Do 20. února lze hlasovat pro wallpapery pro Ubuntu 26.04 s kódovým názvem Resolute Raccoon.
Byla vydána lednová aktualizace aneb nová verze 1.109 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.109 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu modulárního otevřeného handheldu Mecha Comet s Linuxem.
V nedávno zveřejněné kolekci dokumentů souvisejících s kontroverzním finančníkem a kuplířem Jeffrey Epsteinem se překvapivě objevil i referenční manuál unixového shellu Bash, jedná se o verzi manuálu z roku 2005. Aktuální vydání si lze stáhnout ze stránek GNU.
The Document Foundation oznámila vydání nové verze 26.2 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs). Vypíchnout lze podporu formátu Markdown.
Co se děje ve zprávách, ví asi každý - válka sem, clo tam, demonstrace na jednu i druhou stranu a bastlíř už má pocit, že se snad ani nic jiného neděje. To by však byl velký omyl a Virtuální Bastlírna je zde jako každý měsíc, aby vytáhla na světlo světa události ze světa vědy a techniky. Připojte se tedy nezávaznému povídání Strahovského MacGyvera! Co se tam bude probírat? PCBWay začalo dělat průhledné plošňáky, MARS končí s výrobou skříněk, FEL
… více »Guvernérka státu New York Kathy Hochul (Demokraté) plánuje novou legislativu, která by měla omezit výrobu 3D tištěných zbraní. Tento návrh zákona zavádí povinnost pro všechny 3D tiskárny prodávané ve státě New York obsahovat 'software' bránící ve výrobě zbraní. Návrh zákona rovněž zakazuje lidem sdílet 'digitální plány zbraní' (blueprinty) bez povolení. Existují důvodné obavy, že se tento nešťastný nápad může šířit do dalších zemí a ovlivnit celý 3D tisk jako takový. Ostatně, s podobnou regulací nedávno přišel i stát Washington.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2025 a leden 2026 (YouTube). Zajímavé, že i v roce 2026 celou řadu problémů vyřeší falšování řetězce User-Agent.
Bylo rozhodnuto, že Linux From Scratch (LFS) končí s podporou System V init. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů už budou pouze se systemd.
Byla vydána nová verze 2026.1.0 "Like a Version" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu. Změněno bylo číslování verzí. Předchozí verze byla 2.9.1.
Nedávno jsem narazil na jednom blogu na takové desatero proč používat jabber místo ICQ. Snahu sice cením, ale ty důvody se mi moc nezdály, takže jsem se rozhodl sepsat vlastní seznam.
Důvody jsem řadil podle důležitosti (pro mne). Chybí-li vám tu nějaké, budu rád, když je doplníte v diskusi.
Tiskni
Sdílej:
ad 4. Naopak. I když mohou, tak češtinu uživatelé ne a ne používat.
ad 5. Ano.
Něco jiného: svoboda.
To Jabber neumí.Není pravda. Záleží na serveru, jestli to umí nebo neumí. Stejně jako u e-mailu.
Kdyby to fungovalo, tak by možná bylo užitečné mít JID jmeno@mojedomena.cz a mít možnost kdykoli změnit jabber server se zachováním JID.
Tady něco je, ale ta část začíná větou Jabberd 2, in addition to other Jabber clients and servers, is able to use DNS SRV records for hostname resolution. To nevypdá, že by to mělo fungovat vždy a za všech okolností.
Lze teda mít doménu ignor.cz a zprávy na knize@ignor.cz se mi budou dorucovat na knize@gmail.com? Nebo je k tomu nutná spolupráce i gmailu?
Co stojí ten GA? A je to běžná služba? Tedy je to opravdu použitelné pro případ, že bych chtěl server změnit? Když není na co změnit, tak je na nic, že to teoreticky jde
Nebo aspoň hoď odkaz na nějaký návod.
Dnes mezi 14:30 až 16:00 provedl provozovatel hostingového centra, ve kterém jsou umístěny servery Jabbim.cz, neplánovanou údržbu. Bohužel jsme o ní nebyli informováni a nemohli jsme Vás předem upozornit na chystaný výpadek. Protože naše služby jsou dlouhodobě ceněny právě pro svoji stabilitu a podobný výpadek nebyl zaznamenán déle než rok, omlouváme se našim uživatelům. S naším ISP se pokusíme nalézt takové řešení, aby se tato situace už neopakovala.
vim ~/.emacs
), a to i přesto, že má horší výchozí pozici. Bude to chvilku trvat, ale podle mě se to uchytí. A záleží na klientu, co poskytnou / doporučí.
Dej jí tam ICQ transporty, aby neztratila kontakty a postupně ji uč poznávat výhody jabberu.
IMHO by stačilo, kdyby se to začalo používat na školách - lidi pak zjistí, že si pomocí téhož klienta můžou psát s uživateli Gmailu, kterých není zrovna málo, a s ostatními na jiných serverech. A kdyby se do toho zapojil Seznam a nabídl to na lidech, tak to by bylo už vůbec ideální.
Ale máš pravdu, je to protokol.