V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Taky neni obvykle moc hezky, kdyz je URL dlouhy jak svine se spoustou ruznyho bordelu. Tam se pak hodi POST i pro odesilani filtru pro cteni dat z DB.Tam samozřejmě nemá POST co dělat a ten "bordel" je v adrese proto, abys mohl někomu poslat odkaz, nebo si ho uložit do záložek a nastavení se uchovalo. Tohle uvažování (dělá to bordel v adrese, tak tam frknu POST) je přesně příklad toho, proti čemu se zápisek ohrazuje.
303 See Other
. Vyhnete se tak opakovanému odeslání formuláře, přetečení url a zachováte url hezkou (jestli doteď byla).
/vyrobci/vyrobce-X
. Zkuste na chvíli zapomenout na databáze a dynamické generování stránek a představit si, že web generujete jednorázově do statických stránek – myslím, že hned budete vědět, jak by vypadala jednotlivá URL.
/vyrobci/vyrobce-X
. Časem přibývali dodavatelé (a další možnosti hledání) a nakonec vše skončilo u IE tím, že URl byla delší než 2083 znaků.
Ja myslim, ze ten problem je, ze jaksi tvurci HTTP nepredpokladali, ze lidi do nej budou chtit balit vsechna ta hejblatka, blikatka a jine interaktvni kokotiny co se dnes na webu objevuji.
BTW: jak je myslena ta idempotence. To jako, ze si treba muzu vybrat zobrazit data za poslednich 5/10/15 minut. Je to idmepotentni, protoze furt dostanu data za stejny casovy interval, nebo to neni idempotentni, protoze ty data samotna jsou jina? Pokud to je druha moznost, tak si nedokazu predstavit jaka data by to mohla splnovat.
javascript:__doPostBack()
...
href=
) ti vrátí stránku s aktuálním stavem všech komponent, pokud máš zapnutý ajax a povolený javascript (tzn. onclick
), tak se vrátí json objekt s obsahem změněných komponent a ty se překreslí javascriptem. Ajax nikdy nebyl jednodušší (v podstatě $presenter->isAjax=true;
) a přístupnější (Žádný prasárny typu <a href="javascript:..."
nebo <a href="#" onclick="..."
). Pokud máš vypnutý javascript, nebo klikneš prostředním tlačítkem ve firefoxu, tak se ti otevře stejná stránka jako by byl výsledek ajaxu, akorát s refreshem.
Změny stavu se provádí jednoduchým getem, ve kterém je jenom změnění proměnná (následně refresh), nebo pomocí post-redirect-get (podle účelu), vybrané proměnné si můžeš vytáhnout do url.
Tiskni
Sdílej: