Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
BTW: používáte někdo doménu třetího řádu? Že bysteš měli JID: jméno@moje.jeho.našeMám takle web a mail. Jabber server mám doma na doméně od dyndns.org.
Vraťme se ale k podstatě problému: uživatel se přece nechce spoléhat na to, že jeho kamarád Lojza z vedlejší ulice se o ten server bude hezky starat celý život. Jistým řešením je, že by tu doménu převzal někdo jiný a provozoval ten server, ale to jde jen v případě přátelských vztahů - adminovi taky může hrábnout a doménu prodá člověku, co tam chce provozovat úplně jiné věci než veřejný jabber server.To má jenom dvě řešení – buď nějaké externí adresářové služby, které budou mapovat nějaké uživatelské jméno na aktuální kutečné JabberID. Jenže to pak zase bude problém, že se spoléháte na tuhle službu… A nebo k Jabberu přidat rozšíření umožňující podat zprávu „uživatel se přemístil, jeho nové JabberID je…“ (něco jako HTTP kód
303 See other
nebo 551 User not local; please try <forward-path>
ze SMTP). Což je varianta jenom pro případ, že Lojza od vedle s údržbou serveru nesekne hned, ale server mu bude umírat postupně.
To má jenom dvě řešení – buď nějaké externí adresářové služby, které budou mapovat nějaké uživatelské jméno na aktuální kutečné JabberID. Jenže to pak zase bude problém, že se spoléháte na tuhle službu…Pak by ale stačilo vyřešit přechody mezi poskytovateli adresářových služeb, nemuselo by se to řešit u každého protokolu zvlášť. Poštovnímu programu by se zadalo cosi jako contacts://jenda@geeks.cz a program by si od adresářové služby vyžádal e-mailovou adresu uživatele jenda (pokud by jich měl víc, tak by nabídl uživateli výběr mezi profily.. pracovní, domácí atd.). Zároveň by se mohl stáhnout i např. jeho veřejný klíč. Jen je potřeba vyřešit, aby všichni neměli přístup ke všem kontaktům (třeba jenom mail ale ne číslo na mobil).
V klientech to není tak zásadně důležitéV klientech je to důležité pro BFU. Stačí pak totiž zadat jen JID (+ heslo) a je hotovo. Bez této podpory by se musela zadávat ještě zvlášť adresa serveru a to už je určitá komplikace.
A kteří klienti a servery nepodporují SRV záznam?Možná se už situace změnila, ale ještě nedávno to bylo tak, že ho podporovalo jen velmi málo klientů a serverů.
IMHO klienta si můžete vybrat svobodně a servery mají plnou podporu.U klienta mě to příliš netrápí, protože si mohu adresu nastavit ručně. Je to jen mírná komplikace. U serverů je to mnohem důležitější a netroufal bych si tvrdit, že všechny (aspoň ty nejpoužívanější) mají podporu SRV záznamů.
Prostě systém XMPP je v tomto ohledu stejný jako u SMTP s tím nepodstatným rozdílem, že pro SMTP máme MX a pro XMPP SRV záznam.A s tím nepodstatným rozdílem, že zatímco podpora MX je u SMTP serverů stoprocentní, podpora SRV u XMPP serverů stoprocentní není.
ICQ gateways
mám nastaveno Encoding
na Windows-1250
. Zkoušel jsem to jen s originálním klientem ICQ jako protistranou a čeština byla vpořádku. Pokud je s jiným klientem na protistraně s češtinou problém, prohlásil bych to za problém toho klienta jabber.cz
mi čeština nefunguje. Ty dva ICQ transporty pro příště vynecháme
Tiskni
Sdílej: