Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Vím o tom, udělám to teď přes Vánoce (stejně ty servery budu přeinstalovávat, tak to spojím).
Vidím to tak, klikneš na tag, do kóda sa vloží príslučný tag a zobrazí sa hotová forma a zdrojový kód zároveň.:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Znám WYMeditor, který je celkem dobrý, ale bohužel je to webová záležitost. A přijde mi nesmyslné pouštět v rámci desktopové aplikace jádro webového prohlížeče, což je nesmírně komplexní věc. Chtěl bych tedy něco pro Qt případně GTK, ale spíš asi Qt.Čemu přesně jsi na tom nerozuměl? Nemluvě o tom, že to, co jsi navrhl, je v podstatě totéž jako formulář pro zadávání komentářů zde na Abclinuxu, jen by se náhled aktualizoval dynamicky namísto až po kliknutí na tlačítko. To není WYSIWYM, po kterém se xkucf03 ptal. Četl jsi ten blogpost vůbec?
BTW: jak funguje ten web Kernel ultras? Koukal jsem, že tam jde i vytvářet adresáře a soubory a je to persistentní – vytvořený obsah vidí i uživatel z jiného prohlížeče. To je celé nějak emulované nebo je pod tím normální operační a souborový systém, na který je to napojené?
Takový WYSIWYM editor jsem zatím nenašel a myslím, že je to docela škoda.Taky si to myslím, a to docela dlouho. Jenomže použít pro toto nějaký WSIYWYG paskvil je blbost. To je jako dělat rovnák na vohejbák...
To záleží, jak je uvnitř udělaná ta komponenta a jaký má objektový model – z dobře napsaného WYSIWYGu by měl jít ten základ vykuchat a použít. Ale často to asi bude bohužel prolezlé tím formátováním a HTML.
Koukal jsem trochu na ten LyX – v něm ten editor vypadá dobře, akorát je to obrovský projekt, takže vypreparovat z toho jen komponentu editoru asi taky nebude triviální.
Elementy nejsou jen HTML – elementy jsou v DOMu (Document Object Model). Je otázka, jestli je DOM nejlepší model pro WYSIWYM, ale docela bych i řekl, že ano – je to strom, v něm jsou uzly/elementy, které můžou mít i atributy. To na WYSIWYM perfektně pasuje. Mohl bys sice vymyslet nějaký ne-DOMový model sémantického dokumentu, ale pravděpodobně bys došel k něčemu velice podobnému, jako je DOM, akorát by se ty prvky a metody jmenovaly jinak.
Tiskni
Sdílej: