Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jestli jsem někomu narušil jeho genialitu, tak se omlouvám.
Geniální je jen V.K., že, Dade?
Na téma ekonomika a pověst jsem narazil na zajímavý článek i diskusi.
Myslím, že by stálo za to mít filesystém, který by přidával md5 součty ke každému clusteru a porovnával. Možná bychom se ještě velmi divili, jak nespolehlivé disky jsou. POkud nějaký takový fs existuje (nevím o něm), bude to můj favorit.ZFS?
Vida, disk se sám spravil. Jaký samoopravný mechanismus mohl použít? Kromě realokace sektoru mě nic nenapadá.
Jenom to kazí to, že výrobci operačních systémů nechtějí na tento trik přistoupit.Jak kdy, jak kdo. Třeba takový dd už taky násobí 1000 místo 1024. Hnus velebnosti
Myslím, že by stálo za to mít filesystém, který by přidával md5 součty ke každému clusteru a porovnával. Možná bychom se ještě velmi divili, jak nespolehlivé disky jsou. POkud nějaký takový fs existuje (nevím o něm), bude to můj favorit.Reiser4!
mismatch_cnt
u individuálních disků v poli. A na Linuxu ZFS nemáme... nicméně, snad bude něco v BTRFS. Ale než ten bude stabilní pro produkční nasazení...
No, představ si RAID6 z n disků. Na jednom disku jsou chybná data, takže máme n bloků a parita nesouhlasí. Můžeme z nich vzít libovolných n-2 a dopočítat vynechané dva bloky. Dopočítané dva bloky můžeme porovnat s obsahem těch samých dvou bloků přečtených. Jestliže nám vyjde, že oba dopočtené bloky jsou špatně, máme důvod k domněnce, že chyba je na některém z těch n-2 vybraných. Jestliže ale vyjde, že jenom jeden dopočtený blok je špatně, máme důvod k domněnce, že ten jeden je skutečně špatně. Můžeme ho přepsat správnou hodnotou a máme inteligentně opravenou konzistenci. Napsal jsem to kostrbatě, ale snad je to k pochopení.
Z toho mi vyplývá, že consistency check na RAID6 má docela slušnou šanci poškozená data opravit. Doufám že ji využije.
options raid.timeout
si znal. - NetApp Basic Concepts Quickstart Guide
By mě možná i zajímalo pro kterou společnost pracuješ ať vím komu se vyhnout obloukem kdyz je dobre nakonfigurovano, prijde disk sam primo od netappu ... nebot to zjisti sami.Jo jo, to je rozdíl mezi NetAppem od NetAppu a nSeries storage systému od IBM, kluci z NetAppu zavolají a řeknou že disk je na cestě, lidem z IBM musíš volat ty a disky z nich přímo tahat :D
jelikoz mam NetApp certifikat ... asi 3 ...LOL. Hláška století.
NetApp vypne, pokud mate degradovany Raid a nemate SPARE ....To není pravda, alespoň ně u RAID-DP... I RAID-DP je RAID degradovaný i pokud je ve FAILU jeden disk z RAID group, kdežto appliance se celá přepne do degradovaného režimu až když jsou FAIL oba disky v RAID-DP grupě a není k dispozici žádný spare na který by se udělalo recovery.
tak mluvi best pr. ... kdo je nedodrzuje je vulObčas stojí best practices za starou belu a jsou obsoletní... Zrovna ty pro Snap Manager for SAP a Oracle over NFS stojí za starou belu a pěkně jsme se na tom shodli s tím člověkem z NetAppu co jsme ho měli na návštěvě ve Finsku.)
Obecne vzato, NetApp ma servis 4 hod, nebo 24hod,Pravda pravdoucí, my sami máme servis na disky 4h (ale ne od NetAppu).
Jinak treba diskove pole HP EVA vypne polici, pokud nekdo vynda disk a neda tam dalsi, pry chyba cirkulace nebo coAno, ony se tak ty enterprise storage systémy chovají, je jedno jestli máš Hitachi Data Systems, nebo NetApp, vždycky je v defaultní konfiguraci preferovaný service break před ztrátou dat. No nic NetAppisto, kdy a kde zajdem na pivko? :D) ... no ale EVA umi redundnanci az na vypadek cele police
))
Tiskni
Sdílej: