Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Včera večer nebylo co dělat, tak jsem si řekl že udělám pořádek na disku. Přerovnám si empétrojky a tak.
To znamená zálohu důležitých věcí z /home, stejně jsem ale na tenhle oddíl moc a moc opatrný, ještě zkopírovat systémový oddíl, na home, tam snad bude trochu víc v bezpečí, co kdyby.
Takovouhle kravinu už dělat nebudu, reiserFS opravdu zmenšit moc nejde, i když qtparted se tvářil, že je všechno v pořádku.
Jen bůh ví, co tím chtěl básník říct....
A navrhovaný způsob opravy --rebuild-tree. Řekl jsem si, nu tedy dobrá, když ti to udělá radost... No pominu-li to že na 70GB oddílu to chroupalo skoro jeden a půl hodiny a přez obrazovku lítal výpis co se všechno maže, byla to celkem zábava. Protože opravdu, ale opravdu mě zamrazilo, když nešel připojit ani /home. Tam ovšem stačilo poštvat fsck.reiserfs --fix-fixable a všechno bylo v pořádku.
Co ale v pořádku nebylo, na /mnt/store, vybíleno jak jak po razii urny, nějaké zbytečky empétrojek, povětšinou od poloviny dál, lost+found mělo přes 30GB.
Takže co mě tahle experience stála? Přes 25GB hudby, vlastnoruční balíčky (zazálohovanou mám jen asi polovinu), updatovací balíčky na Slackware, obrazy s FreeBSD, instalace Q3A a UT2k4, rpmka OOo, a spoustu phodného balastu, který jsem chtěl přetřídit a promazat. To se mi opravdu povedlo, a vzal jsem to z gruntu.
Takže vzhledem k tomu, že fsck chroupal disk do tří do rána, tak jsem naspal nějaké čtyři hodiny, od té doby ripuju cédéčka co mám doma, stáhnul jsem důležité věci, jako nVidiácké ovladače na grafiku. Zbytek později ve škole, po GPRSce to tahat nebudu, to bych zešedivěl.
protože už asi nikdy nedám dohromady všechno jak bylo, tak jsem si dal opravdu názornou lekci toho co se nemá dělat a co se dělat má. Závěrečné poučení zní: "Když něco funguje, tak do toho nehrab!!!". Poučení dvě zní:"Zálohovat i to co není životně důležité, ale máme to rádi (e. q. some sweet music)".
Tiskni
Sdílej:
Co fuguje neřešit - to tvrdim všude. Jen kdybych měl náhodou tak 4x více času, než by to mělo vyžadovat, tak si na to troufnu - abych měl když tak čas spravovat následky.
--rebuild-tree
, tak mě napadlo, že těch dat moc nezbylo Vcera byl asi blbej den, mne se stalo skoro to samy. Akorat jsem prisel o 5GB fotek a "jen" 10GB hudby rozesranim partition table (jinak to ani nelze rict). Dokonce na ten disk nejde pustit ani cfdisk. Z 10 partisen prezila jen ta s /home, po nekolikahodinovem upravovani parttion tabulky jsem zprovoznil i / oddil.
Smele muzu rict ze uz v zivote nebudu zkouset QTparted, kdyz mam dobre zkusenosti s cfdikem. Z neznameho duvodu mi pridal mezi kazde dve partisny jednu malou o presne 62 cylindrech (ca 0.02MB)
Ted mne tedy ceka obnova dat z NTFS
Koukám, že se daří. Mi se v pátek zase podařilo odinstalovat půlku systému
Chtěl jsem po
emerge -uDN worlddát
revdep-rebuildale zkopíroval jsem špatný příkaz z poznámek a byl z toho
emerge deplean
Celý víkend jsem kompiloval odinstalované balíky.
gpart? Uz nekolikrat jsem s nim znovuvytvoril poskozenu partition tabulku.
Co jsem objevil dvd-ram, tak už zálohuju skoro "kdeco".