Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
echo $C > /sys/module/intel_idle/parameters/max_cstate
nastavím limit na C4 nebo slabší (tj. zapíšu číslici 0
až 4
), pískání z těchto dvou keramik okamžitě ustane (ale adekvátně stoupne spotřeba v klidu).
echo 4 > /sys/module/intel_idle/parameters/max_cstate
$ sudo which echo
/usr/bin/echo
Mam skript na zmenu frekvencie v intep Pstate
#!/bin/bash
sudo -i << EOL
echo 100 > /sys/devices/system/cpu/intel_pstate/max_perf_pct
EOL
a ten funguje. Cize echo zapise hodnotu 100 do max_perf_pctecho "echo 4 > /sys/module/intel_idle/parameters/max_cstate" | sudo -i
echo 4 | sudo tee /sys/…
Prodavač v Alze se vyjádřil ve smyslu že instalací Linuxu přijdu o záruku. Přivolaný manažer to samozřejmě vyvrátil, ale stejně je lepší mít Windows na disku pro případnou reklamaci.Kdo by proboha dával k reklamaci notebook včetně disku?
Tak hlavně jestli ta Broadcom síťovka alespoň trošku jede, já mám výrazně horší zkušenosti. Lenovo IdeaPad S10-3, broadcom s binárním blobem, po asi dvou hodinách kernel panic, hard reset a miniPCI-E port zmizel kompletně ze systému Ale je pravda, že to bude částečně i chyba Lenova - aby se port zase objevil, je potřeba přepnout HW přepínač wifi do polohy zapnuto a krátce odpojit baterku držící data v BIOSu. Navíc je potřeba zajistit, že HW přepínač nikdo nepřepne, protože tím může opět dojít ke zmizení portu. Problém je, že se netbook musí rozebrat do mrtě, aby se k baterce dalo vůbec dostat. Zajistil jsem přepínač, vyměnil kartu za Intel a zatím běhá jak z praku.
Tiskni
Sdílej: