Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Docela mě překvapilo, jak někteří Linuksáci snad ze zásady nevěří tomu, co by Linux postavilo do nelichotivého světla reality. Ve svém minulém blogu jsem se snažil naznačit tu realitu, že používání Linuxu je ojedinělé a řekl bych až za extrémně ojedinělé.
Pokud jste ochotni uznat, že lidí primárně používající OS Linux je v drtivé menšině, tak tato informace asi o něčem svědčí. Já si jen z toho dělám takový závěr, že většina lidí OS Linux nepoužívá protože o něm buďto neví, nebo ví ale pro jeho použití ho nepovažuje za vhodný. Někde asi bude chyba, že jo. Podle mě na straně propagandistů a tvůrců Linuxových distribucí. To že zrovna mě nebo tobě Linux vyhovuje neznamená, že je vhodný pro většinu.
Nic proti, ale většinou tu slýchávám hesla, že Linux je lepší než Windows protože je hezčí, barevnější, má víc grafických prostředí, má vim a bash, nemá viry, ... . Ale realita použitelnosti pro normálního uživatele je asi někde jinde.
Všechno je ale podmíněno tím, že uvěřím statistice a uznám že používání Linuxu je ojedinělé. (netvrdím že špatné).
Tiskni
Sdílej:
Pokud jste ochotni uznat, že lidí primárně používající OS Linux je v drtivé menšině, tak tato informace asi o něčem svědčí.Nejsi náhodou skutečný idiot?
Nejsi náhodou skutečný idiot?nebude situace spise opacna ? jelikoz pouzivas linuks od roku 2004 tak ses jiste znalec a odbornik ktery toto dokaze objektivne posoudit ps: koukam ze JXP ma zas z principu dobry dobry bodovani
Pokud jste ochotni uznat, ... tak tato informace asi o něčem svědčí.Není tam někde překlep? Nějak jsem to nepobral... (O čem to svědčí?)
Pěkně si toho Silvestra užij, osamělost je stejně tvé prokletí, které tě bude provázet životem, dokud se do sebe trochu kriticky nepodíváš. Což tě bude hrozně bolet.
Chápu tě, nikdo si s tebou nechtěl hrát, děti tě neměly rády, přišel jsi jim moc divnej, tak sis vytvořil svůj svět. Začal jsi dělat machra v něčem, čemu sám nerozumíš a několik lidí ti na to možná i skočilo.../ těch je mi fakt líto / , ale oni se z toho dostanou. Ty už asi nee.
)) Ne, byl to Mandrake, ale ten zvuk mi stejně pořád nejde. Ovšem za 3 hodiny jsem se naučila víc než za 2 měsíce. Díky včerejšímu blogu někoho, kdo chtěl nastavit sleep režim už to umím taky
Za GURUa se rozhodně nepovažuju, jsem spíše ten retardovaný uživatel Linuxu, ale jsem moc ráda, že ho mám a mohu objevovat. Rozhodující je asi víra, že ten zvuk určitě rozchodím
U Plešingera mi teda fakt nedochází oč jde. Provokace nejspíše. Vždycky se dobře pobavím. Asi má nějaký mindrák.... Studuji ho jako sociopata Snad mi poskytne dostek materiálu k napsání semestrálky.
Jo, neboj, pak to zveřejním v blogu. Fakt dobří sociopati se dneska blbě hledaj. A ty jsi přímo určený ke klinické studii.
Pleteš se, byl to Švýcar a za mnou chodí pořád taky
Hesla s DOSEM a rohlíkem jsou docela vtipný. Co ce používá ve státní správě a co se učí na školách mě v rozhodování co je pro mě lepší neovlivňuje.Zase tak mimo to není. Někde se jistě používá ještě i ten (MS) DOS (6.22), ale většinou asi opravdu ne. A když si někdo v práci zvykne na Windows 95/NT/98/ME/2K/XP - i když především na něco, z čeho se pouští internet, psaní ve Wordu, hry (zjištěno patrně z vlastní iniciativy doma)... Většinu lidí počítače v celku ani detailu nezajímají, zajímá je internet, MP3, filmy, hry, v podstatě warez všeobecně, skladování fotek, vypalování C/DVD, nějaký to psaní, někoho třeba i účetnictví... Když je počítač pomalý, chtějí si koupit lepší, tak se zeptají někoho, kdo (dělá, že) tomu rozumí alespoň o trochu více. Proč teda používat ňákej Linux, když třeba ani nevím, co to je a nikdo v mým okolí neví, co to je? Jen tak mimochodem, z lidí, kteří mají počítač, znám málo těch, kteří mají licenci na Windows. Znám málo lidí, kteří používají na hudbu formát Ogg (nebo jakýkoli jiný, než MP3). Znám málo lidí, kteří místo ICQ používají třeba Jabber. Znám málo lidí, kteří používají něco jiného, než Windows. Znám málo lidí, které lze přesvědčit, aby začali používat něco jiného než Windows. A v žádném připadě to nejsou blbci...
Navíc nechápu pointu toho celého. Jako že produkt, který je více používán, resp. vyhovuje potřebám větší části populace, je lepší ? Z komerčního hlediska určitě, z kvalitativního jsou moje zkušenosti spíše opačné. I v jiných oborech.
OT: Nemůžu si pomoct, ale asi tu zase řádí Yettio JXP-Blogger
Všechno je ale podmíněno tím, že uvěřím statistice a uznám že používání Linuxu je ojedinělé. (netvrdím že špatné).Tohle jsem nejak nepochopil... Tedy ne, ze to predtim bych uplne chapal
Tezko vymluvis nekomu, kdo Linux pouziva ke sve spokojenosti uz leta a leta, ze je to NEPOUZITELNY systemSorry, tady jsem nachytal sam sebe