Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Creating compile log /var/log/sorcery/compile/rlwrap-0.33.bz2 Creating tablet in directory /var/state/sorcery/tablet/rlwrap/20091126140339 Creating install log /var/log/sorcery/install/rlwrap-0.33 Creating MD5 log /var/log/sorcery/md5sum/rlwrap-0.33 Creating cache file /var/cache/sorcery/rlwrap-0.33-i686-pc-linux-gnu.tar.bz2 rm: invalid argument: `' Finished processing install requests. Spells installed successfully: ------------------------------ rlwrapZprvu se předpokládalo, že se jedná o chybu v sorcery. Stejná hláška se ale začala objevovat i při překladě ze zdrojových kódů pomocí ./configure; make. Například balíček libXt:
make[3]: Entering directory `/usr/src/libXt-1.0.7/src' CC ActionHook.lo rm: invalid argument: `' CC Alloc.lo rm: invalid argument: `' CC ArgList.lo rm: invalid argument: `'Změnilo se chování příkazu rm. V souboru NEWS se u příkazu rm píše pouze o změnách při práci s read-only souborovým systémem. Tady se ale o read-only souborový systém nejedná. Nakonec se zjistilo, že danou hlášku lze vypsat příkazem rm "".
# rm "" rm: invalid argument: `'Nikdo asi nebude úmyslně mazat soubor "", což vlastně není žádný soubor, poněvadž jsou uvozovky zpracovány shellem. Problém nastává, pokud chci v shell skriptu smazat soubor, jehož jméno mám v nějaké proměnné. Například rm "$A" v případě, že proměnnou A nemám definovanou. V sorcery byl problém vyřešen jednoduše. Prostě se před spuštěním příkaze rm zkontroluje, zda se opravdu jedná o soubor:
- rm -f $IW_LOG $C_LOG $TMP_INST_LOG $TMP_MD5_LOG "$STAGE_INST_LOG" \ - "$spell_sub_depends" "$spell_rsub_depends" "$spell_depends" + for file in "$IW_LOG $C_LOG" "$TMP_INST_LOG" "$TMP_MD5_LOG" \ + "$STAGE_INST_LOG" "$spell_sub_depends" "$spell_rsub_depends"\ + "$spell_depends" + do + [[ -f $file ]] && rm -f "$file" + doneJe tady ale jiný problém. Co se stane při spuštění příkazu rm a b "" c? Předchozí verze příkazu rm zahlásí chybu (rm: cannot remove `': No such file or directory) a soubory a b c smaže. Nová verze také zahlásí chybu (rm: invalid argument: `'), i když jinou, soubory ale nesmaže.
$ rm --version | head -n 1 rm (GNU coreutils) 7.6 $ touch a b c; rm a b "" c; ls rm: cannot remove `': No such file or directory # rm --version | head -n 1 rm (GNU coreutils) 8.1 # touch a b c; rm a b "" c; ls rm: invalid argument: `' a b cHolt není rm jako rm. Co by vlastně měl příkaz rm provést a jakou chybovou hlášku vypsat při spuštění rm ""? Je lepší "No such file or directory" nebo "invalid argument"? Těžko říct. Jisté ale je, že skripty fungující i několik let a využívající chybu nebo vlastnost předchozí verze rm se budou muset zkontrolovat a případně upravit.
Tiskni
Sdílej:
rm (GNU coreutils) 7.6
** Improvements rm: rewrite to use gnulib's fts This makes rm -rf significantly faster (400-500%) in some pathological cases, and slightly slower (20%) in at least one pathological case. rm -r deletes deep hierarchies more efficiently. Before, execution time was quadratic in the depth of the hierarchy, now it is merely linear. However, this improvement is not as pronounced as might be expected for very deep trees, because prior to this change, for any relative name length longer than 8KiB, rm -r would sacrifice official conformance to avoid the disproportionate quadratic performance penalty. Leading to another improvement: rm -r is now slightly more standards-conformant when operating on write-protected files with relative names longer than 8KiB.Ono totiz uz selze inicilalizace fts (inicializace souboru pro smazani). Predtim se soubory neinicializovali najednou (nepouzivalo se fts) a chyba se preskocila (ted selze inicializace jako celek). By me zajimalo jak to hodlaj resit, az se nekdo ozve.
-f
?
# rm --version | head -1 rm (GNU coreutils) 8.1 # touch -f a b c; rm a b "" c; ls rm: invalid argument: `' a b c #
# touch a b c; rm -f a b "" c; ls rm: invalid argument: `' a b c
Odpověď si můžeme přečíst v rm(1p):
For each file the following steps shall be taken: 1. If the file does not exist: a. If the -f option is not specified, rm shall write a diagnostic message to standard error. b. Go on to any remaining files.