Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Nedávno jednomu z vedoucích odešel počítač. Padlo tedy rozhodnutí o koupi nového. Já jsem mezi tím přemýšlel o výběru vhodné distribuce pro člověka, který dosud pracoval ve Windows. (Protože už ve Windows nějakou dobu aktivně nepracuju), zjistil jsem, že je to pro mne docela těžké vyřešit Rozhodoval jsem se mezi Kubuntu, Auroxem, Suse (s tím nemám moc dobré zkušenosti) a Mandrivou, přičemž horcí kandidáti byli první dva. (Aurox moc neznám, ale protože pracuju s RH like distribucemi, říkal jsem si, že bych ho mohl vyzkoušet... (no flame, please, jen popisuju jak jsem uvažoval...).
Linux by v tomto případě plně vyhovoval až na jednu "maličkost". Je třeba používat jeden speciální software, který nemá linuxovou alternativu. Zkoušel jsem tedy wine - a vypadalo to nadějně. Starší verze tohoto programu naběhla. Ta se však již nepoužívá.
A tady (krůček před vítězstvím) nastal zásadní problém. Novější verzi se mi rozchodit nepodařilo. Po laborování s různými dll knihovnami a nastaveními (kdy jsem celkem vítězil) jsem skončil zde:
err:x11drv:X11DRV_CreateWindow invalid window height -15
Nemáte s tím někdo nějakou zkušenost? Při prohledávání na winehq jsem se dopátral k tomu, že se jedná bug (pokud se nemýlím), který se projevuje u některých (např. Photoshop) aplikací. Hmm.
- Jen krůček mne dělil od, řekl bych, docela zásadního přelomu :-/.
Ale říkal jsem si, že než se vzdám definitivně (alespoň pro tentokrát) tak se aspoň v blogu zkusím zeptat... kdo ví.. třeba někdo něco podobného řešil? Dík za případné reakce.
Edit:
Po několika klíčových radách (je úžasné, že existuje možnost zeptat se!) se celá věc přece jen mírně posunula dopředu (viz mé poslední zápisky v diskuzi) a doufám, že to ještě není konec :) Díky všem!
Tiskni
Sdílej:
(když to vyřeší teď, kdo mu zaručí za za týden nebudou další?)...Za týden asi ne, ale rozhodně mohou nastat např. s další aktualizací zmíněného software...
XP jsou tu už pět let a ještě nějakou dobu vydrží...Tím si nejsem úplně tak jistý (viz Vista). Stačí aby výrobce sw udělal aktualizaci, která pro XP už prostě nepojede. A není to až tak nepravděpodobné, protože poslední aktualizace (o které jsem psal) znamená konec používání na starších Windows (95,98 atd.)
přitom stojí pár tisíc.To je pravda (s ohledem na všechno úsilí a čas). Pokud by se to však dalo nějak systémově vyřešit, bylo by to po mém soudu rozhodně lepší:
Ne a ne. O linux se žádný admin starat nemusí?Jasně, že musí. (ale přiznejme si, je to přece jen trochu jiné...)
..Co náklady na zaškolení uživatelů?Už je mám zaškolené
Řešit bezpečnost až na klientských stanicích mi připadá zvláštní. Antivir bych dal na server stejně jako firewall. A nějaký antivir by tam být měl, i když tam byly jen linuxy. Není určitě dobrou vizitkou firmy, když od ní mohou odcházet zavirované soubory.
Ne až na klientských stanicích ale také na klientských stanicích. Potřebuji mít antivirus a antispam TAKÉ NA KAŽDÉ WINDOWSOVSKÉ STANICI a to nejlépe takový, který klepne uživatele přes prsty ještě dřív, než na virus klikne... Třeba proto, že si donese např. "své cédéčko s prezentací", které mu antivirus ani firewall na serveru prostě nezkontroluje. Pak stačí jeden klik... a... (konkurence se raduje )
No, už jsem o tom (cestou z práce) vážně uvažoval . Máme tam nepotřebný W2000 server myslím s deseti přístupy. To je pro tuto konkrétní aplikaci tak akorát. Zjistil jsem, že jeden známý tady takhle spouští Money (neuvěřitelné!) takže se pustím do studia
Díky!
Ale pokud by jsi měl výkonový problém, můžeš přidat další server do farmy - ale to je o citrixu, tam je licenčně jedno, kolik máš serverů, počítají se klientské konexe. Nicméně MS nasypeš další spoustu peněz.
Na naše aplikace berem pro pohodlný a spolehlivý provoz těch 5 - 10 klientů HP DL360 1 až 2x Xeon, 2GB RAM, 2 x 36GB do zrcadla. Dostaneš se na nějakých cca 70 - 90 kkč. Ale to je profesionální nasazení s výhledem na rozšíření do budoucna, které musí ustát i krátkodobé výkonostní špičky.
do pro mě nebeských výšin
Jo, to pro mne takénejmenované, velmi známé firmyMicrosoft?
Zdravím. Zde jsou mé zkušenosti s testováním:
1) Připojení k MSTS přes rdesktop funguje skvěle (mnohem rychleji než přes MS rdp).
2) Aplikace spuštěné ze stanice běží dostatečně rychle, v řadě případů o mnoho rychleji.
Takže by to ze začátku vypadalo velmi nadějně.
ALE:
3) Objevil jsem (Ameriku - totiž) problém s CAL a TSCAL, což není totéž. MSTS na W2k serveru má pouze 3 TSCAL licence určené "pro vzdálenou administraci systému". Ostatní TSCAL se musí dokoupit. Přičemž, jak je popsáno v diskuzi zde, není možné koupit jednu TSCAL licenci, ale nejméně 5 za cca 10 000,- Kč.
Licence obsažené v W2k sice teoreticky řeší nasazení 1-3 stanic, ale neřeší to problém, kdy je potřeba minimálně 5 současně pracujících uživatelů.. tady si MS opravdu zaslouží označení M$.
4) Snažil jsem se celou věc přesto dál nějak vyřešit. I když pominu problematiku ohledně TSCAL licencí popsanou zde (to je asi účel, aby to člověka odrazovalo a raději si koupil víc nových PC a víc M$ OS, ne..?),
řešení, které je popsáno na konci diskuze zde mi přece jen přijde poněkud "overkill" i když by mne zajímalo, jestli to někomu v praxi takhle opravdu funguje?
5) Ještě jsem se nevzdal. Zkoušel jsem vygooglit nějakou OSS náhradu za MSTS. Třeba něco takového existuje... neexistuje. Přestože jsem našel kromě známého LTSP a xrdp i další zajímavé věci, žádná z nich to neřeší..
Závěr:
Moje (naivní) představa o tom, že by uživatel měl na svém linuxovém desktopu ikonku s aplikací, která poběží přes rdesktop na M$TS se rozplynula díky licenční politice M$. Ale je to celkem logické - a poučné. I takhle se totiž dají vydělávat peníze
Přesto se nevzdávám... i když v této dílčí bitvě jsem zatím nezvítězil.
Předně: díky za podporu.
...technické výhody, výhody jednodušší centralizované správy..O tom absolutně není pochyb. Já jsem o tom uvažoval na linuxové platformě.
...vydat MS okolo 30 tisíc za licence pro 5 uživatelů ...web a e-mail používáme na linuxovém TS.To je fakt hrůza co to stojí (!). Já mám v podstatě vše připravené pro přechod na Linux. Jediné na čem to vázne je několik (3-4) aplikace, které nelze nahradit
...Takže shrnuto, stojí to prachy, ale je to podle mě vhodné do heterogenního prostředí Windows + Linux, kdy nutně potřebuji pro některé aplikace Windows. Osvědčuje se mi to jako ve všch směrech efektivní řešení...Jasně, já o tom vůbec nepochybuji...