Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Netuším, zdali jsem někoho přímo urazil a pokud ano, tak bych se mu rád omluvil, ale také bych rád slyšel, vlastně četl názor, zdali je urážka to co teď napíšu.
Pokud někomu napíšu:"Přeci nejseš retard, který neumí ani nainstalovat OS Windows a pak říká, že je system k ničemu." Jde o urážku? Nejde o to, že neumí nainstalovat OS Windows, ale o to že začne hnojit na něco, čemu ani nerozumí.
Přijde mi jako kdyby někdo hlásil, že spalovna odpadů je hroznej humus a přitom tam nikdy nebyl a ani nevěděl ani jaké limity mají pro vypouštění jednotlivejch škodlivin a jaký limity mají teplárny, elektrárny a co všechno vypustěj skládky do okolí.
Jinak na tvorbě dokumentu, v čem je Linux zaostalej se pracuje. Bude to ale trvat.
Tiskni
Sdílej:
Dostaly se mi do ruky ale moc pozdě (asi v roce 1999), hodně brzo po tom jsem uviděl Windows 2000 a záhy jsem zjistil, že jsou vytvořeny tak, aby je obsluhoval i retard. Sice jen navenek, o to je to horší.
Jeho systém se sebou měl problémů dost. V unixový rodině totiž nevyrost. Vlastní FATka nevěděla, jestli ho má ráda, stalo se co muselo, tak zformátoval hárda. Problémovej parchant, furt by jen hry hrál, myslet se mu nechtělo, to radši jen klikal, a když pořád slyšel, že wokna jsou šmejd, jediný ho napadlo, command-line proklejt. Jó, Plešinger je jako sen, duše v plamenech, hlava z wokna ven. Jó, Plešinger nepatří sem, Linux je královna, no problem. Hodně lidí spojil jak ocel tvrdej šok, že systémy jinech běžej bez pádu i rok. Jenže v linuxu nemaj svý vokenní prográmky, a tak na ábíčku léčej si svý mindráky.
Vlastní FATka : ROFL !
Z.H.
Co se o Linuxu obecně neví? LINUKS = Lidová Národně Ultra-levicová Komunistická Strana
Myslím si, že pan Plešinger je sociopat. Vyžívá se v urážkách a provokacích úplně stejně, jako se ten vrah z Karlova náměstí vyžíval v zastrašování lidí. Je mu úplně jedno, zda má pravdu či ne, nejde mu o to, aby lidi přesvědčil, že Windows jsou lepší než Linux. Jeho jediným cílem a zábavou je naštvat a urazit co nejvíce lidí. Dokud mu toto potěšení budeme poskytovat, nepřestane a noapk bude se stupňovat. Jakákoliv logická argumentace je naprosto zbytečná a předem odsouzená k neúspěchu. Navrhuji jej tedy ignorovat.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-freedeb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
retard je, protože nedokázal nainstalovat a právě proto odsuzuje systém W, že je konstrukčně špatný."Jsi úplně vedle, protože jsi původní blogpost buď nečetl nebo nepochopil. Autor totiž nekritizoval Win, protože mu nešly nainstalovat. Kritizoval je kvůli zjevné vadě, kterou obsahují. Ty o té vadě víš, ale tvrdíš, že je normální se škrábat pravou rukou za levým uchem (odpojovat druhý harddisk). Neboli, autor původního příspěvku kritizoval vadu, kterou ty sám uznáváš, že existuje (musíš kvůli ní odpojovat harddisk). Takže ten systém JE konstrukčně špatný právě kvůli té vadě. Tvoje výlevy o retardech jsou mimo, protože jsi vůbec nepochopil (nebo spíš nechceš pochopit), o čem autor psal. Dám ti příklad: když něčí auto nejede rovně, ale uhýbá samo od sebe do strany, takže je řidič nucen neustále srovnávat směr i na rovné silnici, nazval bys retardem toho, kdo by takto vadné auto kritizoval? Ty bys pak přišel a řekl, že auto je úplně v pořádku, stačí přeci pořád trochu vyrovnávat směr.
To zdali autor předchozího příspěvku kritizoval údajnou vadu, a něco mu nešlo mě mrzí, ale postup jak na to jsem mu napsal.Jistě, odpojit druhý disk. To však není postup _řešení_. To je _obcházení_ problému. Kdyby autor někde něco špatně provedl v instalačním programu, pak by tvoje kritika byla na místě. On však v instalačním programu neudělal nic špatně. Ty mu radíš, aby pořád kroutil volantem a nekritizoval uhýbající auto...
Ostatně pokud má legální instalačku a stratil nějaká data, tedy hodnotu, nechť žádá náhradu u prodejce.A tím pádem nemá právo chybu kritizovat?
Člověk, který hlásá, že OS Windows je špatnej a kničemu a přitom ho nedokáže nainstalovat je podle mě retard.Co to meleš za hovadiny? Ten člověk kritizuje na základě chyby, kterou ty sám přiznáváš -- pouze mu radíš, jak tu chybu obejít odpojením disku. Takže přestaň nadávat. A nebo buď zticha.