Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Musím se s vámi podělit o zajímavou příhodu, která se stala minulý čtvrtek v pozdním večeru. A překvapivě bude i o Linuxu, ba co více o Debianu.
V šerém dávnověku jsme si založili malé sdružení, abychom dostali k nám na vesnici Internet, protože veškerá jednání s, v té době ještě Českým, Telekomem o osazení DSLAMu na ústřednu ztroskotala. Shodou okolností máme rok 2007, ve kterém nám slíbili, že přijdeme na řadu. Sdružení od té doby roste, byť nijak zvlášť rychle, O2 tu má nyní 4000 telefonních linek, takže by tu mělo být 1000-2000 ADSL přípojek (je to skoro Praha), což nemáme ani náhodou, ale pokrýváme asi pět vesniček, takže úplně malí nejsme.
Ve čtvrtek u nás, jako leckde jinde, postupně nastala tma. To je samozřejmě mrzuté, ale jednou za rok se dá krátkodobý výpadek Internetu přežít. Pravda abstinenční příznaky jsou značné, ale vichřice očesávající tašky ze střechy vás přeci jen zabaví. Nebo uspořádáte černou hodinku, která není úplně černá, protože máme agregát na zálohování AP, ale jen jeden, takže zálohovat celou síť nemůžeme, ale na nabíjení mobilů a přátelské posezení na jednom místě stačí.
V této, bezmála idylické době, nám volá jeden z členů sdružení, přes kterého vede jeden z hlavních páteřních spojů, že máme problém se sítí. Tak ho uklidňujeme, že všechno víme, ale že není sám komu nejde proud a že se to jistě za chvíli vyřeší. Ukázalo se ale, že jeho hlavní problém není v tom, že by mu nešel proud, potažmo Internet, ale že má o něco málo zásadnější komplikaci, že mu spadl komín a poničil střechu.
Pád komína sám o sobě je mrzutý, ale představte si, že na komíně byly namontovány naše antény. A držely v komíně pevně. Tuze pevně, šly s komínem k zemi. A na pečlivě zašroubovaných kabelech táhly router, který se vznesl z půdy, trochu se proletěl a skončil zaražený mezi střešními latěmi. A že to nebyl jen tak nějaký router, jednalo se o server na kterém byl někdy před 10 a možná i více lety provozován ftp.cz.debian.org. Svůj důchodový věk tráví nyní u nás jako páteřní router, což osazen dvěma Atheros kartami s přehledem zvládá, jen se na něm nesmí povolit conntrack, to už přeci jen pro jeho procesor není při tocích okolo 30 Mbit to pravé ořechové.
Tady je jeden obrázek, jak vypadala střecha a padlý komín.
Jeden z talířů je satelitní anténa, jeden naše 5GHz anténa, přeci jen spoje jsou tu dlouhé a potřebujeme vysoké rychlosti, proto musíme používat vysoce ziskové antény. Antény byly pádem zničeny.
A vyprávění se nám pomalu dostává do finále. Počítač byl snesen, vyměnili jsme dvě karty, které měly přeci jen trochu zkroucené pigtaily:
A stroj běží dál. Vůbec nic mu nechybí, není uražený, že s ním takto zacházíme, routuje jako by se nic nestalo. Naštěstí ochotní lidé ze vsi pomohli postavit obratem nový stožár, takže celý systém byl obnoven dříve, než se podařilo zapnout proud.
Až vám někdo bude vyprávět, že mu počítač spadl, můžete mu říct, že linuxové počítače naopak létají.
Tiskni
Sdílej: