Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jakýkoliv soubor informací (rozměr, počet, barva, hlasitost, ...) lze statisticky porovnat a z výsledků vyvodit závěry. Zdali soubor hodnot se sobě co nejvíce blíží, kolik má extrémů, pokud jdou změřit tak jak velká je tato úchylka, nebo jak je tato úchylka početná.
Jednou ze skupin kterou lze statisticky porovnat jsou i lidé. Porovnávat lze mnoho hodnot, například výšku, váhu, pohlaví, věk, barvu kůže, délku vlasů, nehtů, politické přesvědčení, sexuální orientaci, vlastně vše co se porovnat dá a pak z toho vyvodit nějaký závěr.
Třeba že průměrná výška muže je ****, průměrná délka vlasů u žen je ****, průměrná váha člověka je **** a další. Z těchto hodnot nelze dělat jednoznačné závěry, pouze říkají kolik lidí a jací jsou. Dá se říci, že většinové hodnoty jsou normální a hodnoty zastoupené v menšině jsou extrémní a lze je označit za úchylku vůči normálu. Ne vždy je naměřená normalita správná, protože může být ovlivněna vnějším vlivem. Čučení na televizi, mužské fandění fotbalu, ... . Taktéž jsou úchylky, které neznamenají nevýhodu, kupříkladu genialita, síla, ..., ale za výhodu bych ji nepovažoval.
Poměrně zajímavou úchylkou je homosexualita a její početnost. Donedávna se tvrdilo, že tato hodnota činí okolo 4%. Jak je tomu nyní nevím, ale dá se předpokládat, že skutečné procento bude nejspíše vyšší, protože někteří lidé se za tuto úchylku stydí.
Docela by mě zajímalo, jestli se někdo stydí za to, že používá Linux? Pokud ne tak 0,7% je podle mě opravdu málo. Přeci není tato úchylka ještě extrémnější než homosexualita?
Tiskni
Sdílej:
Je to samozřejmě jenom pouhá statistika, takže trpí syndromem věřte - nevěřte, ale na rozdíl od webových statistik by měla být průkaznější, protože se zaměřuje speciálně na tržní podíl OS a nikoliv na návštěvnost webů.
Pravdou ale je, že ta studie byla realizována už dříve a osobně bych se rád dostal k aktuálním, přesnějším číslům, nicméně nemám čas ani prostředky, abych zorganizoval vlastní průzkum, a nemám pochopitelně ani těch x tisíc USD, abych si koupil výsledky novější studie.
Poměrně zajímavou úchylkou je homosexualita a její početnost. Donedávna se tvrdilo, že tato hodnota činí okolo 4%. Jak je tomu nyní nevím, ale dá se předpokládat, že skutečné procento bude nejspíše vyšší, protože někteří lidé se za tuto úchylku stydí.
Řekl bych, že problém bude také v tom, že položku homosexualita (stejně jako většinu ostatních nestandardních sexuálních orientací) by bylo vhodnější než ano/ne reprezentovat reálným číslem z intervalu [0,1]
…
Myslím, že každému je jasné, že webové statistiky nejsou průkazné pro měření tržního podílu operačních systémů. Ale těch 28%, to by byla krása. To já mám jen 12%.
Proto (pokud na to mam) se snazim nebyt jako ostatni. Proto pouzivam GNU/Linux a free software.
A děláte také všechny ostatní věci, které většina lidí nedělá? Tak to potěš koště… :-)
Proto (pokud na to mam) se snazim nebyt jako ostatni. Proto pouzivam GNU/Linux a free software.Co je to za blábol? Takže jsi vlastně otrok většiny, protože ona definuje to, co ty si pak sám zakážeš. Nevím, proč bych nemohl číst Nietzscheho (a Kanta
Nevím, proč bych nemohl číst Nietzscheho (a KantaŘekl bych, že tomu prvně jmenovanému by se ta věta asi tak úplně nelíbila =)
Co je to za blábol? Takže jsi vlastně otrok většiny, protože ona definuje to, co ty si pak sám zakážeš.Takhle jsem to zase nemyslel. Delam to, co uznam za vhodne, neco z toho je "normalni" (tj. co dela vetsina lidi) a neco "nenormalni" (tj. co nedela vtsina lidi).