtk/notifygui.c ./src/fe-gtk/chanlist.c ./src/fe-gtk/maingui.c ./src/fe-gtk/fe-gtk.c -Ic:/dev-cpp/gtk/include -Ic:/dev-cpp/gtk/include/gtk-2.0 -Ic:/dev-cpp/gtk/lib/gtk-2.0/include -Ic:/dev-cpp/gtk/include/atk-1.0 -Ic:/dev-cpp/gtk/include/pango-1.0 -Ic:/dev-cpp/gtk/include/glib-2.0 -Ic:/dev-cpp/gtk/lib/glib-2.0/include -Lc:/dev-cpp/gtk/lib -lgtk-win32-2.0 -lgdk-win32-2.0 -latk-1.0 -lgdk_pixbuf-2.0 -lpangowin32-1.0 -lgdi32 -lpango-1.0 -lgobject-2.0 -lgmodule-2.0 -lglib-2.0 -liconv -mms-bitfields -mwindows -lintl -lwsock32 -lwinmm

    Krása, ne? Jo, ještě bylo potřeba pepsat na bat jeden Makefile v adresáři s bitmapama, aby z toho vypadl jeden hlavičkový soubor.

    ..\..\..\..\gtk\bin\gdk-pixbuf-csource.exe --build-list bookpng book.png hoppng hop.png oppng op.png purplepng purple.png redpng red.png voicepng voice.png xchatpng ..\..\xchat.png > inline_pngs.h

    No, bohužel to nešlo slinkovat, nějaké reference šly naprázdno. Nakonec jsem musel napsat patch na soubor fe-gtk.c.

    42a43,44
    > /* paskma hack */
    > #include "../common/server.h"
    60a63,64
    > /* also paskma hack */
    > #include <gdk/gdkwin32.h>
    

    A povedlo se, vyblilo to binárku. Bohužel nefunguje :-). Normálně se to spustí, nastavím server ale skončí při "Looking up irc.bk.zcu.cz...". Jinak GUI pořád reaguje, možná jsem zapomněl nějakou podporu pro DNS :-)

           

    Hodnocení: 93 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    1.12.2005 01:04 D-Evil | skóre: 25 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hackování XChatu pod Wokny
    Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě

    P.S.: Je to první odkaz, co vyleze z Googlu při hledání Free Xchat.
    1.12.2005 01:15 paskma | skóre: 13 | blog: Paskmův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hackování XChatu pod Wokny
    Nejjednodušší je ten XChat cracknout. Navíc na tvém odkazu to dělají přes MSVS a k tomu je tam návod a mejkfajly. Tohle byla výzva, navíc možná budu dělat jednu GTK aplikaci pro W+L, tak jsem si to chtěl zkusit.
    1.12.2005 01:20 D-Evil | skóre: 25 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hackování XChatu pod Wokny
    Nejjednodušší to samozřejmě, ale proč to dělat, když můžu legálně používat free verzi.

    Jako výzvu jsem to pochopil, nicméně mi připadá lepší začínat od začátku (čili u malinkatejch aplikací s minimem závislostí, ideálně navíc vlastních), než metodou pokus - omyl - oprava zbastlit něco gigantickýho a s největší pravděpodobností si do další práce přinést několik špatně pochopenejch souvislostí.
    1.12.2005 01:30 paskma | skóre: 13 | blog: Paskmův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hackování XChatu pod Wokny
    Hele, do toho, jak se co naučím mi nekecej, ju? Ten příspěvek je jen pro pobavení. Wokna používám jednou za měsíc, když musím, a tu binárku nepotřebuju. Jen mě kdysi naštvalo, že GPL aplikace je shareware s tím, že překlad vyžaduje speciální znalosti.
    1.12.2005 08:23 ND
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hackování XChatu pod Wokny
    Mě zase štve, když si někdo myslí, že GPL aplikace musí být automaticky zadarmo. Pokud máš svobodu šířit to dál bez poplatku (nabo třeba za vyšší poplatek:) a navíc svobodu upravit zdroják (vyřadit ochranu), tak to k nulové ceně jasně vede, ale není to nikdy automaticky. Pokud mám problém zaplatit pár korun za svůj oblíbený program, tak bych cítil minimálně morální povinnost vůči autorovi, podívat se raději po nějaké alternativě. Ale to je spíš otázka kolegiality.
    1.12.2005 09:08 paskma | skóre: 13 | blog: Paskmův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hackování XChatu pod Wokny
    V Linuxu to používám každý den, ve Woknech jednou za měsíc, tak za to přece nebudu platit? Jinak tu jejich politiku respektuji. Ale přece jenom, je to zbytečnost. Kdybych měl něco platit, tak nějakou killer aplikaci pro vývoj, na které dělám prachy.
    1.12.2005 13:13 zabza | skóre: 52 | blog: Nad_sklenkou_cerveneho
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hackování XChatu pod Wokny
    V Linuxu to používám každý den, ve Woknech jednou za měsíc, tak za to přece nebudu platit?
    To je zajímavá logika ;-)
    1.12.2005 13:15 paskma | skóre: 13 | blog: Paskmův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hackování XChatu pod Wokny
    Ty si kupuješ software, který nepoužíváš?
    1.12.2005 15:07 fghfn | blog: vanoce
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hackování XChatu pod Wokny
    ty ten software pouzivas, zlodeji... :-)
    2.12.2005 09:06 prageroj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hackování XChatu pod Wokny
    co ukradl? takovyhle zvasty miluju
    1.12.2005 18:37 Frank J. Tomes | skóre: 29 | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hackování XChatu pod Wokny
    To moralizování mi vhání slzy smíchu do očí :-)
    [frank]$ uname -prs FreeBSD 4.11-RELEASE-p25 i386
    2.12.2005 09:05 ND
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hackování XChatu pod Wokny
    Svět bude krásnější, až všichni jako ty, myslím tím lidi bez smyslu pro morálku, fair-play a svědomí, chcípnou roztrháni cynickým smíchem. Ale jinak nic ve zlém. ;-)
    Luboš Doležel (Doli) avatar 1.12.2005 16:10 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hackování XChatu pod Wokny
    Krásná čistá binárka? Tak to asi ne :-)

    Když jsem kompiloval jeden soft pro Windows, tak binárka z Mingw měla 7 MB a binárka z VS.NET měla 1,5 MB. Závislostně byly prakicky stejně. Ta VS.NET binárka byla navíc znatelně svižnější.
    1.12.2005 16:50 paskma | skóre: 13 | blog: Paskmův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hackování XChatu pod Wokny
    To muselo být nastavením. Prostě mingw něco přilinkoval staticky, no. A i když C/++ kompilátor z MSVS je fakt dobrý, těžko to bude oproti GCC "znatelný" rozdíl.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.