Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Leoš Literák navrhl, abychom se společně pokusili o online učebnici linuxu. Navrhuji abychom se pro začátek odrazili od kostry tohoto tutoriálu a společně dospěli k návrhu kostry našeho dokumentu.
Takže, můj návrh prozatimní struktury je:
Takže dávám "do placu" tento návrh kostry a prosím ostatní, aby se připojili s návrhy, co vynechat a naopak přidat, jak dále větvit ...
Tiskni
Sdílej:
Co bys chtěl napsat pro ně?Co třeba manuál k tomu programu co potřebují používat. On už stejně asi bude existovat, tak by to bylo aspoň bez práce.
Na lidi, kteří se nechtějí učit nic, kašlu, ježto pro ty by byla ztráta času cokoli psát.To jsem myslel tím výše, protože ti to stejně číst nebudou, řeknou " no a co, tohle číst nebudu" a budou chtít přesný popis něčeho konrkétního obvykle blbosti...
Rekl bych, ze tohle je otazka, ktere bychom meli venovat pozornost predevsim. Predpokladam, ze valna vetsina z nas jsme technici, pripadne pracujeme na nejakych firemnich projektech s technikou (nejen IT) souvisejicich.
A pokud vim, tohle by mel byt (az na par drobnosti) projekt jako kazdy jiny. A kazdy projekt zacina cim?
Nevim nevim, ale zatim jsem tu nic podobne rozepsaneho nevidel. Nechci pusobit jeste vetsi flame nez uz tu je, ale pripada mi zbytecne se hadat o kapitolach, kdyz ani nemame jednotnou vizi.
Každopádně by se mělo začít (po nějakých těch "povinných" úvodech typu GNU, FSF, Linux, UNIX, ...) příkazy login, man, ls apod. Přesměrování roury. Práce s textem. Zkrátka body 1. až 5. A to vše s neustálým připomínáním unixové ideje jednoduchých nástrojů.Tady si myslím, že bychom měli nasadit opak, člověka, který skoro neví co to je, to moc bavit nebude, protože ani neví, jestli to bude dělat nebo ho bavit, proto bych na začátek jen strašně moc stručně vysvětlil, že je tu GNU a že je tu Linux a unixy atd atd, jen jemně, a až k tomu přičichne, tak pokud ho to bude bavit == bude číst dál, se o tomto dozví, ale u věci, která ho baví už to číst bude. Znal jsem dost lidí co začínalo a vždy tohle na začátku přeskakovali, pak se ptali jak to s tím je ...
Rád bych se podílel na této knize. Je to přesně to, co začátečníkům chybí. Učebnice - vše na jednom místě. Bohužel nemám na to, abych něco takového organizoval a vytvářel. Vědomostně (linuxový začátečník, který má ale v paměti všechny dotazy na celý systém) ani časově (zaměstnání - 2ks).
Zřizuji si samostatnou místnost, kterou nazývám TUX-ROOM
Teď ke kostře :
Měla by tam být samostatná kapitola pro SOUBOROVÝ SYSTÉM (kde co najdu - nestačí "/ETC", ale musí tam být další základní větvení), KONFIGURAČNÍ SOUBORY (kde je najdu a co pak s nimi), ZVUKOVÝ SYSTÉM (docela dost dlouho jsem nastavoval drivery, než jsem objevil mixer), GRAFICKÝ SYSTÉM (s tím mám věčné problémy, doufám, že zase najdu nějaký "mixer" ), v základní kostře mi ještě chybí APLIKACE (stačí jen tabulka, kde bude uvedeno, že KPPP je pro pevné připojení k netu přes telefon, GIMP - grafický program atd. - ty názvy byly před zorientováním doslova šílené)
Jinak s přípravou rád pomůžu, pokud bude zájem.