Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes zamítl několik žalob, v nichž se americká společnost Apple ohrazovala proti pravidlům fungování velkých technologických společností na unijním trhu. Applu se nelíbilo, že jeho obchod s aplikacemi a operační systém iOS mají podléhat přísnějším povinnostem jen proto, že Brusel firmu považuje za takzvaného gatekeepera, tedy strážce přístupu.
Na WhatsAppu budou postupně v průběhu následujících měsíců zavedena uživatelská jména. Telefonní čísla tak mohou zůstat soukromá. Aktuálně si lze uživatelské jméno rezervovat.
Byl aktualizován TIOBE Index (Wikipedie). Programovací jazyk Rust se poprvé dostal do první desítky tohoto žebříčku popularity programovacích jazyků. Vede Python následovaný C, C++, Java, C#, …
Proton (Wikipedie), tj. fork Wine integrovaný ve Steamu umožňující na Linuxu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 11.0-1. Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled všech podporovaných her na stránkách ProtonDB
Byly publikovány zdrojové kódy počítačové hry Unturned. Pro nekomerční účely. V plánu je přelicencování pod MIT. Hra Unturned je postavena nad multiplatformním herním enginem Unity.
První česká družice navržená a sestavená výhradně studenty se dostala na oběžnou dráhu Země. Družice KOSTKA, kterou vyvinul studentský tým YSpace z Vysokého učení technického v Brně (VUT), dnes odstartovala na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX v rámci mise Transporter-17 z kalifornské základny Vandenberg Space Force Base.
Po nákresech ovladače Steam Controller a puku společnost Valve na svém GitLabu publikovala projekt Inkterface, tj. podrobný návod (PDF, video v mp4) na sestavení předního panelu s e-papírovým displejem pro Steam Machine pro zobrazování systémových informací. Použity jsou součástky od společnosti Adafruit.
V jádře Linux byla nalezena a v dubnu letošního roku v upstreamu opravena kritická zranitelnost Bad Epoll aneb CVE-2026-46242. Jedná se o zranitelnost typu "race-condition use-after-free", která běžnému uživateli umožňuje získat práva roota. Na distribucích Linuxu i na Androidu. Dokonce i zevnitř sandboxu prohlížeče Chrome. Chyba byla do Linuxu zavedena v dubnu 2023, tj. Linux 6.4.
Byla vydána nová verze 10.4 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu důležitých bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb. Vyzkoušet lze experimentální podporu postkvantového algoritmu mldsa44-ed25519.
Open Printer je otevřená kompaktní tiskárna od Open Tools. Brzy by měla být spuštěna kampaň na její podporu na Crowd Supply. Současně by měly být uvolněny zdrojové kódy. Postavena je na Raspberry Pi Zero W a STM32. Používá inkoustové kazety HP 302.
Jak vidím, tak již vyšel článek s oznámením Linuxového víkendu. Nastává tedy vhodná chvíle pro krátký zápisek v blogu.
Když si přečtete pozvánku, tak si řeknete, není tu něco špatně? Linuxový víkend a jen v sobotu? To je asi bug.
Ale už je to tak, není to bug, ale realita. Resp. je to reálný bug. Víkendu klesla mezi přednášejícími popularita, nevysoká návštěvnost minulého víkendu k tomu asi přispěla. A tak prostě nejsou přednášející na dva dny.
Otázka je co s nedělí, sál je zajištěný. Bylo by tedy dobré jej využít, ale nevím jak. Pokud Vás něco napadá, tak se o to podělte v diskuzi. Ale chce to alespoň tak akci pro 50 lidí, aby se vůbec vyplatilo spustit klimatizace a rozsvítit. Nehledě na to, že na obsluhu techniky, obsazení režijního pracoviště a tak podobně je potřeba cca 10 lidí, tak aby tam nebylo více pořadatelů než účastníků.
Existuje teoretická možnost, že by se mohlo podařit zajistit překvapení a v sobotu by byl další přednášející. Potom bych asi uvažoval o přesunu jedné přednášky do neděle a přidání jedné další, ale zase narážím na to, jestli někdo bude chtít vyrazit kvůli dvěma přednáškám do Prahy.
Pokud byste se někdo přeci jen odhodlal, tak klidně přednášet můžete. Oslovoval jsem autory několika zdejších blogů, které se mi líbily, ale vesměs bez uspěchu.
Tady je seznam témat, o která mají lidé zájem (oříznuto aby nerozbil design):
+---------------------------------------------------------------+ | left(priste,50) | +---------------------------------------------------------------+ | Tezko ric co nevim a potrebuji si najdu, avsak cok | | příliš malé okénko na příliš mnoho věcí, o kterých | | Vývoji Qt aplikací | | ubuntu!!!!!!!!!!!! | | databázích (mysql,pgsql) | | síťování/routování | | IP Tables, Fw a bezpecnosti | | nagios - monitorování | | ochrana pred spamem | | velbloudech | | o vyvoji (frameworky) pro javu, python, ruby... | | 1.vyzvy jinych operacnich systemu - co linux bude | | Principu fungování jádra OS, urychlování SW a efek | | licencích GPLv2 , GPLv3, BSD, Apache.... | | Gimp, Pure data, StudioUbuntu, Nmap | | virtuální servery, jejich vzájemné zálohování, IP | | groupwarová řešení (evolution, kontact apod) | | mono a c#, virtualizace v linuxu (zaklady) | | virtualizace | | Programování GTK GUI v C | +---------------------------------------------------------------+
Tiskni
Sdílej:
Zvlast pred publikem kde pulka dokaze diskutovat cele noci o FHS.
Druhou opomijenou skupinou jsou zeny. Zeny maji urcite kompotence, ktere jsou nam muzum odepreny. Proc by nemohla napr. pani Bernathova nebo Bubilkova poreferovat o socialni kompetenci linuxovych vyvojaru na zaklade analyzy kernel mailing listu.
Ano, takový referát bych si určitě přišel vyslechnout. Ale chtělo by to v roli referenta/referentky skutečného léčitele/léčitelku duší. Zúčastněné budou ty poruchy osobnosti svých kolegů omlouvat.
Spolecnost starne je stale vice prorostla feminizaci. Myslim si, ze by si to meli poradatele linuxvikendu uvedomit.Takže méně pro (post)pubertální baťůžkáře a více pro lidské bytosti? Já jsem pro.