Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Možná nosím sovy do Athén, ale dneska jsem zjistil náhodou a poprvé, že online sběrna Globusu má klientskou aplikaci dostupnou i pro Linux.
Myslím, že si za to zaslouží pochvalu. Aplikace je jednoduchá, ale dělá přesně to co má, umožňuje snadný upload fůry fotek do sběrny. Kdo to někdy zkoušel přes prohlížeč, umožňující vybrat jen jednu fotku najednou, a nebo přes pakování do .zip souborů, které ale nesmí být větší než 20 MB, ví, jaká hrozná práce to je. Tady si nalistujete adresář, vyberete klasicky přes myš a CTRL nebo myš a SHIFT nějaké nebo všechny fotky, klik a hotovo. Rychlé elegantní snadné.
Aplikace dokonce při druhém spuštění vidí fotografie přidané při předchozím spuštění, pokud nebyly definitivině odeslány ke zpracování.
Hned jsem se zajímal, kdo aplikaci vytvořil, ale ač to není dneska zvykem, aplikace nemá about box a ani v nápovědě nejsou žádné informace o autorech.
Nyní už mi ke štěstí chybí jen to, aby někdo do digikamu napsal XP publishing wizard klienta. Kupodivu se k tomu nikdo nemá, ač serverové strany jsem potkal už jistě více než 10 klonů. Skoro to vypadá, že na linuxu běží mnohem více online minilabů, než fotografů.
UPDATE
Tak na speciální přání jeden obrázek:
Druhý obrázek:
A odkaz na stránku s licencí, přes kterou je nutné projít pro zobrazení linku na aplikaci.
Tiskni
Sdílej:
kdyby to někdo chtěl napsat pod GPL, tak mu to můžu zaplatitK takové nabídce se připojuji. Na hotový GPL kód bych přispěl štědrou částkou.