Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jakýkoliv soubor informací (rozměr, počet, barva, hlasitost, ...) lze statisticky porovnat a z výsledků vyvodit závěry. Zdali soubor hodnot se sobě co nejvíce blíží, kolik má extrémů, pokud jdou změřit tak jak velká je tato úchylka, nebo jak je tato úchylka početná.
Jednou ze skupin kterou lze statisticky porovnat jsou i lidé. Porovnávat lze mnoho hodnot, například výšku, váhu, pohlaví, věk, barvu kůže, délku vlasů, nehtů, politické přesvědčení, sexuální orientaci, vlastně vše co se porovnat dá a pak z toho vyvodit nějaký závěr.
Třeba že průměrná výška muže je ****, průměrná délka vlasů u žen je ****, průměrná váha člověka je **** a další. Z těchto hodnot nelze dělat jednoznačné závěry, pouze říkají kolik lidí a jací jsou. Dá se říci, že většinové hodnoty jsou normální a hodnoty zastoupené v menšině jsou extrémní a lze je označit za úchylku vůči normálu. Ne vždy je naměřená normalita správná, protože může být ovlivněna vnějším vlivem. Čučení na televizi, mužské fandění fotbalu, ... . Taktéž jsou úchylky, které neznamenají nevýhodu, kupříkladu genialita, síla, ..., ale za výhodu bych ji nepovažoval.
Poměrně zajímavou úchylkou je homosexualita a její početnost. Donedávna se tvrdilo, že tato hodnota činí okolo 4%. Jak je tomu nyní nevím, ale dá se předpokládat, že skutečné procento bude nejspíše vyšší, protože někteří lidé se za tuto úchylku stydí.
Docela by mě zajímalo, jestli se někdo stydí za to, že používá Linux? Pokud ne tak 0,7% je podle mě opravdu málo. Přeci není tato úchylka ještě extrémnější než homosexualita?
Tiskni
Sdílej:
Je to samozřejmě jenom pouhá statistika, takže trpí syndromem věřte - nevěřte, ale na rozdíl od webových statistik by měla být průkaznější, protože se zaměřuje speciálně na tržní podíl OS a nikoliv na návštěvnost webů.
Pravdou ale je, že ta studie byla realizována už dříve a osobně bych se rád dostal k aktuálním, přesnějším číslům, nicméně nemám čas ani prostředky, abych zorganizoval vlastní průzkum, a nemám pochopitelně ani těch x tisíc USD, abych si koupil výsledky novější studie.
Poměrně zajímavou úchylkou je homosexualita a její početnost. Donedávna se tvrdilo, že tato hodnota činí okolo 4%. Jak je tomu nyní nevím, ale dá se předpokládat, že skutečné procento bude nejspíše vyšší, protože někteří lidé se za tuto úchylku stydí.
Řekl bych, že problém bude také v tom, že položku homosexualita (stejně jako většinu ostatních nestandardních sexuálních orientací) by bylo vhodnější než ano/ne reprezentovat reálným číslem z intervalu [0,1]
…
Myslím, že každému je jasné, že webové statistiky nejsou průkazné pro měření tržního podílu operačních systémů. Ale těch 28%, to by byla krása. To já mám jen 12%.
Proto (pokud na to mam) se snazim nebyt jako ostatni. Proto pouzivam GNU/Linux a free software.
A děláte také všechny ostatní věci, které většina lidí nedělá? Tak to potěš koště… :-)
Proto (pokud na to mam) se snazim nebyt jako ostatni. Proto pouzivam GNU/Linux a free software.Co je to za blábol? Takže jsi vlastně otrok většiny, protože ona definuje to, co ty si pak sám zakážeš. Nevím, proč bych nemohl číst Nietzscheho (a Kanta
Nevím, proč bych nemohl číst Nietzscheho (a KantaŘekl bych, že tomu prvně jmenovanému by se ta věta asi tak úplně nelíbila =)
Co je to za blábol? Takže jsi vlastně otrok většiny, protože ona definuje to, co ty si pak sám zakážeš.Takhle jsem to zase nemyslel. Delam to, co uznam za vhodne, neco z toho je "normalni" (tj. co dela vetsina lidi) a neco "nenormalni" (tj. co nedela vtsina lidi).