Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Včera večer nebylo co dělat, tak jsem si řekl že udělám pořádek na disku. Přerovnám si empétrojky a tak.
To znamená zálohu důležitých věcí z /home, stejně jsem ale na tenhle oddíl moc a moc opatrný, ještě zkopírovat systémový oddíl, na home, tam snad bude trochu víc v bezpečí, co kdyby.
Takovouhle kravinu už dělat nebudu, reiserFS opravdu zmenšit moc nejde, i když qtparted se tvářil, že je všechno v pořádku.
Jen bůh ví, co tím chtěl básník říct....
A navrhovaný způsob opravy --rebuild-tree. Řekl jsem si, nu tedy dobrá, když ti to udělá radost... No pominu-li to že na 70GB oddílu to chroupalo skoro jeden a půl hodiny a přez obrazovku lítal výpis co se všechno maže, byla to celkem zábava. Protože opravdu, ale opravdu mě zamrazilo, když nešel připojit ani /home. Tam ovšem stačilo poštvat fsck.reiserfs --fix-fixable a všechno bylo v pořádku.
Co ale v pořádku nebylo, na /mnt/store, vybíleno jak jak po razii urny, nějaké zbytečky empétrojek, povětšinou od poloviny dál, lost+found mělo přes 30GB.
Takže co mě tahle experience stála? Přes 25GB hudby, vlastnoruční balíčky (zazálohovanou mám jen asi polovinu), updatovací balíčky na Slackware, obrazy s FreeBSD, instalace Q3A a UT2k4, rpmka OOo, a spoustu phodného balastu, který jsem chtěl přetřídit a promazat. To se mi opravdu povedlo, a vzal jsem to z gruntu.
Takže vzhledem k tomu, že fsck chroupal disk do tří do rána, tak jsem naspal nějaké čtyři hodiny, od té doby ripuju cédéčka co mám doma, stáhnul jsem důležité věci, jako nVidiácké ovladače na grafiku. Zbytek později ve škole, po GPRSce to tahat nebudu, to bych zešedivěl.
protože už asi nikdy nedám dohromady všechno jak bylo, tak jsem si dal opravdu názornou lekci toho co se nemá dělat a co se dělat má. Závěrečné poučení zní: "Když něco funguje, tak do toho nehrab!!!". Poučení dvě zní:"Zálohovat i to co není životně důležité, ale máme to rádi (e. q. some sweet music)".
Tiskni
Sdílej:
Co fuguje neřešit - to tvrdim všude. Jen kdybych měl náhodou tak 4x více času, než by to mělo vyžadovat, tak si na to troufnu - abych měl když tak čas spravovat následky.
--rebuild-tree
, tak mě napadlo, že těch dat moc nezbylo Vcera byl asi blbej den, mne se stalo skoro to samy. Akorat jsem prisel o 5GB fotek a "jen" 10GB hudby rozesranim partition table (jinak to ani nelze rict). Dokonce na ten disk nejde pustit ani cfdisk. Z 10 partisen prezila jen ta s /home, po nekolikahodinovem upravovani parttion tabulky jsem zprovoznil i / oddil.
Smele muzu rict ze uz v zivote nebudu zkouset QTparted, kdyz mam dobre zkusenosti s cfdikem. Z neznameho duvodu mi pridal mezi kazde dve partisny jednu malou o presne 62 cylindrech (ca 0.02MB)
Ted mne tedy ceka obnova dat z NTFS
Koukám, že se daří. Mi se v pátek zase podařilo odinstalovat půlku systému
Chtěl jsem po
emerge -uDN worlddát
revdep-rebuildale zkopíroval jsem špatný příkaz z poznámek a byl z toho
emerge deplean
Celý víkend jsem kompiloval odinstalované balíky.
gpart? Uz nekolikrat jsem s nim znovuvytvoril poskozenu partition tabulku.
Co jsem objevil dvd-ram, tak už zálohuju skoro "kdeco".