abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 20:20 | Pozvánky
Ve středu 23. října 2019 se od 16.00 koná akce na téma Oracle Labs - Live for the Code. Představí projekty Oracle Labs, na kterých se pracuje i v České republice: Oracle Labs Data Studio a GraalVM. Místo konání: budova Oracle v Praze–Jinonicích. Vstup po registraci zdarma. Občerstvení zajištěno.
Ladislav Dobiáš | Komentářů: 0
18.10. 09:44 | Upozornění

Byly zveřejněny videozáznamy přednášek z konference LinuxDays 2019, která proběhla 5. a 6. října v Praze. Odkazy na videa společně s prezentacemi naleznete v programu, případně můžete jít rovnou na stránku video. Záznamy pořizovalo Audiovizuální centrum SiliconHill.

Petr Krčmář | Komentářů: 18
17.10. 18:55 | Nová verze

Bylo vydáno OpenBSD 6.6. Opět bez oficiální písně. Z novinek lze zmínit například sysupgrade(8).

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
17.10. 08:36 | Nová verze

Vyšla nová verze monitorovacího řešení Centreon 19.10.0. Novinek je spousta (realtime API, podpora JIRA, vylepšený systém notifikací...), ale těmi nejdůležitějšími je pro mnohé uživatele podpora nové verze rrdtool 1.7.x a php 7.2. Systém tak půjde bez problémů provozovat na jiných distribucích než CentOS 7. Kompletní přehled novinek v seznamu změn. Předpřipravená appliance i samotné části jsou k dispozici na oficiálních stránkách.

Max | Komentářů: 0
17.10. 01:00 | Komunita

Dnes vyjde Ubuntu 19.10 s kódovým názvem Eoan Ermine. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ubuntu 20.04 LTS bude Focal Fossa.

Ladislav Hagara | Komentářů: 14
16.10. 22:11 | Zajímavý projekt

Padesátiny Unixu lze oslavit také hrou The Unix Game aneb na unixové roury pomocí Scratche.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
16.10. 21:44 | Komunita

Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender oznámili, že nejnovějším firemním sponzorem Blenderu je společnost Adidas. Jedná se o úroveň Corporate Silver, tj. 12 tisíc eur ročně.

Ladislav Hagara | Komentářů: 28
16.10. 18:22 | Komunita

V září proběhla každoroční konference Akademy komunity KDE. Nyní jsou záznamy přednášek dostupné online. Témata se dotýkají aplikací a knihoven KDE, jejich adaptaci pro různá speciální použití (vestavěná zařízení či rozšířená realita) i obecně vývoje a distribuce softwaru.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
16.10. 09:11 | Zajímavý článek

Mozilla.cz informuje o vylepšování vlastních about: stránek Firefoxu, konkrétně o odstraňování volání funkce eval() z těchto stránek. Tyto stránky mají přístup k interním součástem Firefoxu, ale protože jsou napsané v HTML a JavaScriptu, mohou být cílem podobných útoků jako webové stránky zobrazované v prohlížeči (např. vložení cizího kódu nebo obsahu), jen s potenciálně závažnějším dopadem. Pokud by se někomu skutečně povedlo kód do

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 3
16.10. 08:55 | Zajímavý projekt

Uživatel GitHubu joeycastillo představil The Open Book Project, jehož cílem je vytvořit open-source čtečku elektronických knih. Projekt se zatím nachází v rané fázi vývoje, už nyní ale obsahuje použitelný návrh hardware prototypu „Feather Wing“, jehož cílem má být ověření konceptu na 4,2palcovém displeji. Tento koncept je postaven na kitu Adafruit Feather M4 Express, který ovládá hlavní desku s displeji a tlačítky. Po úspěšném ověření

… více »
Bystroushaak | Komentářů: 43
Kdy jste naposledy viděli počítač s připojeným běžícím CRT monitorem?
 (20%)
 (4%)
 (11%)
 (39%)
 (24%)
 (2%)
Celkem 429 hlasů
 Komentářů: 22, poslední 23.9. 08:36
Rozcestník

Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr

18.2.2012 04:46 | Přečteno: 2931× | Ostatní | poslední úprava: 18.2.2012 17:03

Tak, je za mnou (a kolegou úspěšně další semestr na ČVUT FEL, Softwrové technologie, obor Softwarové inženýrství. Asi to bude dost podobné loňským zkušenostem kolegy Saljacka, ale snad to nebude úplná kopie.

Síťové operační systémy (A2B32SOS)

Začnu předmětem který jsem si zapsal jako volitelný. Skladba měla být půl na půl Windows:Linux, ale hned na první přednášce se ukázalo, že to bude trochu jinak... Přišel přednášející, představil se a omluvil že část o Windows nebude. Odůvodnil to tím, že Windows nepoužívá a nikdy nepoužíval, lehce si postěžoval na Windowsí EULA a začal přednášet. Přednášky byly docela zajímavé, prokládané zkušenostmi z praxe a historkami. Ale přece jen, pro mě to nebylo nic nového takže jsem chodil jen příležitostně. Na cvičeních se dělalo na Debianech ve VirtualBoxu, takové základní věci jako instalace a konfigurace systému, sítě... Zkrátka nic moc nového.

P.S.: přednášející měl před pár lety poměrně hezkou přednášku na Installfestu.

Hodnocení

Na zápočet se psaly dva testy v semestru které obsahovaly jak teoretické tak praktické otázky, bylo povolené cokoliv krom spolupráce s kolegy. Zkouška byla ústní s písemnou přípravou, každý dostal dvě otázky. Já po dvou hodinách čekání dostal "Typy souborů v Linuxu" a "Proces bootování". Odnesl jsem si A. Úspěšnost předmětu 95%

Tenhle předmět je povinný pro program Komunikace, multimédia, elektrotechnika, obor Síťové a informační technologie. Tak trochu přemýšlím, jestli STM s o dost nižší průchodností (viz níže) saje protože má blbé studenty, nebo jestli KME saje protože má lehké předměty... :)

Databáze (A7B36DBS)

Náplní tohohle předmětu bylo ER modelování, SQL a částečně teorie (relační algebra a kalkuly) a "vnitřnosti" databází. ER modelování jsem docela ocenil, sice jsem byl zvyklý databáze navrhovat s tužkou a papírem podle svého, ale nějaký standard se přece jen hodí. SQL pro mě nebylo víceméně nic nového. Relační algebra a kalkuly nestály za nic - je hezké, že tu máme další vrstvu abstrakce, ale nikdo moc nevysvětlil k čemu vlastně. "Vnitřnostem" - jak funguje zamykání, transakce, paralelizace se věnovaly jen tři přednášky a přitom to bylo to nejzajímavější. Škoda.

Hodnocení

Za domácí úkoly se udělovaly body, na zápočet bylo stanovené bodové minimum. Část bodů nad minimum se přenášela ke zkoušce. Bohužel se cvičící nějak moc nedohodli jak přísně budou úkoly hodnotit a tak zatímco oběti jednoho cvičícího zoufale bojovali o zápočet, studenti na jiném cvičení měli ze semestru jistou známku. Já jsem šel na prosincový předtermín ale nějak jsem se nestihl učit, takže za D. Úspěšnost tohohle předmětu byla 78%

Programování v jazyku C/C++ (A7B36PJC)

No, Céčko, pro mě +- nic nového. Přednášky byly spíš o C++, čisté C se zmiňovalo spíš okrajově. Na to, že to měl být "úvodní kurz" se tam dělaly (a v testech objevovaly) poměrně komplikované věci. Šablony, pointer na funkci vracející pointer na funkci (hromada závorek a hvězdiček). Na cvičeních se během 15 minut zopakovala látka z přednášky, zadal se úkol na kterém si každý samostatně dělal (nebo se flákal).

Hodnocení

Na zápočet bylo potřeba mít dost bodů, které se daly získat na dvou testech v semestru, ze semestrálky a ze čtyř domácích úkolů (každá ze tří kategorií navíc měla svoje minimum). Testy nestály za řeč - trocha teorie, trocha kódu na papír. Obávaný progtest asi definitivně zmizel na FITu a tak si cvičící připravil testovací pythoní skript distribuovaný společně s referenčním řešením. U druhých dvou úkolů se testovaly i memory leaky Valgrindem (chudáci Windowsáci ;-)) Rychlost implementace se testovala až v posledním úkolu, takže proti legendárnímu progtestu to bylo asi lehčí. Téma semestrálky jsme si mohli vybrat asi ze 40 vypsaných (případně přijít s vlastním) vybral jsem si Conwayovu hru života - vždycky jsem se chtěl na to pořádně podívat, ale nikdy nebyl čas. Kdyby to někoho zajímalo, tady je zdroják (bacha, je to fakt prasečina).

Zkouška byla prakticky jen dva zápočtové testy mergnuté dohromady. Šel jsem ještě na předtermín v prosinci a odnesl si A, celková úspěšnost byla 61%

Matematika pro informatiku (A7B01MCS)

Asi poslední čistá matika kterou jsem absolvoval, ale byla i poměrně zajímavá. Něco málo počítání nad Zm, rekurentních rovnic, složitosti, permutací, algebraických těles a RSA. Zvlášť část o RSA byla výborná.

Hodnocení

Psaly se dva zápočtové testy, první (na O-notaci a rekurentní rovnice) jsem neskutečným způsobem zhnojil, takže jsem si psal opravný. Druhý test (a oprava) se povedla, takže jsem zápočet dostal. No, a přišla zkouška. Výsledek: 48b. Na známku bylo potřeba 50. Při kontrole písemky jsem našel jeden chybně opravený příklad, takže jsem první zkoušku nesložil se 49b. Na druhý termín už jsem se učil trochu víc, vyfasoval jsem C, třetí nejlepší výsledek termínu (a dokonce jsem měl možnost jít na ústní, kterou jsem zbaběle nevyužil) a moje nejlepší známka z matiky na FELu. Celková úspěšnost je nakonec o dost vyšší než jsem čekal - 58%

Softwarové inženýrství (A7B36SIN)

Tak o tomhle předmětu jsem si myslel, že bude fajn, nakonec až tak nebyl. Přednášky měli dva přednášející - jeden na návrh a UML, druhý měl vývoj a testování. Tak nějak uznávám, že to UML se asi občas hodí a přednášky o testování/CI byly docela zajímavé.

Hodnocení

Na zápočet člověk musel odevzdat dva domácí úkoly, projít testem v semestru (psal se dálkově, přes Moodle, s libovolným množstvím opakováním) a hlavně udělat týmový projekt.

To mě stáhlo asi nejvíc nervů - projekt se totiž odevzdával ve čtyřech iteracích, 14 dní každá. Cvičící každou odevzdanou verzi obodoval 0-12b, ale jakmile udělil pod 6b ztratil celý tým nárok na zápočet. Aby se omezila "kolektivní nezodpovědnost" byl zaveden systém přerozdělování bodů, kde každý tým musí v každé iteraci někomu body sebrat a někomu dát - jenže se na tom přerozdělení musí shodnout. Takže jsme se shodli že to uděláme tak aby ve finále měli všichni stejně. A málem jsem ten zápich nedostal kvůli třetí iteraci

Zkouška je pak taková zajímavá - má dvě části: teoretickou a návrhovou, z každé jde získat maximálně 20b. Na známku je potřeba mít 10b z každé části a ještě splnit minima z některých otázek. Jenže ejhle, na písemce je text "Podpisem stvrzuji, že jsem nešířil zadání testu ze semestru a nebudu šířit zadání písemky". Ptám se, co se stane když nepodepíšu (ne, že bych to zadání chtěl šířit, ale nechce se mi podepisovat nějaké nesmysly). Odpověď "takovou písemkou se nebudu vůbec zabývat" mě uzemnila.

Na první termín jsem se vykašlal a nedal, podruhé jsem to napsal s přehledem (i když jsem asi 14 dní čekal na výsledky kvůli státnicím). Po písemné je ještě povinná ústní, po dvou hodinách čekání na vymrzlé chodbě jsem dostal za úkol opravit si dva diagramy, a nafasuju C. Úspěšnost 51%

Datové struktury a algoritmy

Obávaný předmět, přednáší to legendární Mgr. Píše. Bere se matematická indukce, složitost algoritmů a pak různé sorty a datové struktury a něco málo randomizovaných algoritmů. Člověk by čekal programovací cvičení na počítačích, ale byla čistě teoretická, což nakonec nebylo vůbec na škodu. Domácí úkoly se odevzdávají přes repozitář, který kvůli velkému množství přístupů tak nějak QoSuje, což si vynutí přepsání automatického testeru. Co je horší, přednášející zrovna nestíhal zadávat úkoly a zapínat testy úkolů v termínech které slíbil. Na druhou stranu alespoň adekvátně posouval i deadline.

Hodnocení

Bylo zadaných 7 úkolů, každý za 1-2b, dva těžší úkoly za 4b. Na zápočet bylo potřeba získat z úkolů 7b a úspěšně napsat dva testy v semestru. První byl triviální, tak nějak jsem se nechal ukolébat a na druhý se neučil. To už mi nevyšlo, ale opravný jsem napsal s přehledem. Ze zhruba 200 lidí prvním testem prošlo 164 lidí a druhým (i přesto že u něj byly možné dvě opravy) jen 119.

Zkouška byla kombinovaná, tři samostatné testy na E+, D+ a C+. V každém 5 příkladů a na projití byly potřeba 3 dobře. Napoprvé jsem to jako obvykle zvoral. Napodruhé už to bylo lepší - E+ jsem udělal, ale D+ se mi nepovedlo. Takže jsem dostal E, za které se dost stydím. Celková úspěšnost předmětu byla jen 35%.


Fuj, to jsem se rozepsal...

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

18.2.2012 13:45 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Kolem šesté odpoledne jeden začal pracovat. Kolem půl deváté večer se objevuje druhý, se slovy "je potřeba ještě něco dodělat?".
:-D
Kolem desáté prohlašuje "to nemůžeme stihnout". Mlátím hlavou o stůl.
:-D :-D
Objevuje se ještě jeden, napíše "úžasný jak to všichni řeší na poslední chvíli" a zas se odhlásí. Mlátím hlavou o zeď.
!!!! :-D :-D
18.2.2012 16:11 Ondra
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Hele, proc jsi vlastne nesel na FIT (CVUT)?
18.2.2012 22:06 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Nebyly by prachy na bydlení. A vzhledem k tomu, že na TUL to mám pár minut pěšky...

BTW otázka byla obecná, nebo se známe (z username toho moc nevyčtu :-D)?
18.2.2012 22:21 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
TUL? To mám kousek, nechce se ti napsat nějaké kratší srovnání?
Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
19.2.2012 00:06 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Možná časem, na založení blogu čas zrovna nemám (dost vtipný, v pondělí jedu zrovna na ČVUT :-D).
19.2.2012 01:15 Ondra
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
ahoj, sry, tohle byl prispevek mineny primo na Mrkev, proc sel na FEL STM misto na FIT...
19.2.2012 01:45 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
No, hlavní důvod je asi že na počítači mi bleeding edge nevadí ale bleeding edge školu bych zkoušel nerad.
Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
19.2.2012 12:21 Ondra
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
a co Magistr? STM je jen Bakalar...
19.2.2012 12:54 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Na FITu je pětiletý Mgr/Ing?
Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
19.2.2012 14:17 Ondra
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
neni. je tam dvoulety Magistr, navazujici na trilety Bakalarsky. otazka byla minena jako kam chces jit az skoncis Bakalare na STM.
19.2.2012 14:41 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
OI? FIT? V té době už snad bude zaběhnutý. Těžko říct...
Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
19.2.2012 02:01 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Grrr, takhle ze mě vytáhnout, že jsem socka :-D.
18.2.2012 16:07 dad
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
...Vnitřnostem" - jak funguje zamykání, transakce, paralelizace se věnovala jedna přednáška a přitom to bylo to nejzajímavější. Škoda. ...

tohle povazuji za katastrofu. Bude v dalsim studiu ta problematika jeste hloubeji probrana a nebo to uz bylo vse?
18.2.2012 17:04 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Eh, omlouvám se, špatně jsem se kouknul, byly to tři přednášky. Ale stejně mi to přijde málo. Na druhou stranu, je potřeba si uvědomit že velká část studentů třeba nikdy v životě neviděla SQL...

A o dalším navazujícím předmětu nevím, povinný rozhodně není.
Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
Luboš Doležel (Doli) avatar 18.2.2012 22:26 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Já jsem vzdal své magisterské studium na FIT ČVUT po prvním semestru. Důvodem jsou obávané PARy (Paralelní algoritmy a systémy), které náročností a naprostou nepoužitelností překonávají ostatní předměty (včetně matematik) o několik řádů. Když jsem stál před rozhodnutím se týden v kuse učit, pak to neudělat a učit se dál (typický průběh u spolustudentů), tak jsem se na to vykašlal.

Není překvapením, že přednášející/zkoušející tohoto předmětu je ten samý, jehož zkoušku z Datových struktur a algoritmů jsem na FELu měl třikrát za F (nic takového jsem během studia jinak neměl) a po jeho odchodu, co si založil vlastní fakultu, jsem to udělal napoprvé. A to si nemyslím, že by s novým přednášejícím látky ubylo - prostě jen ta zkouška nebyla tak brutální.

Jdu zpátky na FEL a tam je to bez PARů, obecně třeba i statistika tam má menší rozsah oproti FITu.
18.2.2012 22:33 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Wow, já to snad půjdu taky zkusit na FIT (pokud dodělám Bc :D), už jen kvůli tomu jakou mají PARy pověst!
Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
19.2.2012 01:40 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Nejsou tak tezky. Akorat si fakt clovek nesmi myslet, ze to da za dve odpoledne, protoze je toho hodne. Ale urcite to neni takovej strasak jakej se z toho dela, treba ted to melo uspesnost nejakych 51 %, takze pohoda. To ze to kolega vzdal nez aby se tyden ucil myslim rika vic o nem nez o FITu. Ale urcite prijd, bude sranda :)

(akorat by ty PARy chtel trosku zmodernit, protoze velky clustery uz nejsou so bejvaly, co mame GPGPU)
19.2.2012 01:47 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Akorat si fakt clovek nesmi myslet, ze to da za dve odpoledne
Challenge accepted :)
Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
xxx avatar 19.2.2012 01:51 xxx | skóre: 42 | blog: Na Kafíčko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Příloha:
1
Please rise for the Futurama theme song.
19.2.2012 02:00 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Hele tu fotku jsem viděl, když jsem hledal autora ATHelpu :-D.
19.2.2012 13:43 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
P.S. Akorát nevím, jestli to je opravdu on.
19.2.2012 12:00 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Ono to realne jde. U PARu jde o rozsah latky (ktera se ale neda jen tak orezat, protoze tvori uceleny celek), ne o to ze by to neslo pochopit, takze se ti muze stat, ze pujdes ke zkousce po dvou dnech a tu trojku dostanes, protoze se zadani trefi zrovna do toho co umis. Pokud umis trochu myslet a nevykasles se na to, tak to neni problem.
Luboš Doležel (Doli) avatar 19.2.2012 11:51 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
To ze to kolega vzdal nez aby se tyden ucil myslim rika vic o nem nez o FITu.
Říká to o mě zejména to, že nerad ztrácím čas učením se věcí, které v životě nepoužiju. Taková obdoba toho, že jsem posledních pár let na gymnáziu neměl nikdy před sebou učebnici dějepisu, zeměpisu nebo biologie, ale kupříkladu učebnici španělštiny. A zatímco deficit ve znalostech válečných taktik ve středověku jsem nikdy nepocítil, tak ten jazyk jsem už dávno zužitkoval.

A něco podobného jsou PARy. Ten předmět se nezaměřuje na to, jak může programátor zužitkovat paralelizaci v případě softwaru, jaký bude ve svém životě s největší pravděpodobností psát. Praktická část je tam naprosto potlačena do podoby pár konzultačních cvičení, kde se stejně řeší běh nad výpočetním clustrem (to má vskutku každý doma) - a jak jste správně řekl, GPGPU by bylo užitečnější a sám jsem tento názor při cvičení vyjádřil. Teoretická část má podobu zběsilosti, u které především nevidím význam v tom umět tohle všechno nazpaměť.

PARy jsou pro mě epitomem mizerného předmětu. Namísto přínosu tam jde spíš o zkoušení, co všechno ještě student dá; jakýsi "filtr". Reálné programátorské schopnosti většiny studentů FITu ale dost pokulhávají. Hrubým odhadem a z vlastních zkušeností - půlka z nich doteď nedokáže napsat pořádný kus programu v C/C++, assembler je pro ně španělská vesnice a když mají napsat složitý SQL dotaz, tak uhnou očima pryč. Ale ano, během zkouškového a asi tak ještě měsíc poté vám odpoví na otázku Jakou adresu a dimenzi má průnik dvou podkrychlí S1=1**10*11 a S2=*0**0**1 v hyperkrychli Q8.

Faktem ale je, že když jsem začal chodit po pohovorech, tak po zjištění šíře mých znalostí a zkušeností se o mě společnosti praly a předháněly se v tom, kdo mi nabídne víc a kdo mi to nabídne dřív (prý tím značně trpěly vnitřní předpisy). Tenhle typ lidí firmy hledají, ale školy je neprodukují.

Takže raději dostuduji na FELu s vědomím, že tam úroveň trochu pokulhává, a uspořený čas vložím do něčeho jiného.
19.2.2012 12:19 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
půlka z nich doteď nedokáže napsat pořádný kus programu v C/C++, assembler je pro ně španělská vesnice a když mají napsat složitý SQL dotaz, tak uhnou očima pryč.
Tak nevím, tohle je nadsázka nebo je to myšleno skutečně vážně?
Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
Luboš Doležel (Doli) avatar 19.2.2012 12:22 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Smrtelně vážně.
19.2.2012 13:08 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Ona taky cast z nich prisla z FEL STM, ze :-D
19.2.2012 12:30 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
To je ten argument "analyza/algebra/softwarove inzenyrstvi/whatever" mi zadne penize nevydela, ja chodim do skoly abych mel vic penez tak to po me nechtejte. Ale tenhle argument je ale spatne z jednoho duvodu -- pointou vysokoskolskeho vzdelani neni jen naucit konkretni dovednosti (ktere budou nejspis za par let obsolete, i kdyz takovy lambda kalkul uz tu s nami nejakou dobu je a asi i zustane), ale naucit cloveka myslet a resit problemy v kombinaci s temi znalostmi. A tak jako delat kliky, kdy si namaham svaly ze me udela cloveka s vetsimi svaly, delat tezke teoreticke predmety ze me udela cloveka s "vetsim mozkem", neboli chytrejsiho cloveka. A ano, PARy jsou filtr, takze kdyz se pak podivam na diplom, muzu si rict "tenhle clovek udelal PARy". PARy jsou ekvivalnetem vycislitenosti a spocetnosti (nebo ceho) z matfyzu, a krom toho je na MIT, v Berkeley a ve Wisconsinu maji taky.

Co se tyka clusteru, tak ano, malokdo jich ma doma nekolik, ale v top500 jich precejen par bude, a MPI je prumyslovy standard pro systemy s distrbuovanou pameti, a pokud chci vytahnout nejaky slusny vykon z GPGPU, budu stejne potrebovat vic stroji a tomu MPI se nevyhnu. Vlastne ani tem paralelnim algoritmum, i kdyz za pametovy model CUDA bych vrazdil.

Argumenty o "a lidi z FITu programujou stejne hur nez ja" resit nebudu, protoze je to "vy zase mlatite cernochy". Je ovsem fakt ze ja MPI pouzil casteji nez assembler.
Luboš Doležel (Doli) avatar 19.2.2012 12:40 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Ale tenhle argument je ale spatne z jednoho duvodu -- pointou vysokoskolskeho vzdelani neni jen naucit konkretni dovednosti (ktere budou nejspis za par let obsolete, i kdyz takovy lambda kalkul uz tu s nami nejakou dobu je a asi i zustane), ale naucit cloveka myslet a resit problemy v kombinaci s temi znalostmi.
To bych bral, jenže ono to tak potom nedopadá. To je ten problém. Rád bych viděl úspěšnost, kdybyste absolventům PARů na FITu předhodil nějaký trochu zapeklitější problém v multithreaded aplikaci.
A ano, PARy jsou filtr, takze kdyz se pak podivam na diplom, muzu si rict "tenhle clovek udelal PARy".
To mě pobavilo. Teď by mě zajímalo, kolik takových, co ví, co jsou to PARy, ve firmách najdete. Diplom navíc řeší jen pokud jdete na juniorskou pozici; u seniorských, kde dokládáte hlavně schopnosti a zkušenosti, je diplom nezajímá.
19.2.2012 13:07 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
To bych bral, jenže ono to tak potom nedopadá. To je ten problém. Rád bych viděl úspěšnost, kdybyste absolventům PARů na FITu předhodil nějaký trochu zapeklitější problém v multithreaded aplikaci.
Jak by ten zapeklitejsi problem mel vypadat?

Nevim, jestli tu nedochazi ke zmateni pojmu. Mluvime o 1) concurrency, kdy dela program vic veci najednou, nebo o 2) parallelism, kdy vypocet rozprostru po vic vypocetnich jednotkach aby byl rychleji?

Multithreading se ve vetsine pripadu (nepocitam takove x264 a podobne) pouziva na to prvni, a to se na FEL EaI VT ucilo a na FITu uci na bakalari v predmetu Operacni Systemy. Tam clovek potka vecerici filozofy, semafory a podobne. To je jina uloha nez "tady jsou ctyri pocitace s nvidia grafikama, udelej at to nasobi matice dost rychle". Oboji je vysokoskolska vec, podobne jako crypto, teorie grafu nebo prekladace v tom smyslu, ze to potrebuje teoreticky zaklad a nekdo kdo ho nema bude dost prekvapen, ale jedna se o dost rozdilne problem.

To mě pobavilo. Teď by mě zajímalo, kolik takových, co ví, co jsou to PARy, ve firmách najdete.
Napriklad vsechny kdo udelali FEL CVUT v poslednich deseti letech, a vsechny kdo udelaji FIT CVUT v budoucnu.
Luboš Doležel (Doli) avatar 19.2.2012 20:33 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Nevim, jestli tu nedochazi ke zmateni pojmu. Mluvime o 1) concurrency, kdy dela program vic veci najednou, nebo o 2) parallelism, kdy vypocet rozprostru po vic vypocetnich jednotkach aby byl rychleji?
Obojí. Jenže s concurrency se setkají spíš.
To je jina uloha nez "tady jsou ctyri pocitace s nvidia grafikama, udelej at to nasobi matice dost rychle".
To vím. Jen si nejsem jist, že pro tento typ úlohy je nutné znát nazpaměť látku z PAR. Takový zajímavý paradox toho předmětu je, že v průběhu semestru se (na)učíte paralelně programovat, sami si vyzkoušíte různé vlastnosti (dopad latence na rychlost výpočtů, že to má část, která se paralelizovat dá a která nedá atd.) a poté, co to zvládnete, vás čeká zkouška z něčeho, co jste k tomu nepotřebovali vědět a nikdy ani nebudete.

S crypto, teorií grafu nebo překladači problém nemám.
19.2.2012 22:11 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Concurrency se ale uci v Operacnich Systemech na bakalari s Vagnerem. Prej libustka.

Ta latka na semestralky je vybrana prave tak, aby k ni nebylo potreba prilis teorie, aby se dalo rovnou zacit, navic ten cluster ktery ma FIT je dost jednoduchy a propojeny stylem kazdy s kazdym, takze hromada silenych paralelnich algoritmu jejichz ucelem je vyporadat se s pocitaci ktere jsou tak velke ze se jejich procesory proste nedaji propojit kazdy s kazdym tam nedavaji smysl, ale na velkych systemech se bez nich clovek nehne. A aby se dala ucit treba paralelni linearni algebra, je potreba porozumet tem komunikacnim algoritmum a tomu jak spocitat paralelni slozitost, coz je potreba ukazat na jednodussich algoritmech ... a najednou je z toho dvanacta prednaska.

Ale treba ta CUDA (se s ni porad ohanim, co?) je v zasade APRAM z PARU, a kdyz si vezmu ctyri pocitace s grafikama a chci nasobit matice, uz ty PARy vyuziju. A asi nemusim rikat, ze bez nasobeni matic nebo reseni rovnic neni predpoved pocasi nebo stavba temelina.
xxx avatar 19.2.2012 13:21 xxx | skóre: 42 | blog: Na Kafíčko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
To mě pobavilo. Teď by mě zajímalo, kolik takových, co ví, co jsou to PARy, ve firmách najdete. Diplom navíc řeší jen pokud jdete na juniorskou pozici; u seniorských, kde dokládáte hlavně schopnosti a zkušenosti, je diplom nezajímá.
Tezko rict, ale pokud se podivate po velkych firmach, tak tam s velkou p[ravdepodobnosti nekoho z VT z FELu najdete.
Please rise for the Futurama theme song.
xxx avatar 18.2.2012 23:04 xxx | skóre: 42 | blog: Na Kafíčko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr

Sem netusil, ze Tvrdik patri mezi lidi, jehoz jmeno se nevyslovuje. :) Jinak mozna kdybyste nedal jen na sve spoluzaky, a ten tyden se ucil, tak byste mozna pochopil k cemu ty PARy jsou, a mozna tu zkousku dal na prvni pokus, stejne jako spousta mych spoluzaku.

Jinak jste si hezky obhajil, proc jit na lehci skolu. Mimochodem podobne jako vy uvazuje sposta ldi, kteri jdou na FEL. Jaka pak bude uroven absolventu FELu oproti FITu, si uz domyslete sami.

Please rise for the Futurama theme song.
19.2.2012 00:19 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Sem netusil, ze Tvrdik patri mezi lidi, jehoz jmeno se nevyslovuje.
(dost vtipný, v pondělí jedu zrovna na ČVUT )
↑ Well, fuck! :-D
Luboš Doležel (Doli) avatar 19.2.2012 11:52 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
tak byste mozna pochopil k cemu ty PARy jsou
Tak když už jsem se to tedy neučil, tak si to rád poslechnu od tebe (nevím, proč si vykáme ;-)).
xxx avatar 19.2.2012 20:12 xxx | skóre: 42 | blog: Na Kafíčko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Seznamis se s moznostma paralelizac ruznych problemu, zejmena pak s tim, ze nektery problemy moc paralelizovat nejdou, nebo ze sice jdou, ale dost neoptimalne (ze kdyz tam proste bude neco co pripomina prefix sum, nebo redukci, tak se pod log n nedostanes apod.). Chapu, ze pro provozovani a programovani Abicka to prinosne neni, ale na tema prakticka/teoreticka vysoka skola se uz tady debaty vedly.
Please rise for the Futurama theme song.
Luboš Doležel (Doli) avatar 19.2.2012 20:28 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Seznamis se s moznostma paralelizac ruznych problemu, zejmena pak s tim, ze nektery problemy moc paralelizovat nejdou, nebo ze sice jdou, ale dost neoptimalne (ze kdyz tam proste bude neco co pripomina prefix sum, nebo redukci, tak se pod log n nedostanes apod.).
Vida, to je to, co sis z předmětu odnesl a to opravdu je hodnotné. S tím bych problém neměl. Já se na ten předmět původně těšil!

Problém mám s 98 % ostatní teorie, co si člověk musí naloadovat do mozku.
19.2.2012 22:03 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Ja bych prihodil zkusenost, ze moznsot neco paralelizovat masivne zavisi na tom, jakou architekturu ma pocitac na kterem to delam. Algoritmy pro CUDA budou vypadat dost jinak nez algoritmy pro IBM Bluegene.
Martin Tůma avatar 19.2.2012 19:13 Martin Tůma | skóre: 38 | blog: RTFM | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Důvodem jsou obávané PARy (Paralelní algoritmy a systémy), které náročností a naprostou nepoužitelností překonávají ostatní předměty (včetně matematik) o několik řádů.

To je daný především tím, že brutálně devalvovaly předměty v základní etapě, který byly s PARama zcela srovnatelný (v obou zmiňovaných kriteriích). PARy se tak nyní můžou zdát řádově náročnější, ale ve srovnání s M1(2,3), polem nebo obvodama už to tak markantní nebylo. Jedinej problém PARů byl v tom, že si člověk za těch pár semestrů mezi odvykl pořádně makat...

Nicméně pravda je, že pro dnešní FEL/FIT "style" (titul do každé rodiny) jsou PARy mimo a daly by se jistě nahradit něčím prakticky mnohem užitečnějšim, stejně tak jako se to stalo těm filtrovacím předmětům základní etapy.

Každý má právo na můj názor!
Luboš Doležel (Doli) avatar 19.2.2012 20:39 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
To je daný především tím, že brutálně devalvovaly předměty v základní etapě, který byly s PARama zcela srovnatelný (v obou zmiňovaných kriteriích).
Ta fakulta je na světě dva roky a už devalvovala?
Nicméně pravda je, že pro dnešní FEL/FIT "style" (titul do každé rodiny) jsou PARy mimo a daly by se jistě nahradit něčím prakticky mnohem užitečnějšim, stejně tak jako se to stalo těm filtrovacím předmětům základní etapy.
Jen ať nás tam drtí a mučí, ale ať je to ksakru něco užitečnýho! To mě na tom vadí, všechny obtížný předměty na ČVUT jsou a byly matematiky, elektro, fyzika a další blbosti kolem, pomalu se člověk diví, že tam nestrčí třeba ještě něco ze stavařiny nebo medicíny, když už se tak rozjeli, ale nikdy ne věci kolem softwaru. Výjimkou během Bc. studia bylo UOS (Úvod do operačních systémů) se Žďárkem a C++ v podání Vágnera, ale oba už to na FELu nedělají.
19.2.2012 21:58 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
UOS se Zdarkem a C++ a OSY s Vagnerem na progtestu je prave ta filtrace na bakalari FITu (i kdyz Olsak se s Algebrou taky nezapre), mam ze statistik uspesnosti pocit, ze spokojene prejali roli obvodu a fyziky z FELu.

Jinak tip bych, ze mluvi o FELu z davne minulosti, pred prichodem strukturovaneho studia (kdy to byl cele jeden petilety magistr), protoze teorie elmag. pole se v tom "novem" (co zrusili asi tri roky zpatky) na pocitacovem oboru neucila. Ten nemuzu porovnat, protoze jsem delal ten novejsi, ale rekl bych ze PARy nebyly tak jine nez treba Fyzika s Rosenkranzem nebo EO2 se Zemankem. Akorat si na to hromada lidi odvykla.
19.2.2012 22:08 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Jojo, vloni měla algebra nějakých 26% průchodnost. Letos 31%. Ale sakra, letos měly DSA 35% průchodnost, a to jsou ty největší jelita co neprošli přes prvákový filtr už ze hry - Píše taky slušně filtruje.
Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
19.2.2012 22:14 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Jo, vy mate taky Olsaka, co? ;-) Ale ta algebra neni tezka, jen je to prvni predmet kde musi clovek umet abstraktne myslet, a to se nekteri proste nenauci at delaji co delaji.

FIT ma ty uspesnosti vetsi, ale mam podezreni ze to je tim, ze mame prijimacky, takze ty nejvetsi trubky ani nenastoupi.
19.2.2012 22:33 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Jojo, on fakt není tak špatnej. Ale nemít za sebou rok na matfyzu, nevím jak bych tu algebru dával.

Mimochodem, student na FITu?
Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
20.2.2012 08:29 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Jop.
19.2.2012 22:33 jas | skóre: 13 | blog: blag
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
To mě na tom vadí, všechny obtížný předměty na ČVUT jsou a byly matematiky, elektro, fyzika a další blbosti kolem...

Osobne by som videl problem skor v style vyucovania (alebo pripravy/pristupe studentov) nez v samotnej matematike (a zrejme aj fyzike a elektre). Vsetko sa da podat tak, ze to bude vyzerat nudne a strasne neprakticky a vsetko sa da brat tak, ze to je nudne a strasne neprakticke. U teoretickejsich predmetov je este problem, ze nie je mozne (zrejme z casovych dovodov) podavat aj prakticke aplikacie.

Taka matematicka analyza, ktora je zdanlivo zbytocna nachadza uplatnenie napr. v analyze zlozitosti algoritmov (obvzlast tych menej trivialnych). Algebra zas nachadza celkom bohate uplatnenie napr. pri analyze prvocisiel. A taka teoria grafov? Tam su snad priklady pouzitia jasne vsetkym.

Osobne mi matematicke predmety prisli ako jedny z najlahsich z celeho studia a prevazne boli len (casto nutnym) uvodom do dalsich predmetov, pricom nadvazujuce predmety boli casto omnoho obtiaznejsie.

Celkovo z toho, co popisujete, pozadujete skor odborne specializovane stredoskolske vzdelanie (aka remeslo) nez vysokoskolske vzdelanie. Na podobnu temu mal celkom zaujimavu prednasku Ken Robinson: Schools kill creativity. V skratke ide o to, ze dnesna spolocnost nuti ist vsetkych na vysoke skoly napriek tomu, ze maju omnoho lepsi talent na nejake remeslo a vysoka skola je im skutocne zbytocna.

Neberte prosim predchadzajuci odstavec v zlom svetle. Problem je skor v tom, aky nadych maju dnesne stredne odborne skoly nez ako to bolo skutocne myslene. V dobrom systeme moze mat dobry remeselnik daleko vyssi dopad na spolocnost a daleko vyssi plat nez nejaky vysokoskolsky vzdelany clovek.

Martin Tůma avatar 19.2.2012 22:56 Martin Tůma | skóre: 38 | blog: RTFM | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Ta fakulta je na světě dva roky a už devalvovala?

Obě fakulty devalvovaly už samotným rozdělením KP FEL na FIT a FEL, protože tolik kvalitních lidí aby se z toho daly vytvořit 2 fakulty tam prostě nebylo...

Jen ať nás tam drtí a mučí, ale ať je to ksakru něco užitečnýho! To mě na tom vadí, všechny obtížný předměty na ČVUT jsou a byly matematiky, elektro, fyzika a další blbosti kolem

Netvrdil bych, že matematika, fyzika a elektro jsou "blbosti okolo počítačů"... Nicméně ano, i tyhle předměty mohly bejt mnohem víc "k tématu" (především matematika - poměr diskrétní matematiky/algebry/numerickejch metod k analýze byl pro VT dost tristní...).

Každý má právo na můj názor!
19.2.2012 13:53 xHire | skóre: 20 | blog: Linuxovník
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Osobně, jak to jen jde, se vyhýbám skupinovým projektům. Pokud člověk fakt nenatrefí na poctivé lidi, tak to dopadá takhle… Proto když můžu, dělám projekty sám. Tedy kromě párového programování, tam to jaksi z principu nešlo, ale to jsem měl zrovna štěstí, že člověk, se kterým jsem byl do páru, byl Áčkař. :c)
Kryptoměny a bločenka.
17.12.2013 18:51 Pan inkognito
Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze: ČVUT FEL STM, třetí semestr
Poviem to velmi strucne, studoval som FIT 2 roky, vyletel som na matike. Teraz som na FEL STM. Kto vravi ze FEL je lahsia skola nevie o com hovori a radsej by naozaj mal prestat pchat ludom do hlavy hluposti ked si sam neskusil obe fakulty. Uroven a rozsah latky predmetov je uplne uplne rovnaka. Akurat na FELu neni tak vyhroteny PROGTEST co je mimochodom kravina sama o sebe (automat co vas cely den/noc posiela do kelu kvoly segfaultu ktory absolutne nieste schopny vyriesit pokial nenapisete Vagnerovi a nezistite ze vam posiela premennu ktora po case zanikne takze si jej obsah musite ulozit do vlastnej premennej- mimochodom ked mi toto napisal tak som si pomyslel WTF ten chlap si z nas snad robi srandu preco to do slaka nenapisal do zadania ze si nato mame davat pozor?). Progtest ma na jednej strane naucil lepsie programovat, na druhej strane som mu musel venovat polovicu semestru a pre zvysnych 5 predmetov ostala ta druha polovica casu. tl;dr progtestove predmety niesu nedatelne ale je to na ukor inych predmetov.

Jediny rozdiel medzi FITom a FELom je ten, ze na FIT naberu rocne 1000+ ludi a tak sa k nim aj spravaju. Na FELe som sa stretol s daleko ludskejsim pristupom od cviciacich az po garantov. Obe fakulty su vsak rovnako narocne. No ak by siel vratit cas, tak by som si znovu vybral FEL, a nie FIT.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.