Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jakýkoliv soubor informací (rozměr, počet, barva, hlasitost, ...) lze statisticky porovnat a z výsledků vyvodit závěry. Zdali soubor hodnot se sobě co nejvíce blíží, kolik má extrémů, pokud jdou změřit tak jak velká je tato úchylka, nebo jak je tato úchylka početná.
Jednou ze skupin kterou lze statisticky porovnat jsou i lidé. Porovnávat lze mnoho hodnot, například výšku, váhu, pohlaví, věk, barvu kůže, délku vlasů, nehtů, politické přesvědčení, sexuální orientaci, vlastně vše co se porovnat dá a pak z toho vyvodit nějaký závěr.
Třeba že průměrná výška muže je ****, průměrná délka vlasů u žen je ****, průměrná váha člověka je **** a další. Z těchto hodnot nelze dělat jednoznačné závěry, pouze říkají kolik lidí a jací jsou. Dá se říci, že většinové hodnoty jsou normální a hodnoty zastoupené v menšině jsou extrémní a lze je označit za úchylku vůči normálu. Ne vždy je naměřená normalita správná, protože může být ovlivněna vnějším vlivem. Čučení na televizi, mužské fandění fotbalu, ... . Taktéž jsou úchylky, které neznamenají nevýhodu, kupříkladu genialita, síla, ..., ale za výhodu bych ji nepovažoval.
Poměrně zajímavou úchylkou je homosexualita a její početnost. Donedávna se tvrdilo, že tato hodnota činí okolo 4%. Jak je tomu nyní nevím, ale dá se předpokládat, že skutečné procento bude nejspíše vyšší, protože někteří lidé se za tuto úchylku stydí.
Docela by mě zajímalo, jestli se někdo stydí za to, že používá Linux? Pokud ne tak 0,7% je podle mě opravdu málo. Přeci není tato úchylka ještě extrémnější než homosexualita?
Tiskni
Sdílej:
Je to samozřejmě jenom pouhá statistika, takže trpí syndromem věřte - nevěřte, ale na rozdíl od webových statistik by měla být průkaznější, protože se zaměřuje speciálně na tržní podíl OS a nikoliv na návštěvnost webů.
Pravdou ale je, že ta studie byla realizována už dříve a osobně bych se rád dostal k aktuálním, přesnějším číslům, nicméně nemám čas ani prostředky, abych zorganizoval vlastní průzkum, a nemám pochopitelně ani těch x tisíc USD, abych si koupil výsledky novější studie.
Poměrně zajímavou úchylkou je homosexualita a její početnost. Donedávna se tvrdilo, že tato hodnota činí okolo 4%. Jak je tomu nyní nevím, ale dá se předpokládat, že skutečné procento bude nejspíše vyšší, protože někteří lidé se za tuto úchylku stydí.
Řekl bych, že problém bude také v tom, že položku homosexualita (stejně jako většinu ostatních nestandardních sexuálních orientací) by bylo vhodnější než ano/ne reprezentovat reálným číslem z intervalu [0,1]
…
Myslím, že každému je jasné, že webové statistiky nejsou průkazné pro měření tržního podílu operačních systémů. Ale těch 28%, to by byla krása. To já mám jen 12%.
Proto (pokud na to mam) se snazim nebyt jako ostatni. Proto pouzivam GNU/Linux a free software.
A děláte také všechny ostatní věci, které většina lidí nedělá? Tak to potěš koště… :-)
Proto (pokud na to mam) se snazim nebyt jako ostatni. Proto pouzivam GNU/Linux a free software.Co je to za blábol? Takže jsi vlastně otrok většiny, protože ona definuje to, co ty si pak sám zakážeš. Nevím, proč bych nemohl číst Nietzscheho (a Kanta
Nevím, proč bych nemohl číst Nietzscheho (a KantaŘekl bych, že tomu prvně jmenovanému by se ta věta asi tak úplně nelíbila =)
Co je to za blábol? Takže jsi vlastně otrok většiny, protože ona definuje to, co ty si pak sám zakážeš.Takhle jsem to zase nemyslel. Delam to, co uznam za vhodne, neco z toho je "normalni" (tj. co dela vetsina lidi) a neco "nenormalni" (tj. co nedela vtsina lidi).