Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Potřebuju podporu transportů…
.
On je totiž podle všeho opravdu neumí.
.
Samozřejmostí je podpora češtiny díky unicode, ale já si zvolil nick bez čárek a háčků. Z toho taky plyne, že není jeden centrální server, ale naopak je jich hromada ...to by mě zajímal ten zázračný logický postup, jak z podpory unicode plyne, že je více serverů ...?
Tak hodne zabavy a kdyz budete mit problem, tak se obratte na forum http://netlab.cz/phpbb, kde je schopna komunita, co poradi! Pripadne groupchat talk@conf.netlab.cz.
Pises lidem, kteri jsou online.teď jsi mě fakt pobavil
od člověka s takhle omezeným obzorem hláška, že kecám blbosti, opravdu sedí ... já myslím, že i laici chápou, že se daj posílat offline vzkazy
. I po 5ti pivech toho vim o IM vic nez ty
.
já nevím, čím to je, že si někteří admini nedovedou připustit problémy obyčejných uživatelů se službou, kterou provozují, zvláště když se to týká notabene serveru v jejich správě ...
Tak tady to zacalo:
hm, dobrá rada nad zlato ... a není lepší snažit se vymyslet takový nick, který bude v rámci Internetu unikátní (nebo alespoň nezaměnitelný), nežli snažit se najít server, na kterém nějaký tuctový nick ještě není zaregistrovaný?
Prosim, vyhledej si patricne informace o Jabberu. Tvrdis proste, ze je treba si najit unikatni nick. U Jabberu to neni nick, je to JID, ten je ve tvaru jmeno@nazevserveru.domena. Nevim, na kolik tve chapani jeste stiha, ale toto cele je ten tvuj tzv. nick. Ja mam treba pinky@njs.netlab.cz a muj nick/JID je na internetu unikatni. pinky uz bohuzel ne, protoze to unikatni z principu byt nemuze. Uz chapes, ze tvrdis hloupost? Nechci se tu masirovat, jen chci, abys priznal, ze na zacatku bylo tve nepochopeni dane problematiky. Diky za soudnost.
Tvrdis proste, ze je treba si najit unikatni nick.nic takového netvrdím: a) v češtině je značný významový rozdíl mezi "je lepší" a "je třeba" b) pokud jde o nějaké nedorozumění, tak slovem "nick" (přezdívka) míním to, co ve své kostrukci JID označuješ jako "jmeno"
U Jabberu to neni nick, je to JID, ten je ve tvaru jmeno@nazevserveru.domena. Nevim, na kolik tve chapani jeste stiha, ale toto cele je ten tvuj tzv. nick.- zvýrazněné části mluví myslím dostatečně dobře samy za sebe (v jedné větě říci, že nick není JID, a v další o JID říci, že je to nick, hm, to jaksi nejde dokupy s běžně uznávanou logikou)
ja tam jasne napsal ten tvuj tzv. nickpodívej se na titulek tohoto threadu - není to i tvůj nick? nejdřív si ujasni terminologii sám se sebou, a pak teprv říkej, kdo je mimo ...
pinky uz bohuzel ne, protoze to unikatni z principu byt nemuze.jistě, protože je to mj. jméno animované postavičky atp. - Google najde skoro 3,5 milionu stránek s tímto slovem ... když by si někdo říkal Quaxatixl, dejme tomu, Google nicmoc nenajde, takže bych to považoval za "unikátní" (z praktického hlediska, z teoretického je JID samozřejmě v rámci Internetu unikátní dík nějakým RFC, zatímco Quaxatixla žádné RFC neupravuje - tolik k principům) když pak uvidím Quaxatixl@jabber.org, mám slušnou šanci, že je to právě ten jeden Quaxatixl, když uvidím pinky@jabber.org, tak je to Pinky který? nříkám nic jiného, nežli že je lepší identifikovat se jako Quaxatixl a neřešit problémy s tím, jestli je někde můj nick volný (pravděpodobně bude všude), nežli identifikovat se jako Pinky a pracně hledat, kde se ještě můžu registrovat, aniž bych musel použít něco jako Pinky3141@...
Ja se totiz identifikuji jako PINKY@NJS.NETLAB.CZ.vážně? - a proč v hlavičce předchozího příspěvku vidím "včera 09:28 Pinky" a ne "včera 09:28 PINKY@NJS.NETLAB.CZ"?
Nechapu, jak nekdo muze byt tak tupej.no, když je někdo tupej, nedivím se, že mu činí problémy něco pochopit, tedy i pochopit, jak může ...
Tiskni
Sdílej: