Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Jj, podle té vlevo dole na víku ... "Airbag technology for your hard drive" , že?
Jediné, čeho jsem se zbavil, byla lepka MS WXP a místo ní mam "Powered by Linux", kterou jsem "vysomroval", když jsem kupoval MDV. Takže mam komplet štítky s MAC adresama dole i tu reklamní na víku.
Otázka zní: Bude nám to k něčemu? Když bude airbag fungovat, tak disk vydrží a odejde šasi. Když airbag fungovat nebude, odejde disk i šasi
Tak mne napadá ... cos měl k tomu noťasu? Já dostal tričko s límečkem, docela festovní, červenomodrý. S nápisem Lenovo-Alsa. Fakt se mi líbí.
Čau, je na Tobě, abys vyzkoušel, co se to vlastně zazálohuje ... s Quantianem mi maká i wifina, takže bys moh udělat snad i image tý skrytý části disku. Budeš tam vůbec wokna nechávat?
Hm, na šuplíku místo mít budu, tak tam asi udělam zálohu běžícího systému, na hda5 mam MDV2006 a na hda6 mam MDV2007rc2, takže můžu pokoušet osud (ve woknech nešlo kopírovat otevřený soubory, tady nevim(?))
Trvalo to cca 3 hoďky, obnovit wokna, na první pohled vypadaj, že jsou funkční. Tedy mam z dubna vytvořená 3 dvd, startovací, final a první ... takže obnova funguje.
Už vracim zpět MDV ... wokna se tváří na fdisk takto:
fdisk -l Disk /dev/hda: 40.0 GB, 40007761920 bytes 240 heads, 63 sectors/track, 5168 cylinders Units = cylinders of 15120 * 512 = 7741440 bytes Device Boot Start End Blocks Id System /dev/hda1 * 1 5101 38563528+ 7 HPFS/NTFS /dev/hda2 5102 5167 498960 12 Compaq diagnostics
Problém asi ne, ale nepotřebuju je (wokna). A nechci se bez linuxu obejít, dva logické disky = jedna funkční MDV a jedna testovací Mandriva. Aspoň jedna mi zbyde.
A když jsem viděl ... "systém může být ohrožen", neni iwconfig, na šuplíku mam reisera (asi pro něj podpora do woken už bude?), je pro mne jednodušší zůstat jen u linuxu.
Jj, přepsala. K obnově dat (linuxu) ze zálohy: pokud pojedete přes live-cd, otestujte si nejdřív rychlost disku. I když mi hdparm -i /dev/hda hlásil zaplé udma5, měl jsem rychlost čtení v jednotkách MB/s.
Tiskni
Sdílej: