Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Kromě notebooku mám doma ještě "velký" počítač s docela slušným monitorem. Výkonově sice nic moc (Pentium II@233MHz), ale ssh na vzdálený server stále dokáže. Pokud chci psát na velkém počítači, musím psát na jeho klávesnici a posunovat jeho myš. Vlastně nemusím...
Řešení se jmenuje x2x.
ssh -X cilovy-pocitac.com x2x -west -to :0 &
Program x2x na okraji obrazovky vytvoří malé neviditelné okno a veškeré události z tohoto okna posílá na vzdálený displej. V praxi to vypadá tak, že přejedu přes západní (levou) hranu "nativního" displeje myší a kurzor se mi zobrazí na vzdáleném displeji. Všechny události z myši a klávesnice se potom tlačí do vzdáleného displeje a pro ovládání obou počítačů mi stačí jedna klávesnice a myš.
Programy na lokálním počítači dále běží a zobrazují se na lokálním počítači, programy na vzdáleném počítači běží a zobrazují se na vzdáleném počítači. Všechny aplikace běží dále i po rozpojení x2x.
Podobnou službu může poskytnout také projekt DMX (Distributed Multihead X) - až seženu větší množství monitorů a stojanů pod ně, tak si zkusím sestavit virtuální obrazovku 3x3 pomocí DMX.
Pro připojení na Windows je možné použít x2vnc, cílová stanice je potom stroj s VNC serverem.
Viz též: Share mouse and keyboard using x2x and ssh
Update: v diskusi pod článkem se objevil tip na projekt Synergy, zatím jsem ho nezkoušel.
Tiskni
Sdílej: