Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spíš mě zajímá, jaký to má význam?Laicky:
proč to používá jen openSUSE?Otazka asi mala zniet:
Stručně řečeno, openSUSE je tedy popředu nebo pozadu za ostatními?Popredu s features a moznostami, pozadu s optimalizaciou.
su zypper ar -n http://blablabla 'moj alias pre repozitar'Prave parameter
-n
zaisti, ze sa repozitar prida s defaultne vypnutym AUTO-REFRESH. Alias moze obsahovat medzery (musi byt ale oquotovany).zypper ref 'moj alias pre repozita'Ak sa vam nekce startovat cely Yast koli jednemu balicku, tak potom
zypper se HLADANY_VYRAZ- instalovanie
zypper in NAZOV_BALICKAAktualizacia systemu/balickov pomocou zyppera sa ale neodporuca, updatuje totiz globalne vsetky balicky, co moze byt nebezpecne ak mate pridane nejake repozitare s nestabilnymi balickami. BTW na mojom booku Pentium M 1800MHz je nacitanie cache repozitara Packman (ten je tusim najrozsiahlejsi) zalezitost na 10–15 sekund.
zypper lu --type=package
zoznam balikov v novsich verziach ako mam nainstalovanezypper -n up --type=package
nainstaluj vsetky baliky dostupne vo vyssej verzii ako mam ja bez otazok (okrem potvrdenia licencii)
OSS
, NON-OSS
a Updates
repozitarov. Bohuzial zypper este nema funkciu aby updatoval iba z konktretnych repozz.
repository, konkureční, baličcích, repozitíáře, nadstandartní, hromnadu, repoziáře, načíta, poces, távajících, řešičů...To už je na čtení jednoho krátkého zápisku trochu moc, nemyslíš? Za co nás máš?
Před každou instalací se tato vyrovnávací paměť načíta ... Pokud vím, ostatní distribuce ji nemajíAsi to víš špatně
apt-cache performs a variety of operations on APT's package cacheTím neříkám, že v libzyppu není práce práce s cache pomalá, jenom to, že ji mají i ostatní nástroje.
man apt-cache
Tiskni
Sdílej: