Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »a+b@example.com
) Ten mnou vytvořený se ale liší tím, že testuje podle pravidel pro tvar e-mailu, která jsou běžná v praxi (tzn., že ne všechny, které povoluje RFC).Doporučuji tento „test“ na e-mail používat zejména v prohlížečích, které jsou běžné v praxi, které běží na operačním systému, který je běžný v praxi, s rozlišením obrazovky, které je běžné v praxi, s povolenými/zakázanými funkcemi/pluginy prohlížeče, která jsou běžná v praxi, pro uživatele se schopnostmi, které jsou běžné v praxi, vybaveného počítačovými periferiemi (myš s kolečkem, MS klávesnice), které jsou běžné v praxi. Vyrobíte tím dokonale nepoužitelné a nepřístupné webové stránky – které jsou taky běžné v praxi, bohužel. Akorát s tím raději moc nelezte mezi lidi, kteří se zabývají Linuxem a open source, protože ti se řídí spíš tím, co je správné, než tím, co je běžné. Vždycky, když vidím něco takového, vzpomenu si na jednu Werichovu větu (není to přesný citát): „Ten překlad knížky, to je úplně něco jiného, než originál. On totiž autor byl vůl, a překladatel nebyl.“ Těch případů, kdy autor standardu/doporučení byl vůl a programátor ne je taky spousta – je jich např. plný BugTraq, mnoho pomníčků mají také v nejrůznějších bugzillách…
Hmm. Pro radost (ale i praktické využití) jsem si napsal relativně dlouhý regulární výraz. Pochopitelně, jsou i složitější a delší regulární výrazy, ale i tento, malý_bezvýznamný, mi zabral nějaký čas. Myslel jsem si, že by se někomu mohl hodit. Ušetřil bych tím někomu určitý čas (ten, který jsem do toho vložil já) a navíc -- ne každý to umí.Délka regulárního výrazu ještě nic nevypovídá o jeho složitosti. Tenhle regulární výraz si sice možná někdo najde a z nevědomosti ho použije, a pak se akorát bude divit, proč mu něco nefunguje. Před zveřejňováním špatných řešení bez varování bych raději dal přednost zveřejňování dobrých řešení.
Ten tvůj první odstavec, to jsou nesmyslné paralely.Nejsou to nesmyslné paralely – když se někdo rozhodne, že mojí e-mailovou adresu nepovažuje za e-mailovou adresu, přestože tato odpovídá standardům, je to to samé, jako když se někdo rozhodne, že můj webový prohlížeč nebude považovat za webový prohlížeč a stránky udělá tak, že fungují jen v "běžném prohlížeči".
Dále, vůbec se mi nelíbí (a to je asi tak všechno, co se mi může) ten pocit nadřazenosti uživatelů Linuxu a open source -- druhý odstavec. Co pořád mají (někteří!) uživatelé za komplexy, že jim vadí, když někdo něco udělá jinak, než by oni chtěli?To není pocit nadřazenosti, ale pokora. Pokora před tím, že někdo jiný má třeba jiný názor na to, co je to "běžná e-mailová adresa" – a tak raději udělám kontrolu na "e-mailovou adresu dle standardu". Mně nevadí, že někdo udělá RegExp na e-mail jinak, než bych ho udělal já, mně vadí, že ho udělá blbě.
Hele, já nikoho nezabil, já jsem jen poslal odkaz na, podle mě zajímavé, řešení nějakého problému... Nechceš to, nepoužívej to.Řešení, které řeší problém špatně, zajímavé není, takových řešení jsou miliony. Řešení, které věc, na kterou je standard, kontroluje podle toho, co si autor myslí, že se používá, je špatné už z principu. Ať si to každý klidně napíše sám pro sebe, to je jeho problém, ale ať to nikde nezveřejňuje, nebo to zveřejní s výrazným nápisem "takhle ne!" Jinak RegExp na relevantní část e-mailové adresy dle RFC 822 (pro
java.util.regexp.Pattern
) je:
[\41-\176&&[^()<>@,;:\\\".\[\]]]+(?:\.[\41-\176&&[^()<>@,;:\\\".\[\]]]+)*@[\41-\176&&[^()<>@,;:\\\".\[\]]]+(?:\.[\41-\176&&[^()<>@,;:\\\".\[\]]]+)*
\41
je „!“ (vykřičník), \176
je „~“ (tilda) – jde o osmičkovou soustavu.
Mně nevadí, že někdo udělá RegExp na e-mail jinak, než bych ho udělal já, mně vadí, že ho udělá blbě.Ono to NENÍ blbě. Pokud vím, tak to funguje PŘESNĚ podle toho, jak v článku píšu.
Ať si to každý klidně napíše sám pro sebe, to je jeho problém, ale ať to nikde nezveřejňuje, nebo to zveřejní s výrazným nápisem "takhle ne!"Mám takový dojem, že mi říkáš, co mám a nemám dělat... Existuje určitá svoboda projevu, a proto si můžu publikovat, co chci. I kdybych publikoval miliardu špatných řešení, je to jen moje věc.
Řešení, které řeší problém špatně, zajímavé není, takových řešení jsou miliony.Jednoduchá rada: tak použij jedno z těch milionů skvělých&úžasných řešení.
Ono to NENÍ blbě. Pokud vím, tak to funguje PŘESNĚ podle toho, jak v článku píšu.Nefunguje. na začátku toho článku se píše cosi o e-mailových adresách a RFC. A s těmi nemá uvedené řešení nic společného. Můj RegExp taky nebere v úvahu části adres psané do uvozovek nebo směrování, ale to se dnes opravu nepoužívá. Rozdíl mezi těmi RegExpy je ten, že já si to RFC jednou přečetl místo toho, abych si vymýšlel, jak může e-mailová adresa vypadat. Řekl bych, že jsem s tím měl nakonec míň práce, než vy. Taky nikde v té dokumentaci není, že ověření existence domény může trvat pěkně dlouho, třeba než vyprší nějaký timeout, takže by se tahle funkce měla volat v nějakém paralelním threadu, ne přímo během zpracování stránky. No a nakonec ten skript naštěstí neověřuje existenci domény, ale existenci MX záznamu, což je pro e-mail podstatnější.
Existuje určitá svoboda projevu, a proto si můžu publikovat, co chci. I kdybych publikoval miliardu špatných řešení, je to jen moje věc.Já si úplně stejně můžu publikovat, že takováhle "řešení" raději nepublikovat. Snažil jsem se vám jen vysvětlit, že různé databáze chyb a bezpečnostních děr a požadavky uživatelů jsou plné toho, kdy programátor předpokládal něco "běžného" i když si mohl snadno ověřit, že ve skutečnosti je to jinak. Vám je to evidentně jedno, tak to třeba bude upozornění pro někoho jiného, kdo uživatele svých programů nepovažuje za méněcenné.
Taky nikde v té dokumentaci není, že ověření existence domény může trvat pěkně dlouho, třeba než vyprší nějaký timeout, takže by se tahle funkce měla volat v nějakém paralelním threadu, ne přímo během zpracování stránky.Jo, a taky tam není, že ti během ověřování může na hlavu spadnout strom...
No a nakonec ten skript naštěstí neověřuje existenci domény, ale existenci MX záznamu, což je pro e-mail podstatnější.Hmm, docela slovíčkaření (vzhledem k důležitosti té funkce)... Ale OK, napravím to. Věcná poznámka.
Já si úplně stejně můžu publikovat, že takováhle "řešení" raději nepublikovat.Jo, to jo, to můžeš.
Snažil jsem se vám jen vysvětlit, že různé databáze chyb a bezpečnostních děr a požadavky uživatelů jsou plné toho, kdy programátor předpokládal něco "běžného" i když si mohl snadno ověřit, že ve skutečnosti je to jinak. Vám je to evidentně jedno, tak to třeba bude upozornění pro někoho jiného, kdo uživatele svých programů nepovažuje za méněcenné.Nechce se mi věřit, že tu funkci považuješ za tak zásadní...
mailbox
– proto se jako e-mailová adresa uvádí tato část (pro doručení e-mailu je to dostačující). Z bezpečnostních důvodů už dnes málokterý server povoluje routing. Takže se dostáváme k tomu, co je v RFC definováno jako addr-spec
. To ještě stále povoluje uvozovkované řetězce, které se opravdu běžně nepoužívají. Pokud tedy vyloučím i uvozovkované řetězce, dostanu to, co se dnes běžně považuje za e-mailovou adresu. Ale uvedené řešení používá úplně jiná pravidla, která se jmenovaným RFC nemají skoro nic společného…
Nechce se mi věřit, že tu funkci považuješ za tak zásadní...Nikoli, je to úplná prkotina. Když bude tahle funkce implementována třeba v nějakém internetovém obchodě, projdu celý nákup a nakonec zjistím, že objednávku nemůžu dokončit, protože se systému nelíbí můj platný e-mail – nejenom, že nic neobjednám, ale ještě navíc budu od toho obchodu každého zrazovat, že jsem tam strávil spoustu času, a zbytečně. A jinak ještě jednou, takovýchhle "prkotin" je plný BugTraq…
A přemejšlel jsi chvíli třeba o tom, že ve spoustě aplikací je účelem kontrolovat pouze podmnožinu množiny adres daných rfc822?! Například pokud mám internetovou aplikaci, tak většinou o adresy typu: user@localhost
opravdu nestojím, přestože je norma samozřejmě připouští...
Považovat uvedené řešení apriori za špatné, aniž by člověk věděl, k čemu má sloužit je prostě nesmysl.
Pokud má to řešení zahazovat e-mailové adresy, které lidi normálně používají, pak je OK. Já bych ale do webové aplikace spíš dal takové řešení, které odfiltruje evidentně chybné adresy. Účelem takovéhle kontroly je totiž upozornit uživatele na chybu a zabránit zahlcení serveru pokusy o rozesílání e-mailů na nesmyslné adresy. Skutečná kontrola totiž probíhá až v okamžiku odeslání e-mailu, zda se podaří najít MX záznam, navázat spojení a odeslat e-mail.A přemejšlel jsi chvíli třeba o tom, že ve spoustě aplikací je účelem kontrolovat pouze podmnožinu množiny adres daných rfc822?! Například pokud mám internetovou aplikaci, tak většinou o adresy typu:
user@localhost
opravdu nestojím, přestože je norma samozřejmě připouští...Považovat uvedené řešení apriori za špatné, aniž by člověk věděl, k čemu má sloužit je prostě nesmysl.
Pokud má to řešení zahazovat e-mailové adresy, které lidi normálně používají, pak je OK.
Těžko někdo v internetu může používat "lokální" adresy. Příklad: pokud se mi do internetového obchodu zaregistruje někdo s adresou honza@nasefiremnisit
, tak kam mu pošlu požadavek na potvrzení objednávky? Na uvedenou adresu asi těžko, i když jí uživatel třeba denně používá...
franta+obchody@example.com c++@example.com franta@example.museum novakova-@example.com franta!obchody@example.com franta#007@example.com
Tohle je samozřejmě chyba a regexp je špatnej, o tom není třeba diskutovat. To na co já poukazuju je ale nesmyslné ohánění se rfc, jejihž "doslovná" implementace je pro běžné použití zcela irelevantní.
A to, že danej regexp neimplementuje přesně dané RFC je u něj jasně uvedeno, takže je zcela na uvážení jeho případného "uživatele", zda jej i přesto(právě proto) použije.
To na co já poukazuju je ale nesmyslné ohánění se rfc, jejihž "doslovná" implementace je pro běžné použití zcela irelevantní.A to je jasné z čeho? Ještě zde nikdo nezmínil žádný případ, kdy by držení se syntaxe mailových adres podle RFC bylo na škodu.
Ještě zde nikdo nezmínil žádný případ, kdy by držení se syntaxe mailových adres podle RFC bylo na škodu.
Ten případ zmiňuju o dva příspěvky výše. Pokuď ti to neni jasný, tak ještě jeden příklad: Tady na ábíčku se taky nikdo nepozastavuje nad tím, že do diskuzí nelze vložit tag <script>
, přestože jej (X)HTML specifikace povoluje... Prostě pokuď cílem není implementovat nějaký standart(rfc), nemusí být výsledkem implementace nějakého standartu...
Nahoře píšeš:[...]Ano, a nezdá se mi, že bych si v tom jakkoliv odporoval. Ten jednoduchý regex, který jsem navrhl, sice (jak sám píšu) nekontroluje adresy přesně podle standardu, ale, což je důležité, dělá chyby na tu správnou stranu. Jinými slovy, nikdy se nestane, že by legální adresa neprošla, jen se někdy může stát, že nelegální adresa projde. Pokud se tak děje jen občas, je to zajisté neškodné, protože jakákoliv kontrola adres tohoto druhu je stejně jen aproximace a jediný opravdu spolehlivý způsob, jak se ujistit, že je adresa v pořádku, je poslat na ni mail.
Když k tomu připočtu to, co píše Josef Kufner: "A taky neprojdou maily vrámci localhostu... tj. ty bez zavináče.", nevycházejí mi hezké věci...Ano, to je pravda, ale předpokládal jsem, že kontrolu adres chcete použít pro adresy zadané "zvenku", a v takovém případě jsou lokální adresy sotva použitelné, protože jejich význam závisí na kontextu. Podobně je to se zmiňovanými adresami bez teček na pravé straně.
Podle RFC822 totiž na konci doménového jména tečka být nemůže, pokud není uvedeno v uvozovkách.Pozor, mícháte dvě různé věci: syntaxi doménového jména (kterou určuje RFC1034) a syntaxi pravé strany mailové adresy. Pravá strana teoreticky nemusí být doménovým jménem (pamětníci vzpomenou třeba adresy "user@host.bitnet", které pouze určovaly doručení prostřednictvím jiné sítě) a naopak ne vše, co je platným doménovým jménem, může stát (zejména bez uzavření do hranatých závorek, nikoliv uvozovek) na pravé straně. Obvykle je to samozřejmě tak, že dotyčný řetězec je jak korektní pravou stranou, tak korektním doménovým jménem.
A ony se relativní domény nějak výrazně používají?V mailových adresách zase tak často ne (i když jsem je již mockrát potkal), ale takový `ping hostname' bez domény asi každý z nás píše každou chvíli
Pozor, mícháte dvě různé věci: syntaxi doménového jména (kterou určuje RFC1034) a syntaxi pravé strany mailové adresy. Pravá strana teoreticky nemusí být doménovým jménem (pamětníci vzpomenou třeba adresy "user@host.bitnet", které pouze určovaly doručení prostřednictvím jiné sítě) a naopak ne vše, co je platným doménovým jménem, může stát (zejména bez uzavření do hranatých závorek, nikoliv uvozovek) na pravé straně. Obvykle je to samozřejmě tak, že dotyčný řetězec je jak korektní pravou stranou, tak korektním doménovým jménem.Trochu jsem to zkrátil
V mailových adresách zase tak často ne (i když jsem je již mockrát potkal), ale takový `ping hostname' bez domény asi každý z nás píše každou chvíliObojí bych oželel,
ping
klidně může mít parametr na rozlišení absolutní a relativní adresy. I bez něj by se i s vypisováním celého jména podle mne ve výsledku ušetřilo, protože by člověk každou chvíli nemusel čekat, než se dozví, že žádná varianta jím špatně zadané adresy chápaná jako relativní adresa neexistuje.
Obojí bych oželelTo jsem si také kdysi myslel, ale pak mne vítr zavál do domény
karlin.mff.cuni.cz
a po prvních pár dnech opisování mi relativní adresy náramně chutnaly karlin.mff.cuni.cz
, mff.cuni.cz
, …, bych to stále bral. V prohlížeči bych si vytvořil záložky, na pingy bych si udělal aliasy v shellu…
V prohlížeči bych si vytvořil záložky, na pingy bych si udělal aliasy v shellu…Jenže udržovat aliasy pro 50 počítačů, a to ještě k tomu několikrát, protože jinak se musí servírovat prohlížeči, jinak pingu atd., je dosti otravné.
Please make sure that email addresses contain no spaces and exactly one "@" sign.
telnet 195.20.32.97 25 Trying 195.20.32.97... Connected to 195.20.32.97. Escape character is '^]'. 220 mahafea.taloha.tk ESMTP Postfix ehlo test.cz 250-mahafea.taloha.tk 250-PIPELINING 250-SIZE 10240000 250-VRFY 250-ETRN 250 8BITMIME mail from: test@test.cz 250 Ok rcpt to: pavel@tk 250 Ok data 354 End data with <CR><LF>.<CR><LF> Subject: test test . 250 Ok: queued as DC78D37497D
Mam krasny e-mail pavel@tk.A jak se dá takový mail získat? To je vlastní mail server nebo mail server v práci?
Tiskni
Sdílej: