abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    RaspberryPI GPIO web relays

    1.9.2018 15:15 | Přečteno: 3014× | Všechno možný | Výběrový blog | poslední úprava: 31.10.2018 07:57

    Zdravim ve spolek.
    Po delsi dobe jsem se rozhodl nasadit sem lehkotonazni reseni ovladani relatek a nasledujicich obvodu pomoci RPI a GPIO pinu. Cilem bylo jednoduche reseni ktere umozni ovladat relatka pres prohlizec jakekoli verze a v jakemkoli zarizeni hlavne s mobilni mizernou konektivitou ala semtambajt ba dokonce i v hloupym mobilu ktery umi prohlizet web + teda nejake prihlaseni jmenem a heslem. Po shlednuti mnoha hotovych reseni jsem se rozhodl pro to svoje vlastni a s maximalni jednoduchosti, bez nutnosti cokoliv slozite nastavovat, instalovat at jiz na strane RPI tak na strane klienta. Taky jsem se chtel vyhnout reseni ktere kontinualne udrzuje spojeni. Moje reseni ma tri volby pro kazdy rele a to: zapnout, vypnout, zjistit stav.
    V OS Raspbian aktuani verze je jiz v defaultu obsazena utilitka WiringPI ktera umoznuje volit rezimy pinu a menit stav logicke hodnoty. Pro ovladani netreba byt root. Vic uz moje reseni potrebuje jen Busybox. Navic pripadne Autossh, Screen pro vytvoreni stabilniho spolehliveho tunelu na VPS. Jak vyresit pristupnost zvenci kdyz mate RPI za NATem je jiz kazdeho volba a je nekolik moznosti nicmene tyto nejsou predmetem tohoto zapisku takze kdo ma IPv6 muze i takto, ja jsem tady na ukazku zvolil vice variant.
    Nyni ke sprovozneni:
    Odkaz ke stazeni: https://uloz.to/!jelDtSTrFkNp/httpd-tar-gz

    Rozbalte do /home/pi/
    Doinstalujte busybox
    do crontabu vlozte:
    @reboot /bin/sleep 60; /bin/busybox httpd -p 8080 -h /home/pi/httpd/
    
    V souboru httpd.conf si nastavte svoje prihlasovaci udaje - vse je zrejme jak udelat po otevreni souboru.
    Nazvy relatek, kontaktu si pojmenujte po svem. Je to jednoduchy - pouha editace html souboru.
    Restartujte RPI a z nejakeho prohlizece se pripojte na jeho IP:8080/rele/
    To je vse. Jednoduche funkcni reseni jiz vic jak rok mnou pouzivany.
    Co se tyce hardwaru tedy konkretne relatek tak jsem se s tim moc neparal a jen dodrzel mezni hodnoty aby do/z pinu netekl nikdy vic jak 1 mA takze kazdy pin mam opatren odporem 4K7 ktery jde do baze tranzistoru v jehoz kolektoru je rele na 24V. Pin v rezimu vstupu se pomoci prepinaciho kontaktu rele pripojuje na 0V nebo v sepnutem stavu je pripojen na +5V.
    To je vse, zadna velka veda, zadny slozitosti, spolehlivy, funkcni, dlouhodobe overeny. Pro kutila elektronika zadny problem.
    Jak se ktery pin jmenuje a kde na konektoru RPI je si jiste kazdy najde, navic toto se nejak i zmenilo postupnym vyvojem takze nema smysl uvadet podrobnosti k memu RPI druhe generace.
    Toz tak, mrknite, vyzkousejte, pochlubte se i svym resenim...        

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    xkucf03 avatar 1.9.2018 20:22 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RaspberryPI GPIO web relays
    Pěkné, chválím i podporu Toru pro snadné zpřístupnění serveru.

    Akorát by to chtělo „deduplikovat“ kód – mohl to být jeden až dva CGI skripty s parametry.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.