Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Tiskni
Sdílej:
Dali bysme asi taky, kdyby jsme neměli co lepšího na práci, to DVD Knoppixu jsem stáh za míň než 24h. Ale neni to furt takovej provoz.
Co stahovač? Studování vejšky dálkově, jedna přednáška 650MB. Distro Lilnuxu, Knoppix DVD má asi 3.7GB. Kraus na ČTv, nevim, kolik to pobere, je to asi 40 minut a datovej tok tam 350kbps. Egrensis po netu, když už ho z Dyleně v Praze nechytnu - to taky něco hodí.
Čili nemám rád ty, co mi říkaj, co mi musí stačit.
Jeste ze jsem pred dvema lety necekal na zavedeni bezdratu. Tam bych si mohl o te kvalite a vereny ip jen zdat
Mám WiFi, za 500 Kc měsíčně (lokální poskytovatel) mám kvalitní připojení down do 2 mbit a upload do 1.5 mbit s veřejnou IP adresou při velmi nízké agregaci. Přenos dat neomezený (držím to do 20GB měsíčně up+down).
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
??? Kde v Praze se nabízí za tuhle cenu veřejná ajpina? Kolik má hotspotů?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ano a to je právě důvod, proč někteří ISP raději nasadí NAT - ale na druhou stranu i IPv6 má soukromé neroutované rozsahy, takže "nat" může být i tam.