Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Creating compile log /var/log/sorcery/compile/rlwrap-0.33.bz2 Creating tablet in directory /var/state/sorcery/tablet/rlwrap/20091126140339 Creating install log /var/log/sorcery/install/rlwrap-0.33 Creating MD5 log /var/log/sorcery/md5sum/rlwrap-0.33 Creating cache file /var/cache/sorcery/rlwrap-0.33-i686-pc-linux-gnu.tar.bz2 rm: invalid argument: `' Finished processing install requests. Spells installed successfully: ------------------------------ rlwrapZprvu se předpokládalo, že se jedná o chybu v sorcery. Stejná hláška se ale začala objevovat i při překladě ze zdrojových kódů pomocí ./configure; make. Například balíček libXt:
make[3]: Entering directory `/usr/src/libXt-1.0.7/src' CC ActionHook.lo rm: invalid argument: `' CC Alloc.lo rm: invalid argument: `' CC ArgList.lo rm: invalid argument: `'Změnilo se chování příkazu rm. V souboru NEWS se u příkazu rm píše pouze o změnách při práci s read-only souborovým systémem. Tady se ale o read-only souborový systém nejedná. Nakonec se zjistilo, že danou hlášku lze vypsat příkazem rm "".
# rm "" rm: invalid argument: `'Nikdo asi nebude úmyslně mazat soubor "", což vlastně není žádný soubor, poněvadž jsou uvozovky zpracovány shellem. Problém nastává, pokud chci v shell skriptu smazat soubor, jehož jméno mám v nějaké proměnné. Například rm "$A" v případě, že proměnnou A nemám definovanou. V sorcery byl problém vyřešen jednoduše. Prostě se před spuštěním příkaze rm zkontroluje, zda se opravdu jedná o soubor:
- rm -f $IW_LOG $C_LOG $TMP_INST_LOG $TMP_MD5_LOG "$STAGE_INST_LOG" \ - "$spell_sub_depends" "$spell_rsub_depends" "$spell_depends" + for file in "$IW_LOG $C_LOG" "$TMP_INST_LOG" "$TMP_MD5_LOG" \ + "$STAGE_INST_LOG" "$spell_sub_depends" "$spell_rsub_depends"\ + "$spell_depends" + do + [[ -f $file ]] && rm -f "$file" + doneJe tady ale jiný problém. Co se stane při spuštění příkazu rm a b "" c? Předchozí verze příkazu rm zahlásí chybu (rm: cannot remove `': No such file or directory) a soubory a b c smaže. Nová verze také zahlásí chybu (rm: invalid argument: `'), i když jinou, soubory ale nesmaže.
$ rm --version | head -n 1 rm (GNU coreutils) 7.6 $ touch a b c; rm a b "" c; ls rm: cannot remove `': No such file or directory # rm --version | head -n 1 rm (GNU coreutils) 8.1 # touch a b c; rm a b "" c; ls rm: invalid argument: `' a b cHolt není rm jako rm. Co by vlastně měl příkaz rm provést a jakou chybovou hlášku vypsat při spuštění rm ""? Je lepší "No such file or directory" nebo "invalid argument"? Těžko říct. Jisté ale je, že skripty fungující i několik let a využívající chybu nebo vlastnost předchozí verze rm se budou muset zkontrolovat a případně upravit.
Tiskni
Sdílej:
rm (GNU coreutils) 7.6
** Improvements rm: rewrite to use gnulib's fts This makes rm -rf significantly faster (400-500%) in some pathological cases, and slightly slower (20%) in at least one pathological case. rm -r deletes deep hierarchies more efficiently. Before, execution time was quadratic in the depth of the hierarchy, now it is merely linear. However, this improvement is not as pronounced as might be expected for very deep trees, because prior to this change, for any relative name length longer than 8KiB, rm -r would sacrifice official conformance to avoid the disproportionate quadratic performance penalty. Leading to another improvement: rm -r is now slightly more standards-conformant when operating on write-protected files with relative names longer than 8KiB.Ono totiz uz selze inicilalizace fts (inicializace souboru pro smazani). Predtim se soubory neinicializovali najednou (nepouzivalo se fts) a chyba se preskocila (ted selze inicializace jako celek). By me zajimalo jak to hodlaj resit, az se nekdo ozve.
-f
?
# rm --version | head -1 rm (GNU coreutils) 8.1 # touch -f a b c; rm a b "" c; ls rm: invalid argument: `' a b c #
# touch a b c; rm -f a b "" c; ls rm: invalid argument: `' a b c
Odpověď si můžeme přečíst v rm(1p):
For each file the following steps shall be taken: 1. If the file does not exist: a. If the -f option is not specified, rm shall write a diagnostic message to standard error. b. Go on to any remaining files.